John Deere na EuroSkills, Gdańsk 2023

  • EuroSkills 2023, które odbyło się 9 września w Gdańsku, to wydarzenie podczas którego można zaprezentować swoje kompetencje, uczyć się od mentorów oraz rywalizować z innymi.

  • Wśród 32 państw z Europy nie mogło zabraknąć Polski. Pokaz umiejętności młodych profesjonalistów rozstrzygnął się podczas występów „Try-a-Skill”. John Deere po raz 3. był partnerem inicjatywy WorldSkills, z której narodziło się EuroSkills.

  • Marka John Deere kolejny raz była oficjalnym dostawcą pokazu umiejętności w kategorii „Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych”.

Polska gwarantuje najwyższy poziom profesjonalizmu w organizacji wydarzenia

EuroSkills należy do cyklu wydarzeń organizowanych w ramach WorldSkills. Jest największym w Europie konkursem promującym kształcenie zawodowe oraz doskonalenie umiejętności młodych profesjonalistów i profesjonalistek. Każdy kraj-gospodarz imprezy edukacyjnej otrzymuje 48 miesięcy na organizację, jednak wydarzenia związane z agresją Rosji na Ukrainę sprawiły, że siedziba tegorocznej edycji została przeniesiona z Rosji do Polski, która zorganizowała zawody w 15 miesięcy!

Polacy poradzili sobie z ogromnym logistycznym wyzwaniem i dostarczyli odpowiednie warunki wszystkim gościom EuroSkills. 42 konkurencje, 578 zawodników, 32 kraje uczestniczące – na przygotowanie się do tego organizatorzy mieli 15 miesięcy. Impreza otrzymała ponad 30 mln zł dotacji z Unii Europejskiej oraz 9 mln zł dotacji z budżetu państwa.

John Deere na EuroSkills 2023 2 John Deere na EuroSkills, Gdańsk 2023

Różnorodne konkurencje w 7 kategoriach EuroSkills 2023

EuroSkills 2023 gościło aż 600 młodych profesjonalistów uczestniczących w konkursie państw. Osoby do 25 roku życia mogły wykazać się umiejętnościami technicznymi zarówno w pokazie indywidualnym, jak i grupowym. Na popisanie się talentem i wiedzą mają określony czas, w trakcie którego muszą wykonać projekt testowy bądź serię projektów na przestrzeni 3 dni.

Mnogość konkurencji sprawia, że wielu uczestników i uczestniczek może dowieść swoich umiejętności. To 7 głównych kategorii, czyli „Usługi społeczne”, „Host skills”, „Technologia budowlana”, „Sztuka i moda”, „Technologia informacyjna i komunikacyjna”, „Technologia wytwarzania i inżynieria” oraz „Transport i logistyka”. W tej ostatniej zawarto dziedzinę „Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych”, której oficjalnym dostawcą był John Deere.

John Deere na EuroSkills 2023 3 John Deere na EuroSkills, Gdańsk 2023

Młodzi profesjonaliści pracują pod okiem ekspertów John Deere

Stawką rywalizacji były nawet dziesiąte i setne punktów – całkowita pula punktów do zdobycia dla uczestników wynosiła 100.

Mieliśmy do czynienia z pokazem najbardziej utalentowanych młodych profesjonalistów i profesjonalistek w Europie, a rywalizacja była niezwykle zacięta. Cztery osoby z Polski mogą pochwalić się złotymi medalami: to Rafał Rygalik, Jan Firlej oraz duet Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski. W konkurencji „Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych” brąz zdobył Rafał Piechaczek, który ma już na koncie zwycięstwo w konkursie organizowanym przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych – informuje dr. inż. Mirosław Czechlowski, ekspert tej kategorii na Euro Skills 2023, Prodziekan ds. studiów na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Obecność mentorów i ekspertów była kluczowa w procesie wspierania młodych uczestników, ale także merytorycznego feedbacku dla nich, aby każdy z nich wyniósł z udziału w EuroSkills konkretną wartość. Oprócz Mirosława Czechlowskiego, ważny był Marcin Metlak z John Deere Polska. Jest opiekunem serwisu dealerów Agro-Sieć i Agro Efekt w Zachodniej Polsce. Doglądał zmagań uczestników, zwracając uwagę na różne aspekty pokazów.

Musimy przyglądać się tym samym elementom, które miałyby znaczenie w rzeczywistej pracy z maszynami rolniczymi. Dlatego różnice w ocenie wynosiły nawet ułamki punktów. Uczestnicy nie mieli bowiem naprawić usterki, ale znaleźć źródło problemu i wykazać się umiejętnością jego analizy. W maszynie John Deere ukryto 11 usterek. Znaczenie miały również kwestie bezpieczeństwa, jak założenie odpowiedniej odzieży BHP: rękawiczek czy okularów – wyjaśnia Marcin Metlak, John Deere Polska.

Wyścig o wiedzę w duchu non-profit

Uznanie jest niezwykle istotne w motywacji osób, które rozpoczynają swoją ekspercką drogę. Uczestnicy EuroSkills 2023 startują w wydarzeniu właśnie z myślą o wspólnej wymianie doświadczeń, nauce od ekspertów i wyróżnieniu – inicjatywa jest bowiem wydarzeniem non-profit.

Z ramienia John Deere Polska, oprócz Marcina Metlaka, na wydarzeniu obecny był również Michał Matuszewski. Eksperci oceniali uczestników za pięć zadań wykonywanych w kategorii „Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych”, w tym jedno z zdań dotyczyło układów klimatyzacji i hamulcowych John Deere. Zadanie było tym bardziej wymagające, ponieważ uczestnicy mogli korzystać wyłącznie z literatury w języku angielskim.

Najważniejsze było uzyskanie tytułu prawdziwego profesjonalisty, a powszechnej rywalizacji towarzyszyła pozytywna energia i chęć uczestnictwa.

Projekt „EuroSkills 2023 Gdańsk” był realizowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Kolejna odsłona wydarzenia odbędzie się w Danii.

 

Źródło: John Deere