Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Väderstad Proceed – nowa generacja maszyn siewnych

Firma Väderstad wprowadza na rynek nowy produkt – Väderstad Proceed. Proceed to nowa kategoria maszyn do siewu, w której jedna maszyna zwiększa potencjał plonowania całej gamy upraw – takich jak pszenica, jęczmień, rzepak, burak cukrowy, groch, kukurydza, słonecznik i wiele innych.

– W firmie Väderstad budujemy maszyny, które pozwalają naszym klientom utrzymać się w czołówce nowoczesnego rolnictwa. Opracowujemy nowe technologie i od czasu do czasu ustanawiamy zupełnie nowe standardy. Proceed to jeden z tych skoków, które nie zdarzają się często w branży maszyn rolniczych, ale kiedy już się zdarzą, zmieniają postać rzeczy – mówi Mattias Hovnert, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w firmie Väderstad i dodaje:

– Väderstad Proceed może umieszczać najmniejsze nasiona na idealnej głębokości z milimetrową precyzją, umożliwiając znaczną poprawę w takich dziedzinach, jak poziom plonów, konieczność stosowania wielu zabiegów uprawowych, zabiegi chemiczne i stosowanie nawozów.

Próby polowe wykazały, że Proceed może zmniejszyć dawkę wysiewu nasion pszenicy o połowę, zachowując przy tym plon w porównaniu z nowoczesnymi siewnikami. Co ważne, uprawy są silniejsze i bardzo wyrównane we wszystkich fazach wzrostu.

– Proceed stanowi ogromny skok w stosunku do obecnej technologii siewu. Wyróżnia się precyzją głębokości, precyzją rzędową, precyzją na końcach rzędu, jak również optymalizacją łoża siewnego. Efektem są szybkie, równomierne wschody i zdrowe rośliny, którym zapewnia się warunki niezbędne do osiągnięcia pełnego potencjału – mówi Lars Thylén, dyrektor ds. zarządzania produktem i rozwoju biznesu w firmie Väderstad.

Po kilku miesiącach od wysiewu próby pszenicy ozimej przy dawce 150 nasion/m2 wykazały 102% wzrost biomasy roślin, 72% wzrost biomasy korzeni i 62% więcej pędów na roślinę w porównaniu z nowoczesnym siewnikiem.

Najwyższa precyzja dla wszystkich upraw

Przy wysiewie zbóż Proceed posiada rozstaw rzędów 225 lub 250 mm. Dzięki łatwej konfiguracji i szybkiej wymianie tarcz wysiewających, maszyna może zmienić rozstaw rzędów na 450 lub 500 mm dla upraw takich jak buraki cukrowe lub rzepak, aby następnie ponownie zmienić rozstaw na 750 mm dla upraw takich jak kukurydza, słonecznik lub bawełna. Wszystkie uprawy zostaną założone z wyjątkową precyzją, maksymalizując potencjał plonowania każdego z nasion.

Sercem Proceed są bardzo precyzyjne sekcje siewne. Przed umieszczeniem nasion, indywidualne koła przedsiewne konsolidują pole, aby zapewnić takie same warunki dla każdego z nasion. Koła przedsiewne są montowane indywidualnie i wykorzystują hydrauliczny docisk, aby zapewnić wysoką wydajność.

– Gdy nasiona docierają z centralnego zbiornika do sekcji rzędowych, zaadaptowana wersja wiodącego na świecie systemu oddzielania nasion Väderstad PowerShoot przejmuje pełną kontrolę nad każdym pojedynczym nasionem aż do gleby. Po wyjściu z krótkiego przewodu nasiennego każde nasiono jest przechwytywane przez koło zatrzymujące. Zapewnia to optymalny kontakt nasion z glebą na wybranej głębokości na całej szerokości roboczej – mówi Lars Thylén, dyrektor ds. zarządzania produktem i rozwoju działalności.

Aby zapewnić operatorowi pełną kontrolę, każda sekcja jest napędzana elektrycznie i sterowana za pomocą systemu Väderstad E-Control opartego na tablecie iPad. Funkcje obejmują wyłączanie i regulację rzędów, zmienną dawkę siewu, indywidualną kalibrację, a także precyzyjne monitorowanie i sterowanie w czasie rzeczywistym. Wszystkie te funkcje stanowią prawdziwą innowację techniczną w sektorze siewu zbóż.

Väderstad Proceed miał mieć swoją publiczną premierę na międzynarodowych targach Agritechnica 2022 w Hanowerze, w Niemczech. W 2022 roku Väderstad jeszcze bardziej przesunie granice, przeprowadzając nowe, wielkoobszarowe próby polowe i współpracując z naukowcami, firmami nasiennymi i postępowymi rolnikami z całego świata. Väderstad Proceed to następna generacja maszyn siewnych, która otwiera nową przyszłość w dziedzinie uprawy roli.

 

źródło: Väderstad

 

Exit mobile version