Trzy lata temu firma CLAAS zaprezentowała serię TRION jako nowy standard w klasie średniej kombajnów zbożowych. Teraz modele TRION 740, TRION 740 TERRA TRAC i TRION 740 MONTANA rozszerzają w górę gamę produktów w klasie kompaktowej maszyn hybrydowych o szerokości młocarni1420 mm i ze sprawdzoną kombinacją systemu omłotu APS HYBRID i pojedynczego rotora ROTO PLUS.
Od czasu premiery TRION latem 2021 r. CLAAS dysponuje tym samym najszerszą i najbardziej wszechstronną gamą produktów w klasie średniej kombajnów zbożowych na rynku. Od kompaktowej maszyny z pięcioma wytrząsaczami, poprzez wydajny kombajn z sześcioma wytrząsaczami, aż po mocną hybrydę z oddzielaniem finalnym ROTO PLUS – dotychczas dziewięć modeli w trzech seriach o mocy silnika od 258 do 435 KM i szerokości młocarni od 1420 do 1700 mm spełniało wszystkie możliwe wymagania klientów, i to zarówno jako maszyny kołowe, wersje TERRA TRAC, jak i warianty MONTANA do pracy na zboczach.
TRION 740, TRION 740 TERRA TRAC i TRION 740 MONTANA: nieograniczona wszechstronność i wytrzymałość
Kombajny TRION 740, TRION 740 TERRA TRAC i TRION 740 MONTANA stojące na czele rodziny TRION zapewniają teraz rolnikom i firmom usługowym trzy dodatkowe wydajne alternatywy dla modeli TRION 730 i TRION 750. Rezultat: potężna moc silnika z rezerwą momentu obrotowego na najtrudniejsze warunki pracy z lub bez włączonego siekacza słomy w połączeniu z przystosowanym do zbioru wielu rodzajów upraw, sprawdzonym systemem omłotu APS Hybrid z pojedynczym rotorem o średnicy 570 mm.
„Pilną potrzebą dla wymagających klientów z regionów Europy znanych ze zmiennych warunków zbioru była większa moc silnika w dostępnych dotychczas maszynach hybrydowych TRION 720 i TRION 730” – wyjaśnia Philipp Stiens, Global Product Team Manager Large and Medium Combines. „Połączenie sprawdzonego zespołu młócącego APS i pojedynczego rotora ROTO PLUS ujawnia swoje mocne strony szczególnie tam, gdzie często występują niekorzystne, bardzo zmienne warunki zbioru, a zastosowana moc silnika może szybko stać się czynnikiem ograniczającym wydajność.”
TRION 740 doskonale sprawdza się także w regionach południowej i południowo-wschodniej Europy. „Choć plony ziarna i słomy są tam często średnie, klienci poprzez znacznie szersze przyrządy żniwne i zrywacze kukurydzy oraz wyższe prędkości jazdy nierzadko wykorzystują maszyny do granic ich możliwości” – kontynuuje Stiens. „Ponadto nie możemy lekceważyć stale wysokich wymagań klientów w całej Europie w odniesieniu do bardzo dobrej jakości słomy, która oprócz zastosowanej mocy silnika pozostaje decydującym kryterium zakupu w tym segmencie klientów. Wszechstronna hybryda TRION 740 jest naszą odpowiedzią na te wymagania powyżej modeli TRION 720 i TRION 730, ponieważ dzięki niej oferujemy teraz m.in. dotychczasowym użytkownikom naszych maszyn z sześcioma wytrząsaczami kolejną atrakcyjną alternatywę o wyższej przepustowości przy najniższym zużyciu paliwa i najlepszej jakości słomy”.
TRION 740, TRION 740 TERRA TRAC i TRION 740 MONTANA rozszerzają ofertę kombajnów CLAAS w Europie o kompaktowe, wydajne maszyny hybrydowe z zespołem młócącym APS HYBRID i pojedynczym rotorem ROTO PLUS.
Jedna maszyna, wiele możliwości, pełna łączność
Również w modelu TRION 740 kupujący mogą wybierać spośród szerokiej gamy wariantów wyposażenia, które obejmują gąsienice TERRA TRAC, wersję MONTANA z wyrównaniem pochylenia podwozia, przyrządy żniwne ze ślimakiem CERIO o szerokości roboczej do 9,30 m, przyrządy żniwne ze ślimakiem VARIO oraz przyrządy żniwne z przenośnikiem taśmowym CONVIO i CONVIO FLEX o szerokości roboczej do 12,30 m, nowe zrywacze kukurydzy ROVIO z 6 do 12 rzędów, systemy wspomagania operatora CEMOS o najróżniejszych poziomach rozbudowy i wersje różniące się pod względem wielkości zbiornika ziarna, rury rozładowczej zbiornika ziarna oraz rozdzielania słomy i plew. Dla automatycznego kierowania dostępny jest GPS PILOT CEMIS 1200, który po aktywacji odpowiednich wersji umożliwia również zarządzanie zleceniami, w tym mapowaniem plonów dla rolnictwa precyzyjnego.
Ponadto wszystkie maszyny TRION 740, TRION 740 TERRA TRAC i TRION 740 MONTANA podczas przekazywania klientom są zapisywane w nowym CLAAS connect, co daje rolnikom i usługodawcom bezpośredni dostęp do wszystkich istotnych danych maszyny – w tym oczywiście do dokumentacji i mapowania danych o zbiorach, jeśli wybrano opcję rejestrowania plonów. „Wszystkie nowe kombajny TRION i LEXION w standardzie oferują pięcioletni okres bezpłatnej łączności, co otwiera przed rolnikami i usługodawcami zupełnie nowe możliwości zarządzania maszynami, a także pozwala zaoszczędzić wiele cennego czasu.“ – podsumowuje Philipp Stiens. „Nowy CLAAS connect pozwala automatycznie, kompleksowo i w odniesieniu do danego fragmentu pola zestawiać i dokumentować dane kombajnu zarówno dla pojedynczych maszyn, jak i wielu kombajnów na polu, a także przeglądać je w dowolnym momencie na komputerze lub urządzeniu mobilnym i analizować pod kątem najróżniejszych parametrów wydajności. Dzięki temu dane mogą być wykorzystywane do kompleksowej oceny wydajności i późniejszego fakturowania. Ponadto dane plonowania można przekształcać w wysokiej jakości mapy plonów”.
Już w standardzie CLAAS connect oferuje wiele innych praktycznych funkcji, takich jak zapisane cyfrowe instrukcje obsługi, poradnik doboru środków smarnych czy też możliwość zamawiania części eksploatacyjnych lub zamiennych – na podstawie zapisanego numeru maszyny natychmiast dostosowanych do danej specyfikacji maszyny.
Od października 2024 r. nowy CLAAS connect otworzy nowe możliwości w zakresie zarządzania maszynami, flotą i gospodarstwem również dla serii LEXION, TRION i EVION.
Wszystkie zalety TRION 740 / TRION 740 TERRA TRAC / TRION 740 MONTANA w skrócie:
- Wydajna alternatywa w średniej klasie hybrydowej na wymagające warunki zbioru z wilgotną, długą i włóknistą słomą: APS HYBRID i pojedynczy rotor ROTO PLUS są teraz połączone z imponującą mocą 435 KM.
- Dostępny jako maszyna kołowa, gąsienicowa TERRA TRAC i jako wariant MONTANA
- Szerokość zewnętrzna 3,49 m z oponami 800/70 R38 na osi napędowej (3,29 m z 680/80 R38) lub podwoziem TERRA TRAC 735 mm.
- Sześciocylindrowy silnik Cummins o pojemności 8,9 litra, mocy 435 KM przy 1900 obr/min i DYNAMIC POWER zapewniający nawet do 10 procent dodatkowej oszczędności paliwa dzięki inteligentnemu zarządzaniu mocą i dopuszczony do pracy z uwodornionymi olejami roślinnymi (HVO) w czystej postaci jako zrównoważone paliwo lub jako domieszka.
- Zespół młócący APS HYBRID z bębnem o szerokości 1420 mm, przyspieszaczem 450 mm, bębnem młócącym 600 mm i funkcją MULTICROP.
- Pojedynczy rotor ROTO PLUS o średnicy 570 mm, długości 4200 mm i z maksymalnie 4 pokrywami rotora z opcjonalną hydrauliczną regulacją z kabiny. Opcjonalne sterowanie pokrywami rotora 4D do pracy na pagórkowatym terenie.
- Niezależna regulacja prędkości zespołu młócącego i rotora dla zapewnienia optymalnego dostosowania do najróżniejszych rodzajów roślin i warunków zbioru: czysty omłot z niskim poziomem strat, najniższym możliwym obciążeniem układu czyszczenia i minimalnym udziałem połamanego ziarna.
- Zwiększający produktywność i wydajność system wspomagania operatora CEMOS AUTOMATIC na kilku poziomach rozbudowy z możliwością indywidualnej konfiguracji dla różnych wymagań klienta:
- CRUISE PILOT do automatycznej regulacji prędkości w zależności od obciążenia maszyny z trzema trybami jazdy ukierunkowanymi na wydajność i produktywność.
- AUTO CROP FLOW do rozpoznawania i unikania skoków obciążenia.
- AUTO SLOPE do automatycznej regulacji prędkości dmuchawy na zboczach.
- dialogowa kalibracja czujników strat za pomocą CEMOS DIALOG: poprzez wprowadzenie zarejestrowanych strat CEMOS samodzielnie identyfikuje ich poziom, a następnie automatycznie dostosowuje czułość czujników strat do oddzielania resztek ziarna i czyszczenia. Rezultat: najlepsza możliwa optymalizacja maszyny i maksymalna przepustowość przy minimalnym poziomie strat.
- CEMOS AUTO THRESHING, CEMOS AUTO SEPARATION i CEMOS AUTO CLEANING do automatycznej samooptymalizacji zespołu młócącego, oddzielania finalnego i czyszczenia.
- CEMOS AUTO HEADER z systemem FIELD SCANNER dostępny dla przyrządów żniwnych VARIO: w pełni automatyczne dostosowywanie prędkości obrotowej nagarniacza, poziomej pozycji nagarniacza i długości stołu do warunków zbioru.
- Zbiornik ziarna o pojemności 11 000 lub 12 000 litrów; rura rozładowcza zbiornika ziarna o różnych długościach do precyzyjnego opróżniania, przyrząd żniwny o szerokości do 12 m i wydajność opróżniania 110 lub 130 l/s.
- Opcjonalne komponenty PREMIUM LINE o zwiększonej odporności na zużycie w przypadku wyjątkowo intensywnego użytkowania lub rodzajów roślin o właściwościach ścierających.
- Przestronna komfortowa kabina z CEBIS i CMOTION, opcjonalnie z obrotowym fotelem operatora (kąt obrotu 15 stopni w obie strony) i dynamicznym układem kierowniczym (40% mniej obrotów kierownicy do maks. 10 km/h).
- Kanał wciągający z wielozłączem, hydraulicznym rewersem przyrządu roboczego i funkcją „powolne wciąganie”.
- Dostępne przyrządy żniwne ze ślimakiem CERIO i przyrządy żniwne MAX FLEX o szerokości roboczej do 9,3 m, przyrządy żniwne VARIO (na życzenie z CEMOS AUTO HEADER) oraz przyrządy żniwne z przenośnikiem taśmowym CONVIO i CONVIO FLEX o szerokości roboczej do 12,30 m.
- GPS PILOT CEMIS 1200 do zautomatyzowanego kierowania, opcjonalnie CEMIS 1200 do mapowania plonów i interfejs CLAAS connect do zarządzania flotą i mapowania plonów.
- Zapisywanie każdej maszyny z numerem maszyny w CLAAS connect wraz z bezpłatną łącznością na okres 5 lat.
źródło: CLAAS