Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

35 lat dynamicznego rozwoju firmy Pronar

W grudniu 2023 roku minęło 35 lat od założenia Pronaru. Firma rozpoczęła działalność od eksportu i importu towarów rolno-spożywczych oraz nawozów mineralnych. W kolejnych latach zaangażowanie firmy poszerzyło się – najpierw o serwis, a potem także o montaż ciągników rolniczych. Był to duży impuls dla rozwoju przedsiębiorstwa.

Dzisiaj Pronar jest światowym pionierem w zakresie produkcji nowoczesnych maszyn recyklingowych, komunalnych oraz rolniczych. Ich bogatą ofertę uzupełnia równie szeroki wybór wytwarzanych podzespołów: osi, elementów układów pneumatycznych i hydraulicznych oraz części z tworzyw sztucznych. Maszyny i ich komponenty są produkowane w dziewięciu fabrykach, w których zatrudnionych jest niemal 3 tys. pracowników. Stawia to Pronar na pierwszym miejscu wśród podlaskich prywatnych pracodawców.

Tak dynamiczny rozwój nie byłby możliwy bez bogatego zaplecza technologicznego. W tej dziedzinie Pronar zdecydowanie wyznacza światowe trendy, czego dowodem są np.: zautomatyzowana linia do produkcji kół tarczowych (opracowana w pełni przez inżynierów Pronaru), zrobotyzowany proces spawania (np. robot spawający sita do przesiewaczy bębnowych) oraz prasy hydrauliczne o nacisku 3000 t/cm2 i 5000 t/cm2, a także najnowocześniejsze maszyny światowych liderów, takich jak np. Trumpf, PTV, Closs, Kafo czy Mazak. Jak zapowiedział prezes Rady Właścicieli Pronaru Sergiusz Martyniuk, „rok 2024 przyniesie kolejne, duże inwestycje w automatyzację produkcji”.

Bardzo istotną jednostką organizacyjną Pronaru jest Pronar Wheels (dawny Wydział Kół Tarczowych), którego początki sięgają roku 1997. Podejmując decyzję o jego utworzeniu, zakładano produkcję kół jedynie na potrzeby wewnętrzne. Wydział jednak znacznie się powiększył. Pozyskał nie tylko nowoczesne technologie produkcyjne, ale także bardzo licznych nabywców swoich wyrobów, wśród których znajdują się m.in.: John Deere, Kubota, Zetor, Amazone, Fendt, Bobcat czy HAMM. Przełomowym wydarzeniem dla Pronar Wheels było otwarcie 30 listopada kolejnej, trzeciej już fabryki w Narwi, dzięki której produkcja kół tarczowych zostanie podwojona i osiągnie dwa miliony sztuk rocznie.

Aby zwiększyć niezależność od dostawców zewnętrznych, w maju 2022 roku uruchomiono w Narwi Wydział Wiązek Elektrycznych, wytwarzający wiązki przewodów elektrycznych nie tylko na potrzeby Pronaru, ale także zaopatrujący licznych odbiorców zewnętrznych. Na Wydziale pracują niemal wyłącznie panie, których dokładność i skrupulatność przyczyniają się do powstawania bardzo istotnych elementów każdej maszyny.

Pronar sprzedaje swoje wyroby w ponad 90 krajach na sześciu kontynentach. Przedsiębiorstwo dynamicznie się rozwija, stale inwestuje, a każdy z wydziałów produkcyjnych prezentuje na międzynarodowych targach branżowych nowoczesne maszyny i ich komponenty. Na tegorocznych targach Agritechnica 2023 w Hanowerze miały miejsce światowe premiery m.in.: nowych modeli wozów asenizacyjnych serii TG, przyczepy skorupowej T8724 o ładowności 23,5 tony, wozu przeładowczego T743M oraz kosiarki dwustronnej PDD1050C.

Z kolei na ubiegłorocznych targach IFAT 2022 w Monachium (największa europejska impreza branży recyklingowej) Pronar zaprezentował maszyny z nowych linii konstrukcyjnych: kruszarki szczękowe i przesiewacze pokładowe.

Budowa kolejnych fabryk i wdrażanie nowych technologii pozwala Pronarowi produkować maszyny przeznaczone dla kolejnych branż gospodarki, a dotychczas wytwarzane modernizować w taki sposób, aby zwiększać ich funkcjonalność i zakres użytkowania. Konstruktorzy prowadzą też prace wdrożeniowe nowej grupy maszyn przeznaczonych dla firm zajmujących się budową i remontowaniem dróg (m.in. stabilizatorów gruntu i rozsiewaczy materiałów wiążących).

W maju 2021 roku zostało otwarte Centrum Wystawowe PRONAR w Siemiatyczach – jeden z nielicznych tego typu obiektów w Europie. Można w nim zapoznać się z pełnym asortymentem produktów Pronaru. Na powierzchni ponad 10 hektarów znajduje się część wewnętrzna (stała ekspozycja wyrobów poszczególnych wydziałów produkcyjnych, w tym podzespołów maszyn powstających w Pronarze) oraz zewnętrzna (stanowiąca prezentację ponad 300 różnych maszyn).

Centrum odwiedziło już przeszło 20 tys. gości z ponad 100 krajów. Wśród nich znaleźli się nabywcy produktów firmy, dilerzy, dostawcy, uczniowie i studenci, przedstawiciele instytutów badawczych, a także osobistości ze świata biznesu i polityki, w tym prezydent Andrzej Duda. Centrum Wystawowe organizuje szkolenia (na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne), panele dyskusyjne oraz konferencje. W ten sposób staje się swoistym pomostem pomiędzy nauką a biznesem.

Znacznym ułatwieniem w kontaktach Pronaru z partnerami handlowymi i użytkownikami maszyn jest własne lotnisko z niezbędną infrastrukturą oraz flota powietrzna (samoloty i śmigłowce). W 2020 roku prezes Sergiusz Martyniuk podjął decyzję o powołaniu do życia Ośrodka Szkolenia Lotniczego PRONAR. Pomaga on realizować marzenia związane z lataniem – zdobyć licencję pilota szybowcowego oraz uprawnienia do akrobacji szybowcowych, czy też kwalifikacje pilota samolotów ultralekkich.

35-letnie doświadczenie produkcyjne Pronaru znajduje uznanie w postaci licznych nagród i wyróżnień otrzymywanych w kraju i za granicą, takich jak: Diamenty Forbes 2017, Indywidualna Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP 2021, Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich, Ananthus Aureus, Perła Roku 2020, Top Pracodawca. Doceniane są także zaangażowanie i sukcesy prezesa Martyniuka, który otrzymał liczne tytuły i wyróżnienia, m.in.: Honorowy Obywatel Miasta Siemiatycze, Złoty Dyplom Heraklesa, Osobowość Roku.

Odpowiedzialność wynikająca z prowadzenia przedsiębiorstwa działającego w skali globalnej nie opiera się jedynie na wdrażaniu do produkcji coraz nowocześniejszych wyrobów, ale także na stwarzaniu możliwości do rozwoju pracowników. Uczestniczą oni w licznych kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje i pozwalających zdobywać nowe uprawnienia zawodowe. Pronar dba także o rozwój pasji i zainteresowań. Temu służą Zespół Muzyczny i Chór PRONAR oraz współorganizowane przez firmę imprezy, takie jak: Maraton Nadbużański i Rajd Duch Puszczy.

35 lat minęło pod znakiem nie tylko ciężkiej pracy całego zespołu, ale też licznych sukcesów. W przyszłość patrzymy z nadzieją i wielkimi planami na rozwój całej firmy Pronar na rynkach światowych.

 

Źródło: Pronar

 

Exit mobile version