Kombajn ziemniaczany GRIMME VENTOR 4150 – 4 rzędy, 15 ton i 530 KM

 

Zasada ta to dzisiaj standard na rynku, tysiąckrotnie sprawdzony w kombajnach jedno i dwurzędowych. Przełożenie tej technologii na system 4-rzędowy, z jednoczesnym zwiększeniem wydajności, przez wiele lat nie udawało się ze względu na wyzwania konstrukcyjne.

 

W VENTORZE 4150 udało się po raz pierwszy wdrożyć zasadę pracy z SE w 4-rzędowym, samobieżnym i dopuszczonym do ruchu drogowego kombajnie do ziemniaków, co pozwoliło dwukrotnie zwiększyć wydajność w stosunku do dwurzędowych SE. Zadanie to powiodło się dzięki podziałowi masy produktu na dwa strumienie w połączeniu z innowacyjnym mechanizmem obustronnego składania separatorów jeżowych. Szerokość maszyny osiąga dzięki temu rozmiary dopuszczalne w ruchu ulicznym.

 

Już sam zespół wyorujący VENTORA 4150 wskazuje na zalety tego kombajnu. Zastosowanie „zasady SE” pozwoliło zrezygnować z pochłaniającego wiele energii rozdrabniacza łętów. Brak kół przez zespołem wyorującym zapobiega też tworzeniu się brył. Umożliwia to również bezproblemowe rozpoczęcie wyorywania. Funkcja TerraFloat pozwala na szerokie rozłożenie masy produktu już na pierwszej taśmie odsiewającej, co poprawia jakość odsiewania. Speedtronic automatycznie reguluje separatory w zależności od prędkości, odciążając operatora, który może skoncentrować się na innych funkcjach maszyny. Ziemniaki po oczyszczeniu na separatorach można sprawdzić na stanowisku inspekcyjnym z miejscem na 3 osoby. Następnie ziemniaki są przenoszone do 15-tonowego zbiornika.

 

Układ jezdny kombajnu VENTOR 4150 ma również wiele praktycznych funkcji. Jazda z przesuniętymi osiami, tzw. „psi chód”, umożliwia przejazd na całej powierzchni z wielkogabarytowym ogumieniem (z przodu: 900/70 R32, z tyłu: 900/60 R38) i to przy minimalnej częstotliwości kontaktu z podłożem. Mimo jazdy w trybie „psiego chodu”, zgłoszony do patentu system odsiewania zapewnia stały, delikatny przeładunek z pierwszej na drugą taśmę odsiewającą. Wewnętrzny promień skrętu wynoszący zaledwie 6,1 metra sprawia, że VENTOR jest znacznie zwrotniejszy niż kombinacja z ciągnikiem. Automatyczne ustawienie kół na wprost i samopoziomowanie są wyposażeniem seryjnym.

 

Operator ma z komfortowej kabiny optymalną widoczność na zespół wyorujący, a system obsługi ErgoDrive umożliwia kontrolę nad wszystkimi funkcjami maszyny. Nowy 12,1” terminal CCI 1200 i nowy intuicyjny interfejs użytkownika GDI zapewniają operatorowi optymalny monitoring wszystkich funkcji i statusu maszyny. System wizyjny Visual Protect, funkcja Coming Home, MemoryControl do zapisu w pamięci i wyboru parametrów roboczych oraz autopilot są również wyposażeniem seryjnym.

 

VENTOR jest wyposażony seryjnie w nowy, cyfrowy system wizyjny ProCam składający się z dwóch nowoczesnych kamer z obiektywem szerokokątnym oraz ekran o wysokiej rozdzielczości z funkcją dzielenia obrazu. Kamery cofania umożliwiają operatorowi co prawda w tradycyjnych systemach wizyjnych obserwację tyłu maszyny, ale obszar z boku maszyny nie jest widoczny. Osoby znajdujące się w tym obszarze mogą ponieść obrażenia, a np. drzewa mogą spowodować uszkodzenia maszyny. ProCam zapewnia operatorowi pełny panoramczny widok mimo dużych rozmiarów maszyny, bez martwego kąta.

 

Na targach Agritechnica 2017 VENTOR 4150 będzie zaprezentowany w nowym wydaniu, a sprzedaż rozpocznie się wraz z kampanią 2018.

 

 

Grimme