UNIA GROUP – siewniki Poznaniak w nowej odsłonie

Największy polski producent maszyn rolniczych, firma Unia Group oferuje aktualnie nowe wersje siewników Poznaniak. Występują one teraz w wersji z redlicami stopkowymi (Poznaniak) i talerzowymi (Poznaniak D). Ich wyposażenie standardowe dorównuje już częściowo siewnikom serii Polonez.

 

Do najważniejszych zmian w porównaniu do poprzedniej wersji należy zaliczyć: nową ramę o innej konstrukcji, system dozowania nasion zbudowany z materiałów o podwyższonej wytrzymałości, podest i mocowanie brony zagarniającej mocowane na wspólnym elemencie (przełożyło się to na zmniejszenie wagi maszyny) i pokrywę skrzyni nasiennej wzmocnioną przez zastosowanie wieka perforowanego. Ponadto Poznaniaki mają teraz nową bezstopniową skrzynię przekładniową z obudową z żeliwa. Mocowanie elementów precyzyjnych przekładni w takiej obudowie podnosi żywotność i dokładność jej działania. Przekłada się to na jeszcze wyższą, niż w poprzednich wersjach siewników, dokładność utrzymywania normy wysiewu.

 

Na liście wyposażenia standardowego znalazły się hydraulicznie sterowane znaczniki przejazdów (dwa siłowniki) i elektrycznie sterowane ścieżki technologiczne. Te drugie obsługuje sterownik Starter Seed, który zlicza przejazdy oraz automatycznie zamyka i otwiera wysiew w redlicach dedykowanych pod ścieżki technologiczne.

 

Wyposażenie standardowe nowych Poznaniaków obejmuje również m.in.: dwuczęściowe kółka wysiewające do zbóż i rzepaku, centralny oraz indywidualny mechaniczny docisk redlic, spulchniacze śladów przejazdowych ciągnika,  zagarniacz z indywidualnym dociskiem, koła o rozmiarze 6×16, kratę wewnątrz skrzyni nasiennej i pomost załadunkowy. Jak podaje producent zapotrzebowanie na moc w zależności od modelu wynosi od 45 do 80 KM.

 

Szerokości robocze nowych Poznaniaków wynoszą: 2,5; 2,7 i 3 m. Natomiast dostępne skrzynie nasienne mają pojemności: 330, 370, 420, 440, 470 lub 550 litrów. Oczywiście szerokości robocze powiązane są z pojemnością skrzyni. Przykładowo najmniejszy Poznaniak 2,5 metra pomieści w zależności od wersji 330 lub 440 l. Za to najszerszy 3-metrowy może mieć skrzynię o pojemności 420 lub 550 litrów. Redlice w siewnikach Poznaniak model 2015 umieszczone są w dwóch rzędach, a głębokość siewu może być regulowana w zakresie 0-7 cm. 

 

Na uwagę zasługuje wersja siewnika z redlicami talerzowymi w układzie V, czyli Poznaniak D. Maksymalny docisk na każdą redlicę wynosi 25 kG. Producent podkreśla, że nowe redlice mają zmieniony punkt wpadania do nich nasion, co w porównaniu do poprzedniej wersji wpłynęło na poprawienie równomierność ich rozmieszczenia w rzędzie.

Dla tej wersji siewnika opcjonalnie dostępne są również kółka dogniatająco-kopiujące o wysokości 250 mm i szerokości 42 mm.

 

Opcjonalnie dostępny jest komputer o nazwie R11, który m.in. zlicza obsiane hektary.

 

Cena Poznaniaka 3-metrowego, zależnie od pojemności skrzyni nasiennej i rodzaju redlic wynosi od 17 900 do 24 900 zł netto. Najtańszy Poznaniak o szerokości roboczej 2,5 m ze skrzynią 330 l kosztuje 15 300 zł netto.

 

 

źródło: Unia Group