Waga samochodowa w gospodarstwie rolnym. Czy warto?

W każdej działalności, w której występuje obrót dużą masą towarów i surowców konieczna jest solidna i dokładna waga, która umożliwia pomiar masy załadowanych pojazdów. Nie inaczej rzecz się ma z gospodarstwami rolnymi, a zwłaszcza dużymi farmami nastawionymi na intensywną produkcję towarową. Tutaj porządna waga samochodowa może być wręcz konieczna.

 

Dlaczego warto mieć wagę w gospodarstwie rolnym?

W dużych gospodarstwach, zarówno zajmujących się produkcją roślinną, jak i zwierzęcą, jak w każdej firmie kontrola nad ilością przepływających przez nie płodów rolnych oraz innych środków do produkcji, jest jedną z podstaw prawidłowego ich funkcjonowania. Jedną z metod, które mogą w tym doskonale pomóc, jest wykorzystanie wag samochodowych inaczej zwanych wagami najazdowymi. Waga taka pozwoli dokładnie określić zwożony z pola plon lub sprawdzić masę ziemiopłodów wywożonych na sprzedaż. Waga samochodowa to także wielka pomoc na fermach hodowlanych, na których pozwoli nie tylko na szybkie określenie zwierząt przeznaczonych na skup, ale także zważenie przywożonych do gospodarstwa pasz lub innych środków produkcji, takich jak sprzedawane w dużych opakowaniach nawozy lub oferowane luzem wapno. Podobnie można zważyć dostarczane do gospodarstwa paliwa zarówno stałe takie jak węgiel lub płynne jak olej opałowy czy napędowy.

 

Czym się kierować przy wyborze wagi samochodowej do gospodarstwa?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór wag, produkowanych w różnych technologiach. Są to wagi stalowe, betonowe i stalowo-betonowe. Różne są także sposoby montażu. Wagi z płaskim najazdem muszą być zagłębione w podłożu, co w gospodarstwie może utrudniać ich czyszczenie. Zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości są wagi wyniesione, ustawiane na podłożu i zaopatrzone w stalowy najazd. Wagę należy dobrać do skali produkcji w gospodarstwie. Nieduże gospodarstwa mogą zaopatrzyć się w wagę do 20 ton, podczas gdy największe gospodarstwa mogą potrzebować wagi o nośności nawet 60 ton, która pozwoli na zważenie np. dużego ciągnika rolniczego z dwiema przyczepami lub załadowanego towarem ciągnika siodłowego z naczepą. Dlatego należy dokładnie określić, w jakich zwykle temperaturach i w jakich przedziałach obciążenia będzie użytkowana waga oraz na to, jak dokładne jest urządzenie pomiarowe. Niekiedy nie warto kupować wagi na wyrost, jeśli nie planuje się rozwoju gospodarstwa, ponieważ zbyt duża waga nie zważy dokładnie ciągnika z małą przyczepą lub furgonetki z towarem. Ponadto należy zwrócić uwagę na konieczne do pracy urządzenia zasilanie, czy będzie można takie zapewnić na planowanym stanowisku pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku „przenośnych” wag samochodowych, które można składać, przenosić i użytkować w dogodnych dla użytkownika miejscach.

 

Nie śpieszyć się przy zakupie

Wagi samochodowe nie są tanim towarem, dlatego warto rozejrzeć się za dobrym dostawcą. W wyborze warto kierować się nie tylko ceną samej wagi, ale także dostępnością i szybkością działania serwisu. Należy zwrócić także uwagę na długość oferowanej przez firmy sprzedające wagi samochodowe gwarancji. Najlepsi oferenci na tym rynku, w tym firma Kersh, dają gwarancję trwającą od 36 do 60 miesięcy. Na stronie www.kersh-wagi.com.pl, firma prezentuje szereg specjalistycznych wag samochodowych, produkowanych wg opracowanych w firmie technologii i w oparciu o komponenty uznanych firm produkujących urządzenia pomiarowe. Firma oferuje ponadto szereg akcesoriów zwiększających wygodę pracy z oferowanymi przez siebie wagami.

źródło: Kersh