Kombajny do ziemniaków ROPA Keiler już w produkcji seryjnej

Na Agritechnice 2015 firma ROPA – rodzinne przedsiębiorstwo budowy maszyn zaprezentowało nowe, jendo- i dwurzędowe kombajny do zbioru ziemniaków Keiler. Nowo skonstruowane sterowanie maszyny oferuje zwiększony komfort obsługi i umożliwia wysoką wydajność z jednoczesną optymalną ochroną ziemniaków.

 

Zasługującym na szczególne wyróżnienie jest w pełni hydrauliczny napęd z możliwością automatycznej regulacji obrotów wszystkich jednostek czyszczących. Już od obrotów wałka przekaźnika mocy rzędu 650 obr/min przy wałku 1.000 w Keiler 2 i 450 obr/min przy wałku 540 w Keiler 1 jednostki czyszczące zaopatrywane są przez system hydrauliczny Loadsensing w maksymalną ilość oleju. Celem dopasowania do zmieniających się warunków elementy czyszczące regulowane są niezależnie od prędkości obrotowej silnika od 0 do maksymalnych obrotów i to indywidualnie bez uruchamiania pedału gazu. Jeśli nie jest niezbędna pełna ilość oleju, to można zmniejszyć obroty wałka przekaźnika mocy i obroty silnika. Wynikająca stąd oszczędność paliwa jest wielką zaletą w porównaniu z podobnymi maszynami tego typu. Ustawione fabrycznie programy kopania mogą być indywidualnie konfigurowane, co ułatwia operatorowi manualne lub automatyczne dopasowanie do konkretnych warunków wyorywania.

 

Keiler 1 – jednorzędowy ciągany kombajn do ziemniaków z 6-cio tonowym zasobnikiem został stworzony dla plantatorów ziemniaka, którzy kładą szczególny nacisk na jakość ziemniaka (ziemniaki spożywcze) oraz na dokładne a zarazem bardzo delikatne czyszczenie oraz dokładne oddzielanie łęciny. Dlatego zastosowano tu taśmy sitowe i taśmy łęcinowe z napędem hydrauliczny. Przy pomocy własnego układu hydraulicznego Load-Sensing dopasowuje się w pełni hydraulicznie między innymi liczbę obrotów taśmy kolczastej. Duża powierzchnia czyszczenia w połączeniu z 4 grzebieniami palczastymi UFK wyznaczają nowe standardy w tej klasie. Dzięki hydraulicznemu systemowi wyrównania pochyłości terenu i dużym oponom 500/60-26,5 Keiler dokładnie śledzi redliny. Personel ma więcej miejsca do pracy i korzysta z zwiększonego stołu selekcyjnego oraz z toru mieszającego regulowanego bezstopniowo i to niezależnie od prędkości taśmy stołu selekcyjnego. Jak we wszystkich maszynach ROPA również w Keilerach zwrócono szczególną uwagę na łatwy dostęp i serwisowanie. Keiler 1 również pracuje w systemie ISOBUS w połączeniu z manualnymi elementami obsługi gwarantującymi intuicyjne i szybkie sterowanie stołu selekcyjno-sortującego.

 

Ropa Keiler kombajn do ziemniakow foto2 Kombajny do ziemniaków ROPA Keiler już w produkcji seryjnej

 

Keiler 2 – dwurzędowy ciągany kombajn do ziemniaków z ok. 8 tonowym zasobnikiem został w roku 2015 jako seria prototypowa dokładnie przetestowany w praktyce na polach od Francji do Polski i przeszedł swój chrzest bojowy bardzo pomyślnie. Za pomocą terminala ISOBUS, do nabycia również jako ekran dotykowy, steruje się pod kątem nachylenia oraz prędkości wszystkie wały odprowadzające jak również prędkość wszystkich czterech rzędów grzebieni palczastych (UFK) i taśm kolczastych. Intuicyjna powierzchnia obsługi i w pełni hydrauliczny napęd umożliwiają idealne dopasowanie czyszczenia. Oczywiście całe sterowanie może współpracować z ISOBUS‘em. Ochrona gleby i stabilność były celem konstruktorów Keiler‘a 2. Dzięki teleskopowej osi wyposażonej w duże opony 850/50 R30.5 zachowano szerokość 3,00 m podczas transportu po drodze jak i w trakcie przeorywania. Przy rozsuniętych śladach osi na 3,5 m Keiler 2 wyróżnia się jeszcze większą stabilnością w trakcie wykopywania. Zasadniczą zaletą jest uzyskanie większej ochrony personelu sortującego, ponieważ znacznie zredukowano możliwość wywrócenia się maszyny na ekstremalnie trudnym terenie. Wiele pomocnych detali takich jak hydraulicznie napędzany lemiesz tarczowy, automatyka nacisku na redliny połączona z hydrauliczną indywidualną regulacją wysokości rzędów, przestawna wysokość podestów, monitoring przy pomocy kolorowego monitora czy też hydrauliczne wyrównanie nachylenia terenu tworzą idealne warunki dla ochrony ziemniaka i wysokiej wydajności podczas pracy.

 

 

 

źródło: ROPA Polska