Najważniejszym atutem nowego siewnika Maestro CV jest możliwość wykorzystania centralnego zbiornika na nasiona i nawozy lub, jak dotychczas, dużego zbiornika na nawozy oraz pojedynczych zbiorników na ziarno w zespołach wysiewających. Mocowanie jednostek wysiewających jest elastyczne, dzięki czemu można zmieniać liczbę rzędów i odległość między nimi.
Ponadto Maestro został wyposażony w zupełnie nowy dozownik, który jest łatwy w ustawieniu i dozuje ze znaną już z innych rozwiązań bardzo dużą dokładnością. Dołączył on do pozostałych produktów Horscha, przyjmując nazwę AirVac.
Ten skonstruowany na nowo od podstaw dozownik próżniowy pracuje bez skrobaków, w związku z czym nie wymaga dodatkowej regulacji. W dozowniku należy jedynie wybrać odpowiednią tarczę dozującą, co ułatwia jego obsługę.
Pozwoli to również w przyszłości wyjść poza standardowe spektrum siewnika pojedynkującego (kukurydza, burak cukrowy, słonecznik, soja i rzepak). Możliwe będzie wówczas także dozowanie innych kultur, takich jak np. fasola i groszek. Gwarantuje to ogromną elastyczność. Napęd będzie nadal zasilany elektrycznie, dzięki czemu, tak jak do tej pory, będzie można korzystać z takich technologii jak SectionControl i VariableRate w każdym poszczególnym rzędzie.
Sam zespół wysiewający został tak przeprojektowany, aby zapewnić maksymalną trwałość i duży nacisk hydrauliczny redlicy. Rozwiązanie to przeszło już pozytywną weryfikację. Połączenie z ramą główną zostało zamienione na profil zaciskowy, aby w przyszłości móc w łatwy i prosty sposób zamienić liczbę rzędów z 8 na 12, co było głównym oczekiwaniem ze strony klientów.
W Maestro nawóz będzie aplikowany oddzielnie przy pomocy jednotarczowej redlicy nawozowej prowadzonej na głębokości, która uwydatnia swoje mocne strony szczególnie na ciężkich spoistych glebach. Redlica nawozowa jest przymocowana do zespołu wysiewającego, dzięki czemu pozostaje prosta w obsłudze nawet przy zmianie rozstawu rzędów.
Wszystkie inne cechy – takie jak zmienność nacisku rolek dociskowych – pozostają w pełni zachowane. W Maestro RV zastosowano sprawdzoną wcześniej zasadę jednego zbiornika na materiał siewny w każdym rzędzie. Nawóz jest dostarczany przez zbiornik czołowy, taki jak np. HORSCH Partner 2000 FT.
I jak na razie jest to główna różnica w stosunku do Maestro CV. Podobnie jak dotychczas również w tym siewniku na każdy rząd przypada jeden zbiornik na materiał siewny, ale również zastosowano centralny zbiornik na nawóz i nasiona przejęty z innego rozwiązania – ze znanego już dużego Maestro SW. Ta technologia nosi nazwę MTS – Main Tank Supply. Wielkość zbiornika centralnego wynosi 3000 litrów na nawóz i 800 litrów na nasiona.
Jeśli zbiornik centralny jest wykorzystywany tylko do nawożenia, to jego objętość wynosi 3000 l na nawóz i 70 l na materiał siewny w rzędzie. Maestro CV jest dostępny w wersji 8- i 12-rzędowej oraz 9-rzędowej.
źródło: Horsch