Na tegorocznej „Agritechnice” Horsch zaprezentuje sporo nowości w swoich opryskiwaczach. Zaczynając od nagrodzonego srebrnym medalem DLG system prowadzenia belki BoomSight przez nowy opryskiwacz Leeb LT o pojemności 4000 i 5000 litrów aż po nowy samojezdny opryskiwacz Leeb PT 330.
BoomSight – system laserowy, który inteligentnie prowadzi i chroni belkę
Do tej pory standardowo do prowadzenia belek używano czujników, które były w stanie oszacować odległość do powierzchni docelowej jedynie na około jeden metr przed belką i dopiero wtedy dopasowywały prowadzenie belki do kształtu terenu. Za to rozwiązanie kontroli pracy belki BoomControl, Horsch otrzymał w 2013 roku na „Agritechnice” srebrny medal.
Jednak rozwiązanie miało pewne niedostatki.
Z jednej strony belka reagowała z opóźnieniem na przeszkody, co było uwarunkowane technicznie, ponieważ reagowała ona dopiero na różnicę między stanem rzeczywistym a pożądanym. Poza tym nieprawidłowości w łanie, takie jak na przykład szkody wyrządzone przez dziczyznę lub różnice poziomów na polu, mogły doprowadzić do niepożądanej regulacji poziomu belki, co z kolei mogło przyczynić się do ewentualnego uszkodzenia belki. Aby zapobiec wystąpieniu tego typu problemom, operator musiał interweniować manualnie. O ile przy dziennym świetle operator radził sobie całkiem dobrze z tego rodzaju trudnościami, o tyle w nocy – kiedy zazwyczaj warunki pogodowe do oprysku są lepsze –było to znacznie trudniejsze. W przypadku belki BoomSight przestrzeń przed belką definiowana jest na całej szerokości roboczej za pomocą skanera laserowego. Daje to możliwość bardzo dokładnego ustawienia belki, tak by odchylenia od zadanej wysokości były jak najmniejsze. W tym celu na dachu kabiny zamontowano skaner laserowy, który gromadzi trójwymiarowe współrzędne, umożliwiające opis przestrzenny od około 20 m z prawej i z lewej strony oraz około 15 m z przodu. W oparciu o zgromadzone dane tworzony jest trójwymiarowy model powierzchni, która oddaje rzeźbę terenu łącznie z przerwami, ścieżkami technologicznymi oraz nieprawidłowościami w łanie. Na podstawie tych informacji odpowiednio do modelu powierzchni ustawiana jest środkowa część belki, kąt nachylenia wyrównujący pracę belki na zboczu i ewentualnie kąt pomiędzy segmentami ramion belki. W tym przypadku wartości pomiarowe czujników ultradźwiękowych służą już tylko do kontroli.
Leeb LT – sposób Horscha na zaistnienie na rynku opryskiwaczy o pojemności 4000 i 5000 litrów
Na Targach „Agritechnica 2015” Horsch po raz pierwszy zaprezentuje opryskiwacze Leeb LT. Ich specyfika polega na tym, że są one wyposażone w zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego o pojemności 4000 i 5000 litrów. Dzięki temu Horsch może skierować swoją ofertę do dużej grupy odbiorców rynku europejskiego. Leeb LT można wyposażyć bardzo różnie. Istnieją trzy główne linie.
Belka BoomControl nagrodzona srebrnym medalem na targach „Agritechnica 2013” za system sterowania belką, który utrzymuje belkę w równowadze również przy dużych prędkościach i na nierównym terenie stanowi oczywiście nieodzowne wyposażenie każdego opryskiwacza.
Linia ECO posiada jedynie podstawowe wyposażenie. W tym przypadku opryskiwacz został wyposażony w pompę membranowo-tłokową z ręcznym zasysaniem i tłoczeniem. Z kolei wyposażenie średnie to linia CCS, wśród której dominują urządzenia przeznaczone do automatycznego czyszczenia wnętrza opryskiwacza (Continuous Cleaning System). Wreszcie trzecia wersja to CCS Pro, która posiada nowoczesną elektronikę zamontowaną zarówno po stronie ssącej, jak i tłoczącej, dzięki czemu odpowiada wyposażeniu premium Leeb GS.
Pojemność pojemnika na czystą wodę się nie zmieniła i wynosi 500 litrów.
Belki opryskiwacza są dostępne w rozmiarach od 18 m do 42 m. Również Leeb GS będzie można wyposażyć w belki o szerokościach od 36 m do 42 metrów.
Atrakcją Leeba LT jest koncepcja obsługi ISOBUSA. Został on w całości opracowany przez firmę HORSCH i ma wiele nowych, innowacyjnych funkcji, które ułatwiają ustawienie i obsługę urządzeń oraz ich monitorowanie, a także kontrolę jakości pracy. Do jednej z możliwości ISOBUSa należy opracowane przez firmę HORSCH rozwiązanie umożliwiające przełączanie dysz o odległościach 50 lub 25 cm. W połączeniu z systemem BoomControl pozwala ono na uzyskanie odległości do powierzchni oprysku wynoszącej zaledwie 30 cm, co w istotny sposób redukuje znoszenie oraz zwiększa zraszanie roślin. Jeśli chodzi o przełączanie dysz, to istnieje wiele możliwości: od 1-0 (co 50 cm jedna dysza) do 4-2 (co 50 cm 4 dysze plus każdorazowo co 25 cm 2 dysze). Opcjonalny układ kierowniczy ackermana posiada własny żyroskop. Eliminuje to konieczność połączenia go z ciągnikiem za pomocą kabla lub w sposób mechaniczny. Koniecznym pozostaje wówczas jedynie przyłączenie do urządzenia hydrauliki, światła i ISOBUSa. Load Sensing w opryskiwaczu Leeb LT odciąża hydraulikę ciągnika. Poza tym opryskiwacz ten posiada całkowicie gładkie podwozie i prześwit 85 centymetrów. W skład jego standardowego wyposażenia wchodzi również hydraulicznie wypuszczana stopa wspierająca opryskiwacz odłączony od ciągnika.
Nowy samojezdny opryskiwacz Leeb PT 330 – duże tempo pracy dla dużych roślin
Na tegorocznych targach „Agritechnica 2015” zostanie zaprezentowany opryskiwacz samojezdny PT 330 w wersji seryjnej. Został on już raz zademonstrowany dwa lata temu na targach jako nośnik nowych możliwości technologicznych. W przyszłym roku opryskiwacz ten będzie dostępny na rynku, początkowo jedynie dla rolników w Europie.
Opryskiwacz PT 330 posiada 6-cylindryczny silnik o mocy 330 KM i chłodnicę wodną. Poza tym został wyposażony w elektro-hydrauliczny system wszystkich kół skrętnych, a jako napęd zastosowano w nim bezstopniowy hydrostatyczny napęd jezdny, który posiada system sterowania opracowany w całości przez HORSCHa. Umożliwia on rozwinięcie na polu prędkości do 30 km/h, a na drogach publicznych do 60 km/h. Opryskiwacz ten posiada niezależne zawieszenia hydrauliczne wszystkich kół, przy czym rozstaw kół można ustawiać bezstopniowo od 2,25 m do 3 m. Prześwit jest regulowany w zakresie od 1,4 m do 1,6 m. Tym samym PT 330 idealnie sprawdza się w przypadku upraw wysokich, takich jak kukurydza lub słoneczniki. Pojemność zbiornika wynosi 5000 litrów cieczy roboczej i 500 litrów wody czystej. Wydajność pompy wynosi 1000 l/min. Czyszczenie wnętrza odbywa się automatycznie poprzez system CCS (Continuous Cleaning System). Belka dostępna jest w szerokościach od 30 m do 36 m (9-sygmentowa belka). Za rozwiązanie umożliwiające sterowanie belką BoomControl Horsch otrzymał srebrny medal na targach „Agritechnica 2013”. BoomControl zapewnia całkowicie spokojne prowadzenie belki nawet przy dużym tempie pracy i na bardzo nierównym terenie.
Samojezdny opryskiwacz Leeb PT 330 – podobnie jak opryskiwacz ciągniony Leeb LT – został wyposażony w całkowicie nową koncepcję obsługi. Jest to pierwsze oprogramowanie, które HORSCH opracował sam od początku do końca. Posiada ono wiele nowych i innowacyjnych funkcji, które ułatwiają rolnikowi wczytywanie danych, ustawienie oraz monitorowanie pracy opryskiwacza. Do opracowanej przez HORSCHa nowej koncepcji obsługi należy również funkcja umożliwiająca przełączanie dysz o rozstawie 25 cm lub 50 cm. Pozwala to – przy pracy belką BoomControl – na uzyskanie 30-centymetrowej odległości belki od powierzchni docelowej, a tym samym przyczynia się do dużej redukcji znoszenia cieczy i optymalizuje zraszanie roślin. Istnieje przy tym wiele możliwości przełączania dysz: od 1-0 (dysze umieszczone co 50 cm) do 4-2 (co 50 cm 4 dysze plus 2 dysze co 25 cm).
źródło: Horsch