Nowa generacja Fendt 200 Vario

Fendt 200 Vario jest znany z maksymalnej zwrotności i wysokiej wydajności w połączeniu z kompaktowymi gabarytami i niską wagą. Ponad dziesięć lat od momentu swojej pierwszej prezentacji seria Fendt 200 Vario uległa diametralnej zmianie. Rozwiązania konstrukcyjne znane z dużych ciągników zostały teraz przeniesione do serii najmniejszych maszyn. Wraz z nową kabiną charakterystyczną cechą serii Fendt 200 Vario stała się również intuicyjna filozofia obsługi FendtONE, zapewniająca prostą i wygodną obsługę. Innowacyjna koncepcja dodatkowej mocy Fendt DynamicPerformance zwiększa osiągi topowego modelu Fendt 211 Vario.

Seria Fendt 200 Vario obejmuje pięć modeli (Fendt 207 Vario, Fendt 208 Vario, Fendt 209 Vario, Fendt 210 Vario, Fendt 211 Vario) o zakresie mocy od 79 do 124 KM (maksymalna moc wg ECE R120). Dzięki koncepcji większej mocy Dynamic Performance (DP) model Fendt 211 Vario osiąga maksymalną moc 124 KM. Wszystkie modele są dostępne w wariantach wyposażenia Power, Profi i Profi+ (dawniej ProfiPlus).

Trzycylindrowy silnik o poj. 3,3 l AGCO Power spełnia wymogi norm emisji spalin etapu V dzięki katalizatorowi utleniającemu (DOC), filtrowi cząstek stałych (DPF) i selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), ale bez recyrkulacji spalin. Ponadto w silniku zainstalowane są niewymagające konserwacji popychacze hydrauliczne. Wentylator Visctronic jest sterowany elektronicznie w zależności od wymaganej wydajności chłodzenia. Zmniejsza to zużycie paliwa i zapewnia cichszą pracę.

Więcej przestrzeni z nową kabiną Fendt comfort

Przestronna i przejrzyście rozplanowana kabina Fendt 200 Vario jest wyższa w porównaniu do poprzedniego modelu i oferuje więcej przestrzeni nad głową. Nowy panel sterowania z wielofunkcyjnym joystickiem umożliwia komfortową i intuicyjną obsługę maszyny.

Filozofia obsługi FendtONE obejmuje nowy element obsługi z boku z joystickiem wielofunkcyjnym, dźwignią krzyżową i opcjonalnym 12-calowym terminalem. Cyfrowa, 10-calowa deska rozdzielcza znajduje się na kolumnie kierownicy. Są na niej wyświetlane m.in. prędkość jazdy, prędkość obrotowa silnika i poziom płynów. Cyfrowa deska rozdzielcza może być obsługiwana za pomocą obrotowego pokrętła na kolumnie kierownicy. Ustawienia maszyny mogą być wprowadzane w łatwiejszy i bardziej przejrzysty sposób.

Model Fendt 200 Vario jest standardowo wyposażony w elektryczne zawory zapewniające komfortową pracę. W ten sposób można precyzyjnie sterować natężeniem przepływu i w łatwy sposób wybierać funkcje czasowe. Przejrzyste ustawienie funkcji odbywa się za pomocą 10-calowej deski rozdzielczej lub 12-calowego terminalu.

Zoptymalizowany widok na ładowacz czołowy

Nowa konstrukcja okna dachowego w Fendt 200 Vario pozwoliła zoptymalizować widok na ładowacz czołowy. W nowej generacji maszyn Fendt 200 poprzeczka między przednią szybą a szybą dachową jest węższa, a okienko zostało powiększone. Jest to szczególnie przydatne podczas prac z ładowaczem czołowym na wysokości, np. przy składowaniu bel.

Komfort podczas długich dni pracy nawet z pasażerem

Długie dni robocze w ekstremalnych warunkach pogodowych stawiają kierowcy wysokie wymagania. Kierowca może teraz przechowywać napoje i jedzenie w chłodzonym schowku. Podczas utrzymania dróg w zimie nowe ogrzewanie podłogowe z przemyślaną koncepcją ogrzewania, opartą na dziesięciu dyszach powietrznych na kolumnie kierownicy w części podłogowej i na dachu kabiny zwiększa komfort pracy. Tapicerowany fotel pasażera zwiększa komfort siedzenia.

W modelu Fendt 200 Vario opcjonalnie dostępny jest układ odciążania podnośnika przedniego. Rozwiązanie to umożliwia bezstopniową regulację docisku za pomocą terminalu, co zapewnia optymalne przyleganie do podłoża i zmniejsza zanieczyszczenie paszy podczas koszenia na nierównym terenie.

Sprawdzony i przetestowany w zastosowaniach górskich w Alpach – Fendt 200 Vario Power

Nisko położony środek ciężkości, zwrotność, bezstopniowa przekładnia Vario oraz automatyczna blokada wszystkich kół i mechanizmu różnicowego sprawiają, że Fendt 200 Vario Power jest specjalistą w zakresie zastosowań w warunkach górskich w Alpach.

Po raz pierwszy użytkownicy Fendt 200 Vario Power dysponują montowanym seryjnie wyświetlaczem cyfrowym z 10-calową deską rozdzielczą. Na przykład podczas korzystania z wózka załadunkowego kierowca może zapisać za pośrednictwem terminalu dwie prędkości dla tempomatu, jedną do pracy, a drugą do transportu drogowego. Ponadto może on zapisać prędkość obrotową silnika dla stałej prędkości obrotowej WOM przy zapewnieniu optymalnej pracy zespołu. Wielofunkcyjny joystick otwiera nowe możliwości obsługi modeli Fendt 200 Vario Power. Po raz pierwszy kierowcy mogą dokonywać regulacji silnika i skrzyni biegów za pomocą przycisków na joysticku. Sterowanie dwoma zaworami, jak również uruchamianie tempomatu, odbywa się również za pomocą joysticka. Dźwignia napędowa posiada przyciski, które można dowolnie przypisać np. do obsługi świateł roboczych lub funkcji silnika i skrzyni biegów.

Przejrzysty i kompaktowy – Fendt 200 Vario Profi

Fendt 200 Vario Profi jest seryjnie wyposażony w 10-calową deską rozdzielczą. Opcjonalnie dostępny jest również 12-calowy terminal na pulpicie sterowniczym, co zapewnia kierowcy większą powierzchnię wyświetlania.

Dzięki montowanej seryjnie pompie Load-Sensing (LS) i opcjonalnemu joystickowi 3L model Fendt 200 Vario Profi jest doskonale wyposażony pod kątem pracy z ładowaczem czołowym. Joystick 3L może być wykorzystywany m.in. do obsługi ładowacza czołowego ze zintegrowaną funkcją zmiany kierunku jazdy. Nie ma przy tym potrzeby wyciągania ręki. Nowa kabina z oknem dachowym ułatwia pracę np. przy składowaniu bel, zapewniając optymalną widoczność na ładowacz czołowy. Ponadto przednia szyba może być otwierana w celu ułatwienia komunikacji podczas pracy w stodole lub w zagrodzie. Dostępne są również drzwi z prawej i lewej strony, dzięki czemu możliwe jest wsiadanie i wysiadanie z obu stron.

 

Fendt 200 Vario Profi+ – skoncentrowana inteligencja

Fendt 200 Vario Profi+ oferuje niemal wszystkie możliwości inteligentnego rolnictwa w połączeniu z najwyższym komfortem jazdy. Cyfrowa 10-calowa deska rozdzielcza i 12-calowy terminal z boku ułatwiają korzystanie z narzędzi kompatybilnych z technologią ISOBUS z równoczesnym aktywowanym prowadzeniem po właściwym torze w uprawie warzyw. Na terminalu można wyświetlać różne funkcje maszyny, funkcje ISOBUS i funkcje prowadzenia po właściwym torze. Kierowca może dostosować wyświetlacz do swoich indywidualnych potrzeb. Użyj Fendt Guide (dawniej VarioGuide) do pracy z sadzarką czy pielnikiem zachowując centymetrową dokładność i pełna kontrolę. W szkółce drzew system Fendt Guide można stosować do sadzenia nowych drzew w celu optymalnego wykorzystania dostępnego miejsca. Oprócz systemu Fendt Guide dla modelu dla Fendt 200 Vario Profi+ w module Agronomia dostępny jest system dokumentacji związanej ze zadaniami Fendt Task Doc (dawniej VarioDoc Pro).

Pakiet Fendt Task Doc oferuje rolnikowi łatwe wprowadzenie do automatycznej dokumentacji. System dokumentacji związanej z zamówieniami składa się z funkcji planowania i funkcji administracyjnych. Kierownik może skorzystać z aplikacji FendtONE offboard w biurze lub w terenie, aby kilkoma kliknięciami stworzyć zadania i wysłać je bezpośrednio do maszyny. Dodatkowo wbudowana w maszynę funkcja Fendt Task Doc umożliwia przetwarzanie i dokumentowanie zleceń, które następnie mogą być ponownie przesłane do biura w formie raportu z zadania. Tutaj można wyświetlić dokładniejsze dane dotyczące oprysku, takie jak obrobiona powierzchnia czy też dawka pestycydu. Ponadto kierownik ma możliwość przeglądu wybranych parametrów w widoku mapy. Pakiet Fendt Task Doc umożliwia proste dokumentowanie działań, oszczędzając tym samym cenny czas kadry kierowniczej.

Lekki i mocny – Fendt 211 Vario z Fendt DynamicPerformance

Innowacyjna koncepcja dodatkowej mocy DynamicPerformance (DP) w Fendt 211 Vario dzięki sterowaniu w zależności od zapotrzebowania zapewnia moc wyższą o 10 KM dokładnie wtedy, gdy jest ona potrzebna. Rozwiązanie DP nie jest powiązane ani z prędkością jazdy, ani z zadaniami specjalnymi, lecz działa wyłącznie dynamicznie. System wykrywa, kiedy podzespoły takie jak WOM, hydraulika, wentylator silnika i system klimatyzacji wymagają większej mocy, a następnie udostępnia im odpowiednio więcej mocy poprzez inteligentny system sterowania.

Koncepcja dodatkowej mocy DP dotyczy również pracy z WOM na postoju, np. podczas pracy z wozem paszowym w gospodarstwach mlecznych. Również podczas transportu i prac polowych opcja DynamicPerformance jest aktywowana w zależności od urządzeń odbierających moc. Dodatkowe 10 KM mocy oferowane przez Fendt 211 Vario jest interesującym rozwiązaniem dla gospodarstw, którzy zasadniczo potrzebują bardziej kompaktowego, lekkiego i zwrotnego ciągnika, będącego jednak w stanie zaspokoić w razie potrzeby wyższe zapotrzebowanie na moc.

 

Fendt 200 Vario może być zamawiany począwszy od października 2020 r., a pierwsze maszyny zjadą z linii produkcyjnej pod koniec stycznia 2021 r.

 

źródło: Fendt / AGCO