Trwa rekrutacja na rolnicze startupy

Posiadasz już prototyp innowacyjnego rozwiązania dla rolnictwa i chcesz go przetestować w gospodarstwie rolnym lub na polu? EIT Food otworzył kolejną rekrutację startupów z sektora rolniczego do programu Test Farms!

Test Farms. Program, który pozwoli rozwinąć innowacyjny pomysł 

Celem programu jest przetestowanie w gospodarstwie lub na polu rolnika innowacyjnych rozwiązań zaproponowanych przez startupy. Testy dają wiarygodną odpowiedź o zapotrzebowanie ze strony docelowych użytkowników i zaproponowanie ewentualnych usprawnień. EIT Food wspiera proces poprzez znalezienie odpowiedniego gospodarstwa i zainteresowanego rolnika, zaangażowanie doświadczonych ekspertów rolniczych w trakcie testów. Startupy mogą liczyć na 3000 EUR grantu na przeprowadzenie testu.

W trakcie trzech lat trwania Test Farms pomógł łącznie przetestować ponad 45 innowacyjnych rozwiązań w branży rolniczej. Przy swoim szerokim zasięgu, program dociera do startupów od Estonii poprzez Polskę, aż po pola Hiszpanii i Portugalii ze swoimi możliwościami. Testowane są rozwiązania zarówno w szklarniach, jak i na otwartych polach przy zachowaniu różnorodności upraw. W tym roku startupy będą miały możliwość połączenia z gospodarstwami z Polski, Hiszpani i Włoch.

Zadowolenia z udziału w programie nie kryją sami rolnicy. Henryk Jeremiasz, rolnik, na którego polu były prowadzone testy: „Ten program przyczynia się do uczynienia rolnictwa bardziej zrównoważonym i produkcji żywności, która jest bezpieczna dla konsumenta”.

Twój pomysł na zrównoważone rolnictwo

Mniejsze użycie chemicznych herbicydów i niższe koszty żywności ekologicznej. To jedne z wielu korzyści rozwiązania, które udało się przetestować wizjonerskiej firmie ULLMANNA z Czech w edycji Test Farms z 2020 r. Mniej herbicydów oznacza mniej chemikaliów do gleby. Rozwiązanie łączy technologie robotyki i uczenia maszynowego, w celu uproszczenia uprawy produktów ekologicznych. Jest to pudełko z kamerami, czujnikami i komputerem z wejściem-wyjściem, które producenci mogą zintegrować ze swoimi maszynami, aby sterować mechaniką odchwaszczania. Testy rozwiązania i późniejsza współpraca z EIT Food pozwoliła startupowi pozyskać pierwszych klientów oraz kolejne finansowanie.

Można już aplikować do Test Farms

W marcu ruszyła rekrutacja do już czwartej edycji programu Test Farms. W tym roku EIT Food zaprasza do programu startupy posiadające prototyp rozwiązania gotowy do testów rolniczych z Europy Środkowowschodniej, w tym Polska oraz Europy Południowej. W tym roku z Test Farms będą mogły skorzystać również firmy z Europy Zachodniej oraz Skandynawii. Dla tych przedsiębiorców koszt udziału w programie wyniesie 1500 EUR.

Zgłoszenia do Test Farms będą przyjmowane do 29 kwietnia 2022 roku.

Więcej informacji odnośnie programu na eitfood.eu/projects/test-farms

 

źródło: EIT Food