Nowa generacja siewników RABE Ecodrill
Jedną z nowości zaprezentowanych podczas Agroshow będzie nowej generacji siewnik Rabe Ecodrill. Dostępne są 2 modele: SL i PL, zaczepiane do ciągnika lub sprzęgane z brona talerzową za pomocą połączenia hydropaci, a także SLA i PLA, nabudowane dla agregatów uprawowych. Oba modele dostępne w dwóch szerokościach roboczych 3,0 lub 4,0 m. Pojemność zbiornika od 450 do 1350 l.
Wysunięta do przodu skrzynia nasienna siewników ECODRILL pozwala na lepsze przeniesienie ciężaru i zredukowanie obciążenia podnośnika ciągnika oraz wpływa na lepszą zwrotność zestawu.
Wytrzymały, jednoczęściowy zbiornik na ziarno i solida dwubelkowa rama.
• Precyzyjne ustawienie głębokości roboczej dzięki nowym sekcjom wysiewającym na ramieniu
z dociskiem „dwustronnego działania”.
• Przeniesienie napędu na aparaty wysiewające z obu kół siewnika.
• Uproszczenie próby „kręconej” (dawki wysiewu), przeprowadzanej na siewniku ustawionym na ziemi.
• Bezpieczny pomost załadunkowy, przymocowany do ramy siewnika, szczelna pokrywa skrzyni nasiennej z siłownikami wspomagającymi jej otwarcie, obecność ścianek rozdzielających
Sekcje wysiewające mogą być stopkowe lub talerzowe (talerzowe mają docisk do 30kg). Do redlic talerzowych możemy dołożyć gumowe rolki dociskowe o szerokości 40mm które zapewniają energiczny docisk między glebą a ziarnem, zapewniający lepsze wykiełkowanie ziarna i szybsze wschody. To wyposażenie posiada 12 możliwych pozycji ustawienia, w tym pozycję szybkiego uniesienia do góry, jeśli warunki pracy tego wymagają.
Podział ziarna:
Pod wpływem ruchu wolno obracającego się mieszadła, ziarno delikatnie przedostaje się ze zbiornika do aparatów kołeczkowych a następnie do sekcji wysiewających. Każdy aparat kołeczkowy jest zbudowany z kółeczka z drobnymi ząbkami zapewniającego podział drobnonasiennych (typu rzepak) i ze standardowego kółeczka z dużymi ząbkami (dla zbóż i grubonasiennych). Zawleczka dostarczana z siewnikiem umożliwia rozłączenie obu kółeczek w ciągu kilku sekund w celu umożliwienia wysiewu drobnoziarnistych.
Źródło: Gregoire-Besson Polska