Polscy dealerzy i klienci z wizytą w fabryce Manitou

 

 

Pełna wrażeń wycieczka do siedziby marki Manitou w Ancenis (Kraj Loary, wschodnia Francja) polskich użytkowników tych ładowarek teleskopowych odbyła się w dniach 25-27 czerwca 2013. Miejscowość Ancenis to nie tylko lokalizacja fabryki maszyn Manitou, ale również centrum logistycznego, biura filii francuskiej, czołowej siedziby Grupy Manitou oraz muzeum marki.

manitou Polscy dealerzy i klienci z wizytą w fabryce Manitou

Fot 1. Maszyny Manitou gotowe do dystrybucji

Podczas wizyty gościom towarzyszyli ich opiekunowie z sieci dealerskiej Manitou Polska oraz sam Marcel Braud – prezes zarządu Grupy Manitou i twórca maszyn MANITOU.

manitou 1 Polscy dealerzy i klienci z wizytą w fabryce Manitou

Fot 2. Polscy Klienci i dealerzy w towarzystwie Marcela Braud – w czapce z daszkiem – prezesa zarządu Grupy Manitou

Wycieczkę rozpoczęto od wysłuchania prezentacji o Grupie Manitou i wizyty w zakładzie produkcyjnym. Było, co zwiedzać, ponieważ fabryka o powierzchni 42 ha zatrudnia aktualnie około 1400 pracowników. Produkcja ładowarek teleskopowych w fabryce (od 40 do 60 sztuk dziennie) odbywa się równolegle na dwóch liniach montażowych. Najciekawszym fragmentem linii montażowej jest punkt weryfikacji jakości oraz montażu wysięgników teleskopowych i monobloków, które przez samego producenta są uznawane za najważniejsze i jednocześnie najbardziej wymagające części ładowarek Manitou.

Po wizycie w fabryce goście z Polski mieli okazję obserwować pracę operatorów Manitou na placu testowym znajdującym się bezpośrednio przy zakładzie. Każda maszyna Manitou opuszczająca fabrykę jest tu poddawana kilkugodzinnym testom praktycznym, w tym dźwiganiu ładunków cięższych o około 20 proc. od maksymalnego udźwigu podawanego
w specyfikacjach technicznych maszyn.

manitou 2 Polscy dealerzy i klienci z wizytą w fabryce Manitou

Fot 3. Ładowarka Manitou na placu testowym

Kolejnym punktem programu była wizyta w centrum logistycznym części zamiennych. Budynek o powierzchni 22 tys. m² i 1,3 km linii transportowych, który każdego dnia przyjmuje 60 ton nowych części, szczyci się perfekcyjną logistyką.

W muzeum Manitou goście poznali bliżej historię marki i Grupy Manitou – firmy nietypowej, bo choć wyrosła na globalną korporację, zachowała rodzinny charakter i organizację. Firma została założona w 1953 roku pod nazwą „Braud & Faucheux” przez Andrée Braud i Henri Faucheux. Zarządzanie firmą państwo Braud szybko powierzyli swojemu synowi, Marcelowi Braud, wnuczkowi Alexandra Braud – założyciela przedsiębiorstwa „Braud” produkującej maszyny rolnicze.

Początkowo firma „Braud & Faucheux” miała zdywersyfikować ofertę produktową przedsiębiorstwa „Braud” poprzez produkcję dźwigów i betoniarek. Jednak, gdy w 1958 roku młody Marcel Braud wpadł na innowacyjny pomysł odwrócenia schematu ciągnika rolniczego i dodania do niego masztu oraz hydrauliki, firma „Braud & Faucheux” zaczęła szybko rozwijać się w zupełnie innym od zakładanego kierunku, rozpoczynając produkcję pierwszych terenowych wózków widłowych.

manitou 5 Polscy dealerzy i klienci z wizytą w fabryce Manitou

Fot 4. Model MC5 z 1958 roku – pierwszy terenowy wózek widłowy Manitou

W 1973 roku firma „Braud-Faucheux” przeniosła się z warsztatu garażowego do przemysłowej okolicy na północ od Ancenis, a w 1981 roku zmieniła nazwę na Manitou, jej czołowej marki. Rok później powstała pierwsza ładowarka teleskopowa Manitou. Od tamtej firma szczyci się tworzeniem wysokiej jakości maszyn na rynki rolniczy, budowlany i przemysłowy, takich jak: obrotowe ładowarki teleskopowe, innowacyjne podesty robocze czy ładowarki dla rolnictwa premium z opatentowanym przez Manitou joystickiem JSM. Sam Marcel Braud do dziś piastuje funkcję prezesa Grupy Manitou i pozostaje jej większościowym właścicielem, a mała miejscowość Ancenis dalej stanowi serce firmy.

manitou 6 Polscy dealerzy i klienci z wizytą w fabryce Manitou

Fot 5. Marcel Braud pracuje na terenowym wózku widłowym MC5

źródło: Manitou