Zwiększenie wydajności o prawie 70%, gęstości bal o niemal 10% w porównaniu z dotychczasowym modelem BiG Pack HDP stanowiły ambitne założenia, towarzyszące powstawaniu wielkogabarytowej prasy kostkującej nowej generacji Krone BiG Pack HDP II. Projekt o nazwie High Density Press (HDP) prowadzony był przez ponad 10 lat.
Niemiecki producent zadał sobie pytanie, w jaki sposób możliwe jest usprawnienie handlu słomą. Rozwiązanie wydajniejszego obrotu słomą KRONE zauważa w możliwości zwiększenia gęstości bal. Rodzi się pomysł prasy wysokiego zgniotu „High Density Press” (HDP). Ta sama wielkość kanału, mimo tego prasy są całkowicie różne. W znacznie stabilniejszy model HDP zabudowano ponad 2,5 tony stali więcej, dzięki czemu urządzenie może łatwiej kompensować siły, powstające podczas prasowania. Kanał wydłużono o 80 cm dla zwiększenia oporu, w ten sposób uzyskuje sie zwiększenie gęstości o 25%. Dziesięć lat po wdrożeniu projektu HDP pojawia się HDP II. Od roku 2009 inżynierowie KRONE pracowali nad rozwojem nowej prasy BiG Pack do dużych kostek, której celem jest znaczne zwiększenie prędkości prasy i gęstości bali.
Przy szerokości roboczej 2.350 mm (DIN 11220), przy zastosowaniu pięciu rzędów zębów o odległości 55 mm pomiędzy zębami urządzenie EasyFlow Pickup, nieposiadające sterownika, zapewnia doskonałą czystość. Aktywnie napędzany wałek doprowadzający w kombinacji z bocznymi podajnikami ślimakowymi okazują się właściwym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku łamliwego materiału, powodując znaczne zwiększenie wydajności. Wysoko sterowany, duży docisk rolkowy optymalizuje przepływ materiału szerokimi pasmami.
Na wysoką wydajność pracy Krone Big Pack HDP II swój wkład ma dwufazowy, płynny start. Jednym z głównych elementów konstrukcyjnych nowej prasy jest potężne koło zamachowe. W celu usprawnienia rozruchu koła prasę wyposażono w układ hydrauliczny, który za pomocą silnika rozpędza koło po czym załączony zostaje napęd z wałka odbioru mocy ciągnika.
Zmienny system napełniania
KRONE BiG Pack 1290 HDP II to najlepsze wyposażenie, z możliwością zastosowania w każdych warunkach. Jeżeli wymagana jest duża moc w przypadku dużych pokosów, możliwa jest praca z prędkością obrotową wału odbioru mocy wynoszącą 1000 obrotów na minutę oraz 45 skoków tłoka. Gdy pokos jest lekki, możliwe jest ograniczenie prędkości obrotowej do 800 obr./min i wytwarzanie twardych bal przy 800 obr./ min i 36 skokach tłoka.
System zmiennego napełniania (VFS) od KRONE oznacza tworzenie twardych i stabilnych bal, również w przypadku niewielkich pokosów oraz niskiej prędkości przejazdu. Zgarniacze i systemy doprowadzające transportują materiał najpierw do kanału doprowadzającego, gdzie następuje jego zbiór i wstępne zagęszczenie. Dopiero po napełnieniu kanału doprowadzającego zgarniacz doprowadzający przenosi materiał do kanału prasy.
Supłacz
Stabilne bale, silnie zagęszczone nawet w przypadku dużych prędkości przejazdu – taka kombinacja w przypadku sprężystego materiału wymaga sznurków i węzłów nienagannej jakości. Z tego powodu KRONE wraz z Rasspe opracowały dla urządzenia BiG Pack HDP II całkowicie nowy, opatentowany system wiązania za pomocą ośmiu podwójnych supłaczy. Naciąg poszczególnych sznurków ulega minimalizacji, możliwe jest bezpieczne powiązane bal wysokiego zgniotu.
Elementy obsługi
Urządzenie BIG Pack, działające w systemie ISOBUS umożliwia wejście w cyfrową przyszłość. Zasięg jego działania znajduje się w dłoni użytkownika. Terminal obsługowy Delta od KRONE so komfortowy ekran dotykowy, przedstawiający stele ważne dane maszyny.
Terminal Delta
Terminal Delta stanowi wygodne narzędzie do sterowania i nadzoru maszyny KRONE. Na kolorowym ekranie dotykowym dostępne są wszelkie niezbędne informacje. W przypadku odpowiedniego wyposażenia możliwe jest wykorzystanie danych traktora w celu sterowania maszyną – w ten sposób możliwa jest blokada osi kierowanej podczas jazdy wstecz.
Terminal CCI
Terminal CCI, działający w systemie ISOBUS zapewnia wstęp do cyfrowego świata danych. Dla przykładu: Zlecenie przekazane jest w biurze, z komputera, bezpośrednio na terminal. Polowy system nawigacji naprowadza bezpiecznie na właściwe pole. Po uruchomieniu zadania za pomocą managera zadań następuje zebranie danych, które mogą być przekazane do biur za pośrednictwem przenośnej pamięci lub bezpośrednio. Tam zebrane dane mogą być przetwarzane w systemie zarządzania farmą. Drukarka wykonuj wydruk rachunku, a na komputerze widoczne są nawet poszczególne bale z podaniem dokładnej pozycji – wszystkie te funkcje są możliwe do realizacji za pomocą terminala CCI z odpowiednimi urządzeniami uzupełniającymi.
Terminal ciągnika, działający w systemie ISOBUS
Wszelkie urządzenia KRONE, działające w systemie ISOBUS mogą być obsługiwane również przez terminal ciągnika, jeżeli działa on w tym systemie. Wystarczy jeden kabel, a panel obsługi dostępny jest na monitorze w kabinie. Ułatwienie obsługi maszyny mogą stanowić dodatkowe elementy, takie jak np. joystick WTK.
Prasa została nagrodzona Złotym Medalem MTP na Międzynarodowych Targach Rolniczych POLAGRA PREMIERY 2016.
MDF / Krone