Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

50 lat kombajnów samojezdnych GRIMME

W roku 1969 powstał w GRIMME pomysł na konstrukcję kombajnu samojezdnego. Franz Grimme senior, ojciec aktualnego właściciela firmy Franza Grimme, połączył ciągnik Deutz z jednorzędowym kombajnem do ziemniaków serii Europa Standard.

Zdemontowane tylne koła ciągnika zamontowano na zmodyfikowanej osi kombajnu. Napęd był realizowany przez łańcuchowy układ napędowy. W ten sposób powstał pierwszy prototyp bardzo zwrotnego kombajnu samobieżnego o prostej konstrukcji i dodatkowo chroniącego glebę. Już w roku powstania prototyp został zaprezentowany na wystawie DLG i w Anglii. Niestety z Anglii maszyna nie wróciła już do kraju, gdyż podczas załadunku w porcie kombajn nie został właściwie zamocowany, wpadł do basenu portowego i do dzisiaj znajduje się tam na dnie. Do budowy drugiego prototypu wykorzystano ciągnik MF.

Bardzo pozytywna reakcja rynku wpłynęła na produkcję kolejnego kombajnu samobieżnego. Dwurzędowy, samobieżny kombajn do ziemniaków serii DS został wprowadzony na rynek jako pierwszy skonstruowany wyłącznie w GRIMME. DS 100 był wyposażony w zbiornik o ładowności 3,5 tony oraz silnik Deutz o mocy 100 KM. Kombajn w wersji przeładunkowej DS 80 był wyposażony w silnik Deutz o mocy 80 KM. Do roku 1985 wyprodukowano ponad 250 maszyn. Z okazji 150-lecia działalności przedsiębiorstwa w roku 2011, pracownicy zakładu podarowali Franzowi Grimme całkowicie odnowiony kombajn DS 100, który do dzisiaj stoi na terenie zakładu w Damme.

W 1988 roku wprowadzono na rynek trzecią generację, dwurzędowy DLS 1700 z elewatorem przeładunkowym. Produkcja tego kombajnu zakończyła się w roku 1994. W połowie lat 90-tych zainteresowanie kombajnami samobieżnymi zmalało i dlatego DLS 1700 nie doczekał się w tym czasie następcy.

W roku 1997 powstał dwurzędowy, ciągniony kombajn SE 150-60 z opatentowaną zasadą działania SE (z elewatorem poprzecznym i oddzielaniem większych łęcin). Klienci bardzo szybko przedstawili życzenie wersji samobieżnej.

Już w 1998 roku powstał prototyp o mocy 280 koni, oparty na technice SE, SF 150-60. Rok później wprowadzono na rynek czterorzędowy kombajn elewatorowy SF 3000 o mocy 326 KM, który dzięki przesuwanej kabinie zapewniał do dziś niedoścignioną widoczność na zespół wyorujący. Konstrukcja zespołu wyorującego była oparta na budowanej do dziś wersji ciągnionej GV 3000.

W roku 2001 w fabryce GRIMME powstały dwurzędowe wersje SF 1700 DLS oraz SF 1700 GBS, produkowane do roku 2008 wzgl. 2009. Również w roku 2001 został przedstawiony przez GRIMME kombajn samobieżny wyznaczający nowe standardy w tym sektorze. TECTRON 415 o mocy 490 KM, ze zbiornikiem o ładowności 15 ton i z gąsienicowym układem bieżnym umożliwił zbiór bez przejazdu przez redliny. Nic więc dziwnego, że ten rewolucyjny produkt został nagrodzony przez DLG złotym medalem i otrzymał tytuł „Maszyny roku 2002”. Jeszcze lepszą skuteczność odsiewana zapewnił TECTRON 410 z 10-tonowym zbiornikiem, wprowadzony na rynek w roku 2009.

W roku 2003 przedsiębiorstwo GRIMME rozpoczęło działalność w sektorze maszyn do buraków. Sześciorzędowy kombajn do buraków MAXTRON 620 z 20-tonowym zbiornikiem pozwolił GRIMME ustanowić koncepcję nieznaną dotychczas na rynku. Wyorywanie bez przejazdu przez redliny, odsiewanie na całej powierzchni, gąsienicowy układ bieżny i niedościgniona zwrotność to cechy wyróżniające tę maszynę do dzisiaj. Oferta maszyn do buraków wzbogaciła się w roku 2009 o sześcio-, ośmio- i dziewięciorzędową serię REXOR.

W 2007 roku wprowadzono z sukcesem na rynek serię kombajnów VARITRON z dwurzędową maszyną podstawową. Skonstruowano trzy wersje przystosowane do różnych warunków roboczych, które są dostępne do dzisiaj. Klient może wybrać między wersją przeładunkową bez zbiornika, 2-tonowym zbiornikiem buforowym lub 7-tonowym zbiornikiem przeładunkowym. Do dzisiaj jedyna w swoim rodzaju jest możliwość kombinacji różnych separatorów, która sprawia, że VARITRON nadaje się do pracy w każdych warunkach. Na targach Agritechnica 2011 przedstawiono wersję czterorzędową z 7-tonowym zbiornikiem. Do dzisiaj klienci mogą wybierać między chroniącym podłoże gąsienicowym układem bieżnym lub kołami wielkogabarytowymi. Zarówno VARITRON jak i REXOR są dostępne w drugiej generacji z wyposażeniem klasy Platinum.

W 2017 roku rodzinne przedsiębiorstwo GRIMME przedstawiło swój flagowy kombajn do ziemniaków, czterorzędowy VENTOR 4150 ze zbiornikiem o ładowności 15 ton. Jako „Maszyna roku 2018” kombajn ten otrzymał również srebrny medal DLG za innowacyjną koncepcję wyorywania. Po raz pierwszy udało się konstruktorom zintegrować w kombajnie czterorzędowym przodującą na rynku zasadę zbioru z dwurzędowej wersji SE. Poza tym szczególną ochronę gleby w maszynach kołowych umożliwia tryb jazdy ukosem, tzw. „psi chód”.

GRIMME od 50 lat produkuje kombajny samobieżne wyznaczając do dzisiaj nowe standardy w tym sektorze. Maszyny samobieżne są produkowane w zakładzie zbudowanym w roku 2011 w parku przemysłowym Niedersachsenpark przy autostradzie A1 między Bremą a Osnabrueck. Ponad 100 wysoko wykwalifikowanych pracowników gwarantuje, że pomimo tak wielkiej różnorodności wersji i kompleksowości produkcji każda część trafia zawsze we właściwe miejsce. Wraz z przejęciem duńskiego przedsiębiorstwa ASA-LIFT w programie grupy GRIMME od 2013 roku pojawiły się także samobieżne maszyny do zbioru cebuli, marchwi, szczypiorku, buraka ćwikłowego itd.

 

źródło: Grimme

 

Exit mobile version