Firmy Dewulf i Agrointelli ogłosiły, że będą współpracowały celem zbadania korzyści stosowania autonomicznych maszyn do uprawy ziemniaków. Impulsem do nawiązania tej współpracy była wspólna wizja poszerzenia możliwości dla plantatorów ziemniaków poprzez wdrożenie nowych rozwiązań, które pozwolą na zastosowanie bardziej zrównoważonych, wydajnych i trwałych metod produkcji oraz technologii. Pierwszy projekt będzie opierał się na połączeniu autonomicznej platformy Robotti z 4-rzędową sadzarką kubeczkową Miedema CP 42.
Możliwość przeprowadzania zautomatyzowanych operacji dla plantatorów ziemniaków
Łącząc kompetencje, doświadczenia i technologie, firmy Dewulf i Agrointelli podejmą wspólny wysiłek, którego efektem ma być umożliwienie wykonywania zautomatyzowanych operacji przy równoczesnym wysokim poziomie pozyskiwania danych i optymalizacji dostosowanej do konkretnych warunków. Dewulf wniesie do tej współpracy swoje zdobywane przez dekady doświadczenie w dziedzinie tworzenia trwałych, zaawansowanych technicznie i oszczędnych rozwiązań dla plantatorów ziemniaków. Agrointelli zaś dostarczy zrobotyzowaną platformę Robotti. Ambicją obu firm jest umożliwienie plantatorom ziemniaków wykonywania zautomatyzowanych działań celem przygotowywania gleby, sadzenia i pielęgnowania upraw w trakcie sezonu, a to w połączeniu z lekkim układem automatycznym.
Pierwszy projekt
W ramach pierwszego wspólnego projektu obu partnerów autonomiczna platforma Robotti firmy Agrointelli zostanie połączona z 4-rzędową sadzarką kubeczkową Miedema CP 42. Sadzarka ta to prosta maszyna o napędzie mechanicznym. Takie połączenie pozwoli stwierdzić, które funkcje z zakresu automatyzacji i optymalizacji są naprawdę potrzebne podczas sadzenia ziemniaków za pomocą robota. Autonomiczna kombinacja do sadzenia ziemniaków wykonała ostatnio sadzenie na polach pokazowych Potato Europe’21. Firma Robotti zademonstrowała już także oprysk punktowy ziemniaków we współpracy z uczelnią wyższą Wageningen University z Lelystad.
Wspólna wizja w dziedzinie automatyzacji i rolnictwa precyzyjnego
Dewulf i Agrointelli podzielają wizję, która podkreśla znaczenie automatyzacji i rolnictwa precyzyjnego jako odpowiedzi na wyzwania, przed jakimi stają obecnie plantatorzy ziemniaków, prowadząc swoją kluczową działalność o ogromnej wartości. Wyzwania te to między innymi brak wykwalifikowanej siły roboczej, zagrożenia związane z kompresją gleby oraz duże zapotrzebowanie na rozwiązania przyjazne dla środowiska.
Melle van der Molen, kierownik ds. produktu w dziale maszyn do sadzenia w firmie Dewulf:
„W Dewulf na pierwszym miejscu stawiamy potrzeby naszych klientów – plantatorów ziemniaków z całego świata. Wierzymy, że w przyszłości ogromną rolę będą odgrywały autonomiczne maszyny rolnicze. Agrointelli jest prekursorem w dziedzinie robotyzacji upraw rolnych. Robotti to wspaniały przykład tego, jak robotyzacja może zredukować zapotrzebowanie na pracowników, stawiając równocześnie czoła kompresji gleby. To, czego nauczymy się i co odkryjemy w trakcie realizacji tego projektu, pomoże sprawić, by uprawa ziemniaków była dla plantatorów przyjemniejsza oraz nada kształt rozwiązaniom, jakie będziemy oferować już w niedługiej przyszłości”.
Ole Green, dyrektor generalny Agrointelli:
„Dobrze znane, trwałe i niezawodne maszyny firmy Dewulf umożliwiają nam wykorzystanie platformy Robotti do całkowicie nowego celu, jakim jest uprawa ziemniaków, w którym to sektorze dostrzegamy fantastyczne perspektywy. Produkcja ziemniaków stanowi w Europie ważną gałąź rolnictwa, zaś obszary upraw zwiększają się na całym kontynencie. Równocześnie działanie tego sektora to ogromna liczba roboczogodzin, a także wiele zadań do wykonania w trakcie sezonu – dostrzegamy więc tutaj niesamowite możliwości związane z optymalizacją dla plantatorów, by mogli oni ulepszać swoje systemy produkcji i swoją ekonomię”.
źródło: Dewulf