Austriacka, rodzinna firma Pöttinger, mimo nadzwyczajnych warunków wynikających z pandemii, zapisała kolejny rozdział sukcesu w swojej 150-letniej historii. W roku obrotowym 2020/2021 Pöttinger osiągnął obrót 405 mln EUR bijąc kolejny rekord w swojej historii i jednocześnie pierwszy raz przekraczając kwotę 400 mln. Wzrost o 11 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, wpisuje się w pomyślny trend firmy. Kwota eksportu wynosząca 88 procent, utrzymała się na niezmienionym poziomie. Podstawą tego sukcesu jest 1.929 wysoko zmotywowanych pracowników, partnerska współpraca z partnerami handlowymi oraz inwestycje w nowe miejsca produkcyjne dostarczające innowacyjne produktu i usługi.
Pöttinger, specjalista od maszyn do zbioru zielonek, uprawy gleby i siewu, wykazuje bardzo duża siłę innowacji, która jest napędzana przez wieloletnie doświadczenie i nieustannego ducha wynalazczości. Paleta produktów jest różnorodna i dostosowana do potrzeb praktyki: spełnia potrzeby małych, górskich gospodarstw, jak i też wymagania gospodarstw wielkoobszarowych. Swoją pozycję lidera w produkcji przyczep samozbierających, Pöttinger broni przez wprowadzenie na rynek nowej generacji przyczep rotorowych JUMBO. W technice koszenia i siewie w mulcz, austriackie przedsiębiorstwo plasuje się w czołówce producentów europejskich. Jesienią tego roku zostaną zaprezentowane kolejne innowacje w tym zakresie.
Rozdział o sukcesie sprzedaży
Głównym nośnikiem obrotu są maszyny zielonkowe, które stanowią 69 procent całej sprzedaży. Maszyny uprawowe i siewniki tworzą 31 procent całego obrotu maszynami. Sprzedaż obydwu rodzajów tych maszyn, bardzo dobrze rozwinęła się w minionym roku.
Stabilne wzrosty odnotowano również w sprzedaży części zamiennych – plus okrągłe 8 procent. Istotną rolę w krytycznych czasach pandemii, odegrały tu przede wszystkim wydajność pracy magazynu oraz serwisu. Koncepcja długoterminowej dostępności części zamiennych oraz nowe linie części roboczych (DURASTAR i DURASTAR PLUS) również korzystnie wpłynęły na obrót.
Zakorzeniony w Austrii – zadomowiony w świecie
Międzynarodowy charakter firmy, tworzony przez 16 punktów dystrybucji na całym świecie oraz cztery miejsca produkcyjne w Europie, okazał się być odporny na kryzys. Różnorodne skutki pandemii zostały w każdym zakresie dobrze skompensowane: Kwota eksportu wynosząca 88 procent najlepiej o tym świadczy.
Od roku 1871, kiedy firma została założona, z małego zakładu produkcyjnego w Grieskirchen (AT), rozwinęło się duże międzynarodowe przedsiębiorstwo, które po dziś dzień jest wierne swoim korzeniom. Przywiązanie do rodzimego, austriackiego rynku, wyraża się również w pozytywnym wyniku sprzedaży: udział w całym obrocie wyniósł w minionym roku obrotowym 12 procent. Taki wynik plasuje Austrię w gronie najsilniejszych rynków zbytu Pöttinger.
Blisko 60 procent całego obrotu zostało wypracowane w Niemczech, Francji, Austrii, Polsce, Czechach i Szwajcarii. Niemcy z 19 procentami i Francja z 15 procentami udziału w obrocie, pozostają nadal największymi rynkami zbytu. Bardzo cieszy fakt, że w obydwu krajach sprzedaż w minionym okresie zwiększyła się.
Bardzo pozytywnie rozwinęły się również rynki poza oceanem: Kanada ze wzrostem 48 procent i Australia z + 33 procent są absolutnymi liderami. Niektóre europejskie kraje, jak Wielka Brytania, Węgry, Norwegia i kraje Bałtyckie również odnotowały wzrosty sprzedaży. W Rosji odnotowano wzrost obrotu aż o 151 procent. W tych wszystkich krajach na rozwój sprzedaży miała wpływ aktywność sprzedawców i rozszerzona paleta produktów.
Ludzie piszą historię
Od czasu założenia firmy w 1871 roku, człowiek zawsze był stawiany na pierwszym miejscu. Franz Pöttinger razem ze swoją żoną Juliane założyli firmę. Dzięki niestrudzonemu duchowi wynalazczości, odwadze i pilności – słynny ,,Duch Pöttingera” – firma wzrastała i przyciągała do siebie coraz więcej pracowników. Międzynarodowy charakter odzwierciedla się również wśród 1.929 pracowników: pochodzą oni z 36 różnych krajów. Liczba zatrudnionych w porównaniu z rokiem ubiegłym, nieco wzrosła.
Innowacje i inwestycje to część historii
Założyciel firmy 150 lat temu, nie mógł nawet pomarzyć, że w roku 2021 zostanie otwarte czwarte miejsce produkcyjne: nowe linie montażowe w fabryce w St. Georgen (niedaleko centrali w Grieskirchen – AT) to czwarty listek koniczynki. Przy okazji otwarcia w czerwcu 2021, zainaugurowano jednocześnie dalszy etap rozbudowy, która ma zabezpieczyć produkcję wynikającą ze wzrastających zamówień. Tym samym Austria będzie miejscem produkcji wszystkich maszyn do zbioru zielonek. W saksońskim Bernburgu (DE) są produkowane siewniki, natomiast w Vodnianach (CZ) maszyny do uprawy gleby.
Włączone ostatnio do oferty maszyny do mechanicznej pielęgnacji upraw, będą produkowane również w Austrii.
Pöttinger: długa historia sukcesów
Pandemia uniemożliwiła uroczyste świętowanie i organizację wydarzeń związanych z jubileuszem 150-lecia. Z tego też powodu, producent maszyn rolniczych do kontaktu i prezentacji nowości wykorzystał formę wirtualną. Jubileusz firmy, mimo niesprzyjających okoliczności był celebrowany na różnych platformach online (wirtualne targi, media społecznościowe), przez edycję maszyn jubileuszowych oraz inne, liczne akcje i upominki dla pracowników.
Szanujemy przeszłość – patrzymy w przyszłość
W ostatnich 150 latach rozwój Pöttinger był niesamowity. Tak dawniej, jak dziś, w rodzinnej firmie na pierwszym miejscu stoi człowiek i zdrowy rozsądek. Celem przedsiębiorstwa jest wspieranie ludzi pracujących w rolnictwie, w osiąganiu sukcesu. ,,Od zawsze czujemy się silnie związani z rolnikami i działamy w przekonaniu, że ,,Każdy potrzebuje rolnictwa”, mocno podkreślając istotną rolę tej gałęzi gospodarki. W odniesieniu do środowiska naturalnego i kolejnych pokoleń, poważnie angażujemy się w temat ciągłości i racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych”. podkreśla Gregor Dietachmayr, Przewodniczący Zarządu. Te tematy zawsze są w centrum naszych zainteresowań, zarówno podczas prac nad rozwojem maszyn, czy też przy budowie nowej fabryki.
Pöttinger w swojej długiej historii przeżył wiele dobrych, jak i trudnych momentów, z których zawsze wychodził wzmocniony. ,,Wystarczy wspomnieć trudny rok obrotowy 2020/2021, rok z wieloma zmianami, w którym musieliśmy wykazać się dużą elastycznością, zaangażowaniem i determinacją. Udało nam się nawet zakończył rok jubileuszowy rekordowym obrotem.” z zadowoleniem relacjonuje Dietachmayr i mówi dalej: ,,Jako kuźnia innowacji, z silnym zespołem zmotywowanych do pracy pracowników, bardzo dobrze rozbudowaną siecią dystrybucji, jak również z wizją przyszłości uwzględniającą potrzeby rynku (cyfryzacja, technologia czujników itd.), jesteśmy doskonale przygotowani do wyzwań przyszłości.
Źródło: Pöttinger