Jednoosiowy opryskiwacz jest zwarty, zwrotny i resorowany pneumatycznie. Jego długość całkowita wynosi jedynie 8,3 m, wysokość 3,6 m, a szerokość 2,8 m. Opcjonalnie montowany system Ackermanna zapewnia również precyzyjną jazdę śladem na terenach pagórkowatych, co zmniejsza degradację gleby w koleinach i zapewnia płynne sterowanie belką oraz dużą stabilność w prowadzeniu maszyny. Horschowski tradycyjny już brak kompromisów, jeśli chodzi o jakość, widać znowu w przypadku zbiornika. Wszystkie zbiorniki całej rodziny GS zbudowane są ze stali szlachetnej dzięki czemu są łatwe w czyszczeniu i wolne od osadu. Sposób posadowienia zbiornika na ramie daje większą stabilność całemu układowi. Specjalna konstrukcja ramy pozwala na niższe osadzenia zbiornika w ramie. Rozwiązanie to obniża środek ciężkości całego układu, co zwiększa jego stabilność. Podwozie maszyny jest całkowicie osłonięte, dzięki czemu chroni rośliny przed uszkodzeniem. Nowość stanowi również hydrauliczna podpora, która została całkowicie zintegrowana w osłonie podwozia. Cały osprzęt i system rozprowadzania roztworu są tak usytuowane, że długość węży można zmniejszyć do minimum, co z kolei automatycznie wpływa na zmniejszenie osadu. Także wlew śluzowy rozwadniacza został zoptymalizowany, co pozwala na jeszcze bezpieczniejsze i szybsze rozwadnianie preparatów. Nowy kulisty kształt wlewu śluzowego ułatwia jego czyszczenie. Nowością jest też siatka, na której można odstawiać pojemniki ze środkami do ochrony roślin, oraz uchwyt do łatwiejszego i pewniejszego dozowania środków.
Również jeśli chodzi o zasysanie, zostały dokonane pewne zmiany: średnice osprzętu zostały powiększone do 3 cali, co umożliwia szybsze napełnianie. Przyłącza wszystkich węży doprowadzających znajdują się w osadniku zbiornika, co już w momencie napełniania zbiornika zwiększa efekt mieszania roztworu.3-calowa pompa wirowa o maksymalnej wydajności 1000 l/min. praktycznie nie wymaga konserwacji. Ciśnienie oprysku sięga 8 barów. Pozwala to na wydajność oprysku rzędu 600 l/ha przy prędkości roboczej 12 km/godz. i 30-metrowej belce. W ofercie mamy belki o długości od 21 do 36 m. Zawieszenie na parallelogramie, które zostało opatentowane przez HORSCH Leeb, jest hydraulicznie resorowane i bardzo dobrze absorbuje wstrząsy, co z kolei pozwala na spokojne prowadzenie belki. Wysokość robocza belki sytuuje się między 0,3 a 2,5 m. Geometria parallelogramu ma taką budowę, która pozwala na prowadzenie belki blisko osi jezdnej. Opcjonalny do nabycia elektroniczny BoomControl (automatyczne prowadzenie belki) umożliwia jej precyzyjne prowadzenie. Dzięki temu rozwiązaniu również w terenie pagórkowatymi przy szybkim tempie pracy belka może być prowadzona blisko powierzchni oprysku.
Hydrauliczne sterowanie ustawione proporcjonalnie zapewnia płynne ruchy i ustawia segmenty belki bezstopniowo w zależności od ukształtowania terenu. Niezależnie poruszające się zewnętrzne segmenty belki pozwalają na idealne dopasowanie jej do powierzchni oprysku. Sama belka jest dostępna w dziewięciu różnych konfiguracjach i szerokościach roboczych. Pneumatyczne przełączanie pojedynczych dysz pozwala na wyposażenie belki w różnorodne kombinacje dysz – od prostych dysz z głowicą pojedynczą poprzez głowice podwójne co 25 cm aż po dysze z głowicą poczwórną z mniejszymi głowicami umieszczonymi pomiędzy nimi. 25-centymetrowy rozstaw dysz pozwala na optymalne zmniejszenie odległości do powierzchni oprysku oraz zmniejszone do minimum znoszenie. Pneumatyczne przyłączanie dysz umożliwia inteligentną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb aplikację środków oraz bardzo precyzyjne zraszanie i przenikanie łanów. System czyszczenia wnętrza zbiornika CCS (Continuous Cleaning System) zapewnia szybkie i pewne oczyszczenie opryskiwacza po zakończonych pracach opryskowych. Na wstępie cały system przewodowy można opróżnić za pomocą wprowadzonego pod ciśnieniem powietrza. Wówczas poprzez dysze obrotowe dodatkowa pompa membranowa wprowadza pod ciśnieniem czystą wodę do zbiornika.
Dzięki ciągłemu czyszczeniu wnętrza zbiornika i ciągłemu wypompowywaniu zużytej wody na zewnątrz za pomocą pompy opryskiwacza odbywa się bardzo efektywne i oszczędne w czasie czyszczenie zbiornika i przewodów całego opryskiwacza. Cały proces czyszczenia może być w całości przeprowadzony wygodnie z kabiny operatora. Pojemnik na czystą wodę ma pojemność 530 l. Prosta i całkowicie zautomatyzowana kontrola pracy opryskiwacza dokonuje się z kabiny operatora dzięki różnie wyposażonym Terminalom ISO-Bus. Różnorakie opcje pozwalają dopasować opryskiwacz do indywidualnych potrzeb. Przykładem może być tu np. zastosowanie NightLight, co pozwala na optymalną kontrolę oprysku nocą.
źródło: Horsch