Maszyny CLAAS są nie tylko wysokowydajne, ale także robią dobre wrażenie wizualne. Szczególnie odnosi się to do ciągnika AXION 800, sieczkarni JAGUAR 800 i ładowarki teleskopowej SCORPION 9055-7044. Wszystkie trzy serie zostały nagrodzone prestiżową nagrodą iF Design Award.
Ciągnik AXION 800 ma na swoim koncie takie nagrody jak „ Maszyna roku 2014” oraz „Ciągnik roku 2014”. Teraz został uhonorowany ponownie – tym razem złotem za jego design w kategorii „Motoryzacja”.
28 Lutego odbyła się w BMW Welt w Monachium oficjalna ceremonia rozdania nagród, podczas nocy iF design awards. Łącznie 1220 wpisów przyczyniło się do nagrody iF product design award 2014. 50 najlepszych uczestników konkursu było w imieniu laureatów na wręczeniu nagrody iF gold award.
Projektant przemysłowy Paul Budde, z powodzeniem współpracuje z firmą CLAAS już 31 lat, opisuje zalety doskonałych maszyn: Nowy projekt ciągnika AXION 800 charakteryzuje się dużymi obszarami wlotu powietrza w masce. Optymalny rozkład ciężaru urządzenia poprawia zarówno wydajność i sprawność elektrowni. Kabina jest usytuowana bardziej do przodu, stała się również większa i szersza, aby zapewnić więcej przestrzeni i widoczności dla kierowcy. Ciągnik jest zarówno potężny i dynamiczny, przy czym stylowo integruje się z rodziną ciągników CLAAS.
Pozostałe dwa nagrodzone produkty: kombajn TUCANO i ładowarka teleskopowa SCORPION, stanowią same w sobie charakterystyczną koncepcję projektu CLAAS. Potężna konstrukcja nowej sieczkarni podkreśla jej dynamikę i wydajność, tworząc doskonałą symbiozę z funkcjami urządzenia. Ergonomiczna kabina zapewnia poczucie przestrzeni i optymalną widoczność we wszystkich kierunkach, nie wspominając o wielu dostępnych systemach wspomagania kierownicy.
Na zdjęciu (od lewej): Sven Haertel (Projektant maski AXION 800), Paul Budde (Budde Industriedesign), Michael Kohlem (Dyrektor Działu Badań I Rozwoju dla CLAAS samobieżnych maszyn rolniczych), Agnes Pokorny (Kierownik Komunikacji CLAAS Tractor) and Ralph Wiegmann (Dyrektor Zarządzający iF).
Nowe ładowarki teleskopowe wyznaczają standardy w dziedzinie technologii i wzornictwa. Nowa koncepcja ramy została opracowana w celu zapewnienia większej nośności. Jedną ważną cechą jest bardzo niski punkt ramienia teleskopowego w ramie, co zapewnia wysoki poziom stabilności i poprawia widoczność z prawej strony urządzenia, wyjaśnia Budde.
Nagroda iF Desig Award jest przyznawana od ponad 60 lat i jest jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie wzornictwa na świecie. W styczniu, 49 specjalistów projektowania zakwalifikowała do konkursu 4615 produktów, środków komunikacji i elementów opakowania z 55 krajów. Trzy dni za zamkniętymi drzwiami trwały obrady jury wraz z ekspertami, którzy analizowali, próbowali i omawiali wyniki.
Zgłoszenia były oceniane według jasnych kryteriów dotyczących jakości projektu, wykonania i funkcjonalności. Kompatybilność ze środowiskiem, bezpieczeństwo i poziom innowacyjności były również zaliczane do kryteriów
źródło: Claas