Kompaktowe ładowarki kołowe CAT® serii M

Nowe kompaktowe ładowarki kołowe CAT® serii M – modele 906M, 907M i 908M są wyposażone w zoptymalizowany układ zawieszenia osprzętu typu „Z”, dostępny wyłącznie w maszynach firmy Caterpillar, który łączy zalety agresywnej charakterystyki i wysokiej mocy kopania oraz podnoszenia równoległego.

Maszyny są napędzane przez silniki o mocy maksymalnej 75 koni mechanicznych, współpracujące z elektronicznie sterowanym hydrostatycznym układem napędowym.  Silniki spełniają wymogi norm emisji spalin EPA Tier 4 Final (USA)/Stage IIIB (UE). Elektrohydrauliczne elementy sterujące umożliwiają udoskonalanie techniczne układu napędowego, sterowania osprzętem roboczym, pomocniczego układu hydraulicznego i zawieszenia osprzętu.  Dostępna jest szeroka gama osprzętu roboczego i złączy osprzętu, aby każdy mógł wyposażyć maszynę w sposób zapewniający optymalną wszechstronność i produktywność.  Wyposażenie opcjonalne obejmuje układ szybkiej konfiguracji, układ kontroli komfortu jazdy i układ hydrauliczny o dużym przepływie, dzięki czemu kompaktowe ładowarki kołowe serii M mogą pracować jeszcze wydajniej przy kształtowaniu krajobrazu, w pracach rolniczych i przemysłowych, przy odśnieżaniu oraz w zastosowaniach ogólnobudowlanych. 

Cechy konstrukcyjne

Modele serii M są napędzane silnikami Cat C3.3B zamontowanymi poprzecznie, dzięki czemu operatorzy i mechanicy dysponują doskonałym dostępem do nich podczas wykonywania rutynowych czynności konserwacyjnych. Chłodnice ustawione w jednej płaszczyźnie są chłodzone przez wydajny wentylator z napędem hydraulicznym lub opcjonalny wentylator Cat sterowany temperaturowo, który pracuje z maksymalną prędkością wyłącznie, gdy jest to niezbędne. Tryb ECO reguluje wysoką prędkość obrotową biegu jałowego silnika, utrzymując jednocześnie możliwość wykorzystywania pełnej siły napędowej na obwodzie koła i pełnej siły odspajania, co przekłada się na obniżenie zużycia paliwa i poziomu hałasu podczas najczęściej wykonywanych prac, przy których nie jest konieczne wykorzystywanie pełnej mocy. Układ oczyszczania spalin, wyposażony w filtr cząstek stałych, pozwala zachować zgodność z wymogami norm emisji.

Układ hydrostatyczny Cat Hystat pozwala rozwinąć prędkość maksymalną do 22 mil/h (35 km/h) w przypadku modeli z opcjonalną skrzynią biegów stop-to-shift, która pozwala operatorowi wybierać między maksymalną siłą napędową na obwodzie koła a maksymalną prędkością jazdy za pomocą przełącznika na prawej konsoli i automatycznie reguluje prędkość zjazdu ze wzniesienia.

Kabina Deluxe jest wyposażona w drzwi po obu stronach, elektrohydrauliczny joystick, który nie wymaga wysiłku podczas sterowania, zawieszone pedały, kierownicę z regulacją nachylenia, fotel z zawieszeniem pneumatycznym i podgrzewaniem oraz opcjonalną klawiaturę zabezpieczającą. Na wielofunkcyjnym joysticku sterującym ładowarki znajdują się także elementy sterujące skrzynią biegów i blokadą mechanizmu różnicowego oraz proporcjonalne elementy sterujące obwodów hydrauliki dodatkowej. Unowocześniony wyświetlacz jest nie tylko większy, przez co łatwiej odczytywać pokazywane treści, ale także dostarcza operatorowi więcej informacji, np. takich, jak prędkość obrotowa silnika.  

Dostępne są dwa rodzaje złączy osprzętu, złącze do ładowarki o sterowaniu burtowym, które umożliwia używanie większości osprzętu roboczego do ładowarek o sterowaniu burtowym, oraz złącze Cat przeznaczone do używania pełnego zakresu dostępnych łyżek i zoptymalizowanych wideł paletowych Cat oraz niektórych narzędzi roboczych innych producentów.

CAT serii M foto2 Kompaktowe ładowarki kołowe CAT® serii M

Personalizacja i wydajność

W modelach serii M położono nacisk na wszechstronność i wygodę operatora.

W skład pakietu wyposażenia do jazdy wchodzi układ kontroli komfortu jazdy, który amortyzuje ruchy siłowników wysięgnika, gdy maszyna porusza się z ładunkiem na nierównym terenie, co pozwala podnieść płynność jazdy i lepiej utrzymywać materiał. Poza tym funkcja bezstopniowego sterowania biegami pełzającymi umożliwia dostosowanie prędkości jazdy niezależnie od prędkości obrotowej silnika, a tym samym precyzyjne sterowanie osprzętem roboczym pracującym w trybie ciągłym, takim jak dmuchawy śniegowe czy szczotki. Elektroniczna blokada prędkości obrotowej silnika automatycznie utrzymuje (lub przywraca) zadaną prędkość obrotową silnika, aby osprzęt roboczy mógł wykorzystywać maksymalną moc hydrauliczną. W ten sposób współpraca sterowania biegami pełzającymi i elektronicznej blokady prędkości obrotowej silnika pozwala optymalnie wykorzystywać możliwości osprzętu roboczego i z łatwością wykonywać kolejne prace.

W skład wyposażenia wchodzi także system modulacji osprzętu roboczego, który pozwala ustawić parametry reakcji układu hydraulicznego na jednym z trzech dostępnych poziomów, oraz sterowanie charakterystyką układu hydrostatycznego, który udostępnia do wyboru trzy poziomy reakcji maszyny na polecenia przyspieszenia i zmiany kierunku jazdy. Te funkcje pozwalają operatorom programować parametry maszyny zgodnie z własnymi preferencjami i wymogami miejsca pracy. Pakiet wyposażenia do obsługi ładunku obejmuje elektroniczną blokadę prędkości obrotowej silnika, system modulacji osprzętu roboczego i sterowanie charakterystyką układu hydrostatycznego, a ponadto dodatkowe funkcje wspomagające operatora podczas cyklu ładowania: regulacja siły napędowej przenoszonej na koła i funkcja powrotu do pozycji kopania.

Regulacja siły napędowej przenoszonej na koła podnosi produktywność i obniża koszty eksploatacji przez redukowanie poślizgu opon w trudnych warunkach terenowych, co przekłada się na sprawniejsze napełnianie łyżki i dłuższą żywotność opon. Operator ma do wyboru cztery ustawienia mocy przenoszonej na koła w warunkach roboczych: 60, 80, 90 lub 100 procent mocy napędowej układu hydrostatycznego.  Także pedał hamulca maszyn serii M działa w pierwszej połowie skoku jako pedał jazdy manewrowej i redukuje prędkość maszyny, wykorzystując układ hydrostatyczny.

Funkcja powrotu do pozycji kopania automatycznie ustawia łyżkę w położeniu gotowości do następnego cyklu załadunku, gdy operator ustawi joystick w pozycji zapadki odchylenia łyżki po zrzuceniu materiału na samochód ciężarowy lub do leja załadowczego. Ta funkcja jest regulowana za pomocą siłownika przechyłu.

CAT serii M foto1 Kompaktowe ładowarki kołowe CAT® serii M

Bezpieczeństwo i zarządzanie flotą

W celu lepszego zabezpieczenia maszyny dostępny jest system zabezpieczenia maszyny ze zintegrowanym dostępem do funkcji rozruchu silnika za pomocą klawiatury, dzięki czemu układ rozruchowy jest zabezpieczony kodem i nie trzeba używać specjalnego kluczyka.  Ten system nie tylko zabezpiecza maszynę przed uruchomieniem silnika przez osoby niepowołane, ale także blokuje elementy sterujące układu hydrostatycznego i osprzętu roboczego, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa. Technologie Cat Connect ogromnie przyczyniają się do podniesienia wydajności w miejscu pracy. Technologie LINK, jak na przykład opcjonalny system Product Link™, pomagają właścicielom floty podnosić produktywność oraz obniżać koszty posiadania i eksploatacji za pośrednictwem internetowego interfejsu VisionLink® w oparciu o kluczowe dane, takie jak lokalizacja, godziny pracy, zużycie paliwa i dane diagnostyczne.

Dane techniczne:

 

906M

907M

908M

Silnik

Cat C3.3B

Cat 3.3B

Cat 3.3B

Moc

55 kW

55 kW

55 kW

Masa eksploatacyjna

5630 kg

5810 kg

6465 kg

Pojemność łyżki standardowej

0,9 m3

1,0 m3

1,1 m3

źródło: CATERPILLAR