Bardzo łatwy w uciągu podwójny wał nożowy Cultro TC firmy HORSCH ma szerokie zastosowanie. Można go też używać w połączeniu z innymi maszynami. Noże zapewniają bardzo dobre wyniki rozdrabniania, np. na ściernisku po rzepaku lub kukurydzy na kiszonkę oraz po międzyplonach.
Cultro TC był wcześniej dostępny w szerokościach roboczych 3 m i 12 m. Ze względu na duże zainteresowanie HORSCH oferuje teraz również Cultro TC o szerokościach roboczych: 5, 6 i 9 m, aby w ten sposób móc w pełni odpowiednio reagować na potrzeby klientów. Szczególnie w przypadku szerokości od 5 m do 6 m można go idealnie łączyć z innymi maszynami, np. przy zawieszeniu czołowym bez wału z broną talerzową Joker CT.
Inną opcją jest zawieszenie Cultro 5/6 i 9 CT z tyłu ciągnika. Poza tym Cultro 9 TC można łączyć z 3-rzędowym zgrzebłem w celu intensywnego i równomiernego rozprowadzenia resztek pożniwnych oraz produkcji gleby drobnogruzełkowatej.
Firma HORSCH stawia szczególnie na system Cultro, czyli podwójny wał nożowy z krzyżowo ułożonymi nożami. Cięcie krzyżowe zapewnia maksymalny efekt rozdrabniania. Wały rozmieszczone są na całej szerokości roboczej z sześcioma nożami na jednym wale. Korpus wału ma bardzo zwartą średnicę, dzięki czemu możliwa jest duża liczba obrotów wału, a w związku z tym duża liczba cięć na jeden obrót, co również zapewnia bardzo dokładne rozdrobnienie materiału organicznego.
Ze względu na koncepcję ramy ciężar maszyny podczas pracy w polu spoczywa całkowicie na wale nożowym. Noże są przymocowane do rotora, co gwarantuje maksymalną stabilność pracy.
W przyszłości firma chce też oferować wersję zawieszaną z tyłu dla szerokości roboczych od 5 m do 6 m. Przełożenie z przodu do tyłu nie jest możliwe, ale dzięki wielu różnym opcjom mocowania z przodu wału nożowego w szerokościach od 3 m do 6 m lub doczepianego z tyłu w szerokościach roboczych od 3 m do 12 m już dzisiaj można w pełni adekwatnie odpowiedzieć na wszystkie oczekiwania klienta.
Przy prędkościach roboczych do 20 km/h Cultro 5-9 TC potrzebuje minimalną siłę uciągu przy jednoczesnej maksymalnej wydajności powierzchniowej.
Źródło: HORSCH