50 lat fabryki New Holland w Basildon

 

Od lat 50. fabryka New Holland w Basildon znajduje się w samym sercu naszej działalności związanej z produkcją ciągników. Dziś produkuje ona traktory o mocy od 120 do 270KM. Pomagają one rolnikom i usługodawcom na całym świecie w prowadzeniu gospodarstw w coraz bardziej wydajny, zrównoważony i skuteczny sposób – stwierdził Carlo Lambro, prezydent marki w New Holland Agriculture. – Ta jubileuszowa edycja ekskluzywnych modeli to celebracja niezrównanego sukcesu, jakim jest zarówno model T7.270 Auto Command, jak i T6.160 Auto Command. Wspomniane wydarzenia to także szansa dla nas do wyrażenia wdzięczności pokoleniom kolegów, którzy przyczynili się do wspólnych sukcesów New Holland.

Modele T6.160 i T7.270 Auto Command Golden Jubilee

Specjalna edycja ekskluzywnych traktorów z okazji Złotego jubileuszu obejmie dwa flagowe produkty. Ciągnik T7.270 Auto Command Golden Jubilee to najmocniejszy traktor, jaki wyprodukowano kiedykolwiek w Basildon, a T6.160 Auto Command Golden Jubilee to przyszłość rolnictwa wielofunkcyjnego. Te dwa modele charakteryzować się będą metaliczną ciemnoniebieską barwą lakieru profondo Blue, osłoną tłumika i oznakowaniem modelu. Elementami dodatkowymi będą: luksusowe wnętrze z opcjonalnym, w pełni skórzanym fotelem, oprawiona w skórę kierownica oraz wykładzina dywanowa o grubym włosie i system automatycznego prowadzenia IntelliSteer.

nh basildon 1 50 lat fabryki New Holland w Basildon

Zaprezentowane po raz pierwszy w styczniu na brytyjskich Targach Lamma ekskluzywne traktory będą produkowane jedynie w trakcie roku jubileuszowego, co oznacza limitowaną edycję tych maszyn, tak aby stworzyć w przyszłości dwie ikony Basildon.

Poza tymi dwoma wyjątkowymi modelami, wszystkie pozostałe ciągniki produkowane w Basildon w 2014 r. będą wyróżnione specjalnym logo z okazji 50. rocznicy, która będzie nawiązywała do ekskluzywnych serii T6 i T7.

Pół wieku historii produkcji traktorów

Budowa fabryki opartej na w pełni zintegrowanej produkcji traktorów rozpoczęła się w 1962 r. Pierwszy ciągnik zjechał z linii produkcyjnej tego najnowocześniejszego w Europie zakładu produkującego traktory 15 maja 1964 r. Ćwierć wieku później, w 1989 r., wyprodukowano w fabryce ponad dwa miliony silników, a ten ważny kamień milowy uczczono uruchomieniem produkcji kultowego modelu Ford 7810 Silver Jubilee. Rok 2012 był kolejnym ważnym momentem dla Basildon, jako że otworzono w nim najnowocześniejsze centrum dla zwiedzających, a fabryce przyznano Brązowy status World Class Manufacturing i odwiedził ją sam Premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

Począwszy od 1964 r. w Basildon wyprodukowano ponad 1,6 milionów traktorów i 3,1 milionów silników. Obecnie, przy produkcji wiodących w branży ciągników, zakład zatrudnia ponad tysiąc osób. Fabryka oferuje ponad 10 000 różnych konfiguracji produktów, przy czym 85% łącznej produkcji jest przeznaczona na eksport do różnych miejsc całego świata.

Modernizacja światowego rolnictwa

Traktory wyprodukowane w fabryce w Basildon same w sobie wpływają na rozwój nowoczesnego rolnictwa, czego początki zauważyć można było już w połowie lat 60. na przykładzie pierwszych modeli Forda z serii 1000. Wjechały one w erę nowoczesnego rolnictwa z opinią całkowicie unowocześnionych, a ich nowe silniki i przekładnie sprawiły, że seria ta odniosła natychmiastowy sukces na całym świecie. Serie Ford 40 były przełomowe na początku lat 90. dwudziestego wieku. Ciągniki te wyposażone były w rozsławione silniki PowerStar, również produkowane w Basildon. Traktory tej serii zwiększały komfort pracy dzięki zastosowaniu oferującej niski poziom hałasu i przestronną przestrzeń roboczą kabiny SuperLux, zamkniętego układu hydraulicznego z czujnikami obciążenia oraz prekursorkę przekładni Electro Command™ Semi Powershift – wersję o nazwie ElectroShift. Dzięki imponującej produkcji na rynek brytyjski i pozostałych państw europejskich sprzedaż tych modeli o zakresie mocy 75-120KM osiągnęła liczbę 100 000.

Zwiększenie wydajności i komfortu przy jednoczesnej poprawie zrównoważonego rozwoju

Serię TS zaczęto produkować w późnych latach 90. jako następczynię serii 40. Kolejna seria była natomiast pierwszą, w której zastosowano charakterystyczną dla New Holland łukową konstrukcję maski. Była to również pierwsza gama, w której zastosowano technologię zgodną z normą emisji spalin Tier 1. Technologia ta była zwiastunem niezachwianego zaangażowania firmy New Holland w redukcję szkodliwego wpływu, jaki rolnictwo może wywierać na środowisko. Gama TM, o zwiększonym zakresie mocy 120-190KM, stała się synonimem wysokiej wydajności i wyjątkowej swobody obsługi, dzięki wprowadzanemu zawieszeniu przedniej osi typu Terraglide™. TM była także pierwszą serią, która skorzystała ze zwiększającego wydajność układu zarządzania mocą silnika. Seria TM jako pierwsza przeszła ekstremalny test wytrzymałościowy, osiągając wynik, którego nie osiągnął przed nią żaden inny traktor – 500 godzin pracy przy 100% zastosowaniu biopaliwa. Modele T6000 poszły w ślady gamy TM, jako że dwa jej modele napędzane wyłącznie biopaliwem zakwalifikowały się do kornwalijskiego projektu Eden Project dotyczącego rozwoju zrównoważonego rolnictwa.

Traktory stworzone w Basildon znajdowały się zawsze w czołówce, jeśli chodzi o technologię przekładni. Seria T7000 może pochwalić się najlepszą przekładnią typu Powershift w swoim segmencie, jest bowiem wyposażona w przekładnię Power Command™. Wielokrotnie nagradzana przekładnia Auto Command™ – typ przekładni zmiennej bezstopniowej – została wprowadzona przez fabrykę w Basildon w 2009 r. do traktorów serii T7000, podobnie jak wyznaczający standardy, ergonomiczny podłokietnik SideWinder™ II.

Najnowsze serie – T6 i T7 – stanowią kontynuację dziedzictwa opartego na wydajności, skuteczności i zrównoważonym rozwoju. Są wyposażone w najnowocześniejszą, spełniającą najbardziej rygorystyczne normy emisji spalin technologię selektywnej redukcji katalitycznej ECOBlue™, która pozwala na redukcję zużycia paliwa nawet do 10%, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności.

źródło: New Holland