Nowości i innowacje w ofercie maszyn BEDNAR na 2016 rok

 

Firma BEDNAR w 2016 roku wprowadzi na rynek trzy nowości i dwie znaczące innowacje w obecnej ofercie maszynowej. Do nowości zalicza się przedni zbiornik FERTI-BOX FB_F, wały Cambridge GALAXY GE i międzyrzędowy kultywator  ROW-MASTER RN pozwalający na pielenie wyższych upraw, np. kukurydzy. Innowacyjnym zmianom poddany został również głębosz TERRALAND DO i siewnik OMEGA OO, który jako nowość zaoferuje sekcję redlic tnących, za przednią sekcją talerzową.

 

 

FERTI-BOX FB_F – aplikacja nawozów do profilu glebowego również dla mniejszych gospodarstw

Bednar FertiBox FB2000F foto2 Nowości i innowacje w ofercie maszyn BEDNAR na 2016 rok

Jednym ze sposobów, jak utrzymać wyrównany zapas substancji odżywczych również w głębszych warstwach profilu glebowego jest aplikacja nawozów do tzw. depozytu. Nawożenie do depozytu jest korzystne zarówno w celu uzupełnienia deficytu substancji odżywczych i zapewnienia ich równowagi, jak również w celu poprawy dostępności substancji odżywczych dla roślin. Nawozy aplikowane głęboko dla wielu roślin są lepiej przyswajalne, a więc lepiej wykorzystywane. W ten sposób, dzięki przedniemu zbiornikowi próżniowemu FERTI-BOX FB_F aplikację nawozów można, jako nowość realizować również przy maszynach z mniejszą szerokością roboczą. Jednokomorowy zbiornik o objętości 1900 l. jest agregowany z ciągnikiem przez przedni trzypunktowy zaczep. FERTI-BOX FB_F można teraz łączyć z zawieszonymi pługami dłutowymi TERRALAND TN oraz TN_Profi, następnie z zawieszonymi uniwersalnymi kultywatorami FENIX FN/FN_L, jak również z kultywatorami międzyrzędowymi ROW-MASTER RN.

 

GALAXY GE – Wały regulujące pożądaną wilgoć

Bednar Galaxy GE9000 foto3 Nowości i innowacje w ofercie maszyn BEDNAR na 2016 rok

„Poszerzenie naszej oferty wałów przez wały Cambridge, pomoże nam zaoferować klientom wydajne wały do pracy przy wyrównywaniu i niszczeniu wierzchniego zbrylenia gleby nawet w trudnych warunkach. Konstrukcja wałów z płaskimi i karbowanymi pierścieniami, zapewni wysokiej jakości pracę, a ciężar maszyny pomaga zamknąć glebą, co zabezpiecza ją przed nadmiernym przesuszaniem,” opowiada David Ryčl, Sales Manager. W zbliżającym się 2016 roku będzie dostępny w wersji o szerokości roboczej 9 metrów.

 

ROW-MASTER RN – uniwersalne zastosowanie w obszarze kultywacji międzyrzędowej

Bednar RowMaster RN C foto6 Nowości i innowacje w ofercie maszyn BEDNAR na 2016 rok

„Po wprowadzeniu na rynek maszyny Row-Master RM_S kultywatora międzyrzędowego, przeznaczonego do upraw buraka cukrowego, stworzyliśmy wersję Row-Master RN, przeznaczoną do wyższych upraw jak kukurydza czy słonecznik.Tu również maszyna wyposażona jest w optyczną kamerę Culti-Cam, do automatycznego naprowadzania w międzyrzędzie, co zapobiega uszkadzaniu młodych roślin. Culti-Cam jest w stanie pracować we wczesnym etapie rozwoju rośliny, już po ukazaniu się drugiego liścia, co daje możliwość kultywacji już na bardzo wczesnym etapie. Dodatkowo wysoki prześwit ramy umożliwia kultywację w towarzystwie roślin do 50 cm wysokości. Pielnik może mieć ustawiony rozstaw na 40, 45, 55, 60, 65 i 75 cm,” Jan Bednář, Export Manager, opisuje nowy produkt.

 

 

TERRALAND DO – intensywne przetwarzanie dużej ilości resztek roślinnych

Bednar Terraland DO foto7 Nowości i innowacje w ofercie maszyn BEDNAR na 2016 rok

Połączony pług talerzowo-dłutowy TERRALAND DO będzie od 2016 roku oferowany w wersji z przednią sekcją talerzową, gdzie na jednej słupicy będzie zamontowany jeden talerz i gdzie znajdziemy nowe rozmieszczenie redlic roboczych w czterech rzędach. Celem tej zmiany jest w szczególności osiągnięcie wyższej jakości efektu cięcia resztek roślinnych oraz ich późniejsza lepsza przepustowość przez maszynę. TERRALAND DO można wyposażyć od nowości w dwa typy redlic. W redlice Zero-Mix przeznaczone tylko do pasywnej podorywki lub w redlice Active-Mix do podorywki z aktywnym mieszaniem gleby i resztek pożniwnych. Innowacyjny TERRALAND DO od nowości oferuje również możliwość aplikacji nawozów do profilu glebowego w rozstawie 37,5/75 cm lub możliwość aplikacji na szeroko.

 

OMEGA OO – sekcja redlic tnących na wiosnę i lato

Bednar Omega coulter foto10 Nowości i innowacje w ofercie maszyn BEDNAR na 2016 rok

Znaczącą innowacją dla siewnika OMEGA jest dodatkowe wyposażenie w zestaw sekcji redlic tnących. Są to dwa rzędy talerzy coulter z efektem samoczyszczenia umiejscowionych za przednią sekcją talerzową. Sekcja ta stosowana jest na wyjątkowo ciężkich glebach w trakcie wiosennego i letniego siewu. Podczas wiosennego siewu siewnik pracuje tylko z zagłębioną sekcją redlic tnących, w taki sposób, by nie dochodziło do wynoszenia i niepotrzebnego mieszania gleby przez przednią sekcję talerzową (zobacz zdjęcie 11). Podczas siewu rzepaku zaś pracują obie sekcje (redlice tnące i sekcja talerzowa), w taki sposób, aby doszło do idealnego rozdrobnienia grud i przygotowania idealnych warunków do siewu.

 

 

źródło: BEDNAR FMT