Krone Premos 5000 – pierwsza na świecie mobilna peleciarka

Krone Premos 5000 – pierwsza na świecie mobilna peleciarka zdobyła złoty medal przyznany przez Niemieckie Towarzystwo Rolnicze (DLG) podczas targów Agritechnica 2015. Tym samym DLG podkreśla wartość innowacyjnej koncepcji maszyny, która produkuje pelet bezpośrednio z pokosu na polu.

 

W ten sposób wyprodukowany pelet jest transportowany za pomocą przenośnika taśmowego na samochód i przewożony bezpośrednio do klienta ostatecznego. Pelet znajduje zastosowanie jako pasza, ściółka w oborach czy tez jako paliwo stosowane do ogrzewania. Tym samym odnawialne i wtórne rolnicze surowce naturalne mogą być stosowane do pozyskiwania energii i w ten sposób mogą przyczyniać się do redukcji emisji dwutlenku węgla. Poza tym peleciarka Krone Premos 5000 może być używana również poza sezonem żniw, ponieważ w opcji dostępna jest specjalna przystawka, dzięki czemu maszyna może pracować stacjonarnie przez cały rok.

 

Nazwa peleciarki Krone Premos 5000 (system Kalverkamp) pochodzi z łacińskiego „premere” – co oznacza prasować; liczba 5000 oznacza pojemność zbiornika, która wynosi 5000 kg (9 m ³). Wydajność maszyny wynosi do 5000 kg/h i jest tym samym diametralnie wyższa od wydajności większości dostępnych dziś na rynku peleciarek.

 

Krone Premos 5000 peleciarka nowosc 2016 Krone Premos 5000   pierwsza na świecie mobilna peleciarka

 

Krone Premos 5000 pracuje w następujący sposób: Podbieracz o szerokości roboczej 2,35 m podnosi zbierany materiał, który z rotora podającego trafia na taśmę podającą o szerokości ok. 800 mm. W ten sposób materiał dostaje się między dwa walce prasujące o szerokości 800 mm i średnicy 800 mm każdy, które wyposażone są na przemian w rzędy zębów i rzędy otworów. Zbierany materiał wciskany jest przez otwory do wnętrza walców. Po zakończeniu procesu prasowania pelet transportowany jest poprzez znajdujące się w środku ślimaki transportowe i stamtąd wpadają do zbiornika. Zagęszczenie materiału kształtuje się na poziomie 600 do 700 kg/ m³ ( jest od 3 do 4 razy wyższa niż w przypadku bal ze słomy). 2, 5 kg peletu zastępuje ok. 1 kg oleju opałowego, z czego wynika znaczna oszczędność w porównaniu do oleju opałowego i innych płynnych nośników energii.

 

Oficjalnie złoty medal został przekazany firmie Krone przez Niemieckie Towarzystwo Rolnicze (DLG) na targach Agritechnica 2015 (8-14 listopada) w Hanowerze.

źródło: Agromix

foto główne: Michał Grzybowski (MDF)