Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

25 lat ewolucji agregatów uprawowo-siewnych Väderstad Rapid

 

Agregat uprawowo-siewny Rapid pojawił się na rynku w momencie, gdy rolnictwo szwedzkie było w kraju uważane za nieistotne i nieopłacalne. W 1991 roku, kiedy rozpoczęto produkcję tej maszyny, sytuacja polityczna wręcz zniechęcała do prowadzenia produkcji roślinnej. Rolnictwo było ciężarem dla rządu, a rolnikom oferowano pieniądze na przekształcanie gospodarstw rolnych np. w pola golfowe.

 

Historia siewników Väderstad, które służyły do siewu bezpośredniego, zaczęła się znacznie wcześniej. W latach 80-tych Christer Stark i Gert Gilstring pracowali nad technologią siewu bezpośredniego. Już wtedy ich motywacją było znalezienie bardziej opłacalnych metod uprawy, co było, między innymi silnie powiązane z wysokimi cenami paliw.

 

Siew bezpośrednio w ściernisko mógł stwarzać pewne ryzyko nie tylko ze względu na zagrożenie ślimakami. W Skandynawii, gdzie siewy odbywają się przeważnie jesienią, rolnicy nie od razu mogli zaobserwować zalety tej technologii. Po jakimś czasie jednak pojawiła się ogromna fala zainteresowania.

 

– “Lubili te maszyny. Myślę, że głównie za to, że doskonale utrzymywały głębokość siewu oraz odpowiednio konsolidowały glebę kołami oponowymi. Maszyny do siewu bezpośredniego zaczęli nazywać maszyną uniwersalną,” mówi Crister.

“Rapid jest właściwym wyborem z punktu widzenia agronomii”

Podstawową zaletą agregatu Rapid jest to, że wpływa na zmniejszenie kosztów, oraz to, że jest dobrym wyborem z punktu widzenia agronomii. Maszyna sprawdza się na prawie wszystkich typach gleby w systemie uprawy orkowej, w uproszczeniach i bezpośrednio w ściernisko. To sprawia, że jest to maszyna bardzo wszechstronna, a inwestycja w nią opłacalna. Rapid utrzymuje zadaną głębokość siewu nawet w trudnych, suchych warunkach, gdy gleba jest bardzo twarda. Odpowiednia konstrukcja talerza redlicy i znaczny docisk pozwala na wcięcie się w glebę i optymalny siew.

 

– “Rolnictwo na początku lat 90-tych poniosło klęskę. Zdaliśmy sobie sprawę, że jedyną rzeczą, jaką możemy sprzedać w przyszłości będzie coś, co pomoże rolnikom poprawić ich sytuację i będzie wydajniejszym rozwiązaniem niż stosowane ówcześnie. Zaczerpnęliśmy najlepsze rozwiązania z naszej maszyny do siewu bezpośredniego, zwłaszcza redlicę, i rozwijaliśmy tą koncepcję dalej, aż do chwili gdy powstał Rapid. Zastosowaliśmy większe koła i opracowaliśmy system Combi wysiewający nawóz. Zmodyfikowaliśmy większość podzespołów, ale pozostaliśmy przy koncepcji umożliwiającej siew bezpośredni”, mówi Crister.

 

Wynalezienie włóki CrossBoard i zastosowanie jej w agregatach Rapid znacznie przyczyniło się do skutecznego doprawienia gleby. Maszyna sprawdzała się tak doskonałe, że prędkość siewu została podwojona. Wiosną 1991 roku odnotowaliśmy 50 sprzedanych maszyn. 25 lat później to już 25.000 agregatów Rapid.

 

– “Oczywiście, były pewne problemy na samym początku, ale walczyliśmy z nimi i rozwiązywaliśmy je skrupulatnie. To nasza determinacja przyczyniła się do powstania tak precyzyjnych i trwałych maszyn”, mówi Crister.

 

Dziś agregat Rapid można spotkać w czterdziestu krajach

Możliwość dokładnego siewu w różnych warunkach glebowych i technologiach uprawy przedsiewnej lub wręcz bez niej, rozpoczęło nową erę w rolnictwie. W Väderstad nieustannie pracowano nad poprawą i rozwojem naszych produktów. Międzyczasie pojawiło się duże zapotrzebowanie na większe maszyny pneumatyczne Rapid. Rynek międzynarodowy wkrótce stanął otworem.

 

– “Maszyny pneumatyczne miały ogromny potencjał więc zaczęliśmy projektować maszynę, która mogła być składana do szerokości transportowej trzech metrów. Optymizm wśród rolników wzrósł jednocześnie z decyzją o przystąpieniu Szwecji do UE, a w tym samym czasie pojawiła się nasza maszyna. Ogólnie rzecz biorąc sytuacja stała się o wiele lepsza, „mówi Crister.

 

Finlandia stała się dla Väderstad ważnym rynkiem, ale tak jak Szwecja , sporadycznie popadała w trudności ekonomiczne ze względu na kwestie walutowe i dewaluację.

 

– “Później zaczęliśmy naszą ekspansję w Wielkiej Brytanii. To był fantastyczny start na nowym rynku. Poszerzyliśmy nasze portfolio maszyn, skonstruowaliśmy trzy i cztero-metrowe maszyny mechaniczne oraz pneumatyczne o szerokościach roboczych do ośmiu metrów. Wytwarzaliśmy je na dwóch liniach produkcyjnych. Powoli zaczynaliśmy we Francji, a następnie docieraliśmy do kolejnych krajów.”

 

Rapid to ikona

Rapid jest solidną i wszechstronną maszyną, która pomaga rolnikom usprawnić ich działalność poprzez ograniczenie kosztów i uzyskanie lepszych plonów. Za pomocą agregatu uprawowo-siewnego Rapid rolnik mógł wysiewać dwa razy szybciej niż przy użyciu konwencjonalnego sprzętu. Równolegle z rozwojem maszyn Väderstad miał miejsce spory postęp techniczny w segmencie ciągników. Nowe koncepcje można było rozwijać bez ograniczeń.

 

– “Myślę, że maszyny będą stawały się większe, i że będziemy zwiększać ich możliwości, ale ich pierwotna wszechstronność, jakość i niezawodność zawsze pozostaną,” mówi Crister. W Väderstad mówimy, że to innowacje tworzą nasz sukces. Ostatnio wdrożono kolejną wersję agregatów Rapid wykorzystujących najnowsze technologie, nowe funkcje informatyczne, nowe łożyska bezobsługowe i tak dalej.

 

– “Jesteśmy również pierwszymi konstruktorami, którzy wdrożyli system E-Control, który wykorzystuje tablet iPad jako konsolę sterującą, co otwiera zupełnie nowe możliwości. Nasi konkurenci twierdzili, że to „nigdy nie będzie działać”, ale jak widać byli w dużym błędzie”, mówi Crister.

 

Agregat Rapid można porównać z wynalezieniem klucza nastawnego lub odrzutowca Lockheed Hercules, koncepcji i jakości, która przetrwała próbę czasu i może być nieustannie rozwijana.

 

 

Źródło: Väderstad

Exit mobile version