Miotła zbożowa – jaki oprysk ją zwalczy?

Dlaczego zwalczanie miotły zbożowej jest konieczne?

Miotła zbożowa potrafi spędzać sen z powiek każdego rolnika. Atakuje ona wiele pól z różnego rodzaju roślinami uprawnymi. Doskonale rozwija się w klimacie naszego kraju. Dobrze radzi sobie nawet w zimie, przez co stanowi zagrożenie dla często uprawianych w Polsce zbóż ozimych – i to na najważniejszym etapie ich rozwoju. Zwalczanie miotły zbożowej jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy w pobliżu pól uprawnych znajdują się większe zbiorowiska tego chwastu. Dlatego też warto zadbać o swoje uprawy, stosując opryski miotły zbożowej, ratujące rośliny uprawne przed rozwojem intruza.

 

Czym musi się charakteryzować dobry oprysk na miotłę zbożową?

Przed rozpoczęciem zwalczania miotły zbożowej, należy zdać sobie sprawę z tego, jak blisko jest ona spokrewniona z uprawianymi przez rolników zbożami. Zarówno chwast, jak i zboże, pochodzą z rodziny wiechlinowatych. W praktyce oznacza to, że mają podobne wymagania klimatyczne i glebowe, rozwijają się w zbliżonych warunkach i w podobnym czasie.

 

Dobry oprysk na miotłę zbożową musi więc zwalczać chwast, nie niszcząc przy tym samej uprawy. To taki środek, który rozprawia się z miotłą zbożową na początku jej rozwoju, nie pozwalając na to, by się ona rozwinęła. Jeżeli do tego producent doda takie cechy jak skuteczność w zabiegach sekwencyjnych i możliwość dodawania do mieszanin, powstanie niezawodny środek na miotłę zbożową, taki jak Boxer 800 EC firmy Syngenta.

Skuteczny środek na miotłę zbożową

Boxer EC od Syngenty jest prawdziwym asem wśród herbicydów. Stanowi on niezwykle efektywny oprysk na miotłę zbożową, zwalczający przy okazji także inne chwasty wyniszczające uprawy, w tym chwasty dwuliścienne, takie jak gwiazdnica, przetacznik czy jasnoty, a także przytulię. Boxer to bardzo ekonomiczny środek na miotłę zbożową. Jest skuteczny w stosowaniu nawet w niewielkich ilościach – można z niego sporządzić oprysk na miotłę zbożową z dawki od 2 l na 1 ha.

 

To, co wyróżnia Boxer pośród innych oprysków miotły zbożowej, to skuteczność jego używania nawet przez wiele lat z rzędu. Podczas gdy inne herbicydy mogą wykazywać zmniejszenie skuteczności w zwalczaniu miotły zbożowej, Boxer działa wciąż z tą samą mocą.

 

Powstawanie zjawiska odporności ze strony miotły zbożowej jest zresztą coraz bardziej powszechne. Prowadzi ono do konieczności stosowania dwóch oprysków miotły zbożowej. Rozwiązanie to jest efektywne, ale bardzo drogie i czasochłonne. Herbicyd Boxer wystarczy zastosować tylko raz, jesienią, by później móc cieszyć się oszczędnościami i uprawami wolnymi od uporczywych chwastów.

 

W zwalczaniu miotły zbożowej przy pomocy środka Boxer zabiegi wykonuje się w czasie, kiedy zboża dopiero wschodzą i są najbardziej podatne na wyniszczające czynniki zewnętrzne. Oprysk miotły zbożowej można stosować aż do wzrostu trzech liści zbóż, zapewniając im tym samym niezawodną ochronę, nie tylko na najwcześniejszym etapie rozwoju, ale również w przyszłości. Tego typu zabiegi są kluczowe na jesieni. Wtedy, kiedy ponad gotowymi do skoszenia zbożami wyłania się miotła zbożowa, jest już za późno. Mając na uwadze to, że miotła zbożowa występuje powszechnie, łatwo się rozwija i jest bardzo agresywna jako chwast, należy z rozmysłem planować inwestycje w pola uprawne.

 

Jesienią 2017 będzie dostępny będzie nowy chwastobójczy Boxer Evo, czyli wzmocnioną wersję produktu Boxer. Boxer Evo stanowi połączenie dwóch, uzupełniających się substancji czynnych: prosulfokarbu oraz diflufenikanu. Połączenie to sprawia, że otrzymujemy produkt niezwykle skuteczny w zwalczaniu miotły zbożowej. Dodatkową zaletą Boxer Evo jest zwiększona skuteczność zwalczania chwastów rumianowatych, fiołków czy samosiewów rzepaku.

Artykuł sponsorowany/Syngenta