Łożyska polimerowe zamiast metalowych to rozwiązanie coraz częściej stosowane przez producentów maszyn w wielu gałęziach przemysłu. O jego zaletach przekonują się obecnie polscy rolnicy, którzy zaczęli aktywnie poszukiwać na rynku nowych rozwiązań usprawniających ich pracę.
O zwiększającej się otwartości branży rolniczej na nowe technologie świadczy najlepiej fakt, że igus – światowy lider w dziedzinie polimerowych rozwiązań technologicznych działających w ruchu, w 2017 roku zwiększył swoją sprzedaż w tym obszarze polskiego rynku o 50 proc. Wszystko wskazuje na to, że również ten rok będzie pod tym względem analogiczny, dla producenta m.in. łożysk bezsmarowych igubal. W Polsce działa wielu producentów maszyn rolniczych, dlatego ta branża jest dla nas bardzo perspektywiczna – mówi Monika Gawryś, Product Manager igubal, igus Polska
Kluczowa bezobsługowość
Rewolucja technologiczna, która dokonuje się na naszych oczach dociera nie tylko do coraz bardziej wypełnionych elektroniką samochodów, czy też inteligentnych domów wyposażonych w systemy zarządzania energią. Również polskie rolnictwo otwiera się na sprawdzanie rozwiązań, które usprawniają pracę na roli. Związane są one zarówno z ekologicznymi uprawami, zarządzaniem energią w szklarniach, czy też opartym na analizie danych rolnictwie precyzyjnym. Ta otwartość rolników na nowe technologie dotyczy również maszyn. Świadczy o tym wyraźna zmiana w ocenie tego, co jest ważne w poszukiwanych przez rolników i kupowanych na rynku maszynach.
Rolnicy zaczynają cenić swój czas pracy. Zwracają też uwagę na trwałość i bezawaryjność urządzeń. Dlatego coraz częściej pytają nas o łożyska bezsmarowe. Ogromnie ważny dla nich argument to zdecydowanie wolniejsze zużywanie się takich łożysk, a więc mniejsza awaryjność maszyn i ich bezobsługowość – mówi Wojciech Kaniewski Kierownik Zakładu Agro-Tom. Firma wprowadza na rynek coraz więcej ciężkich maszyn o szerokości roboczej do 12 m, pracujących w gospodarstwach wielkoobszarowych.To dla nas duży skok do przodu, który jest możliwy m.in. dzięki bezsmarowym łożyskom. Niemal w 80 procentach wszystkie elementy ruchome konstruujemy właśnie na podzespołach igus – mówi Wojciech Kaniewski.
Bezobsługowe łożyska sferyczne igubal wykonane z polimerów znajdują zastosowanie m.in. w systemach prowadzenia łopatek rozprowadzających w rozsiewaczach do nawozów, czy jako cięgna otwierające burty przyczep rolniczych.
W pracy na sucho
Tym, co decyduje o przewadze łożysk igubal jest fakt, że wykonane są one z wysokowydajnych polimerów, czyli związków chemicznych zbudowanych z łączących się ze sobą w procesie polimeryzacji cząstek prostych (tzw. monomerów). Tworzone z nich elementy są lekkie (nawet o 80 proc. lżejsze niż porównywalne części wykonane ze stali), mają doskonałe własności tłumiące i mogą być stosowane w pracy na sucho. Polimery są też niewrażliwe na brud, odporne na korozję oraz mogą pracować zanurzone w cieczach i chemikaliach – idealne rozwiązanie dla maszyn, które na co dzień funkcjonują na zewnątrz, wystawione na działanie warunków atmosferycznych, w styczności z ziemią, pyłem czy wodą.
Na bazie polimerów igus stworzył szeroką gamę samonastawnych łożysk ślizgowych igubal, którymi z powodzeniem zastąpić można tradycyjne łożyska metalowe w niemal wszystkich typach urządzeń. Dlatego rolnictwo nie jest oczywiście jedyną branżą, w której igubale znajdują coraz powszechniejsze zastosowanie. Praktycznie nie ma branży związanej z produkcją, która nie byłaby w naszym polu zainteresowania. Szczególnie ciekawe są oczywiście te, które rozwijają się na bazie innowacyjnych technologii, jak np. automotive, drukarki 3D, drony czy odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaika. Tutaj codziennie powstają nowe rozwiązania, w których nasze łożyska i prowadnice liniowe stają się jedną z podstawowych części wykorzystywanych przy ich konstrukcji – mówi Monika Gawryś.
Patrząc na tempo, z jakim łożyska polimerowe znajdują zastosowanie w całym wachlarzu maszyn można dziś odnieść wrażenie, że pytanie czy w przyszłości wyprą one tradycyjne łożyska stalowe jest już nieaktualne. Bardziej aktualne jest pytanie, kiedy to nastąpi.
Źródło: Igus