W dniach 25-26 października 2014 r. rolnicy poszukujący nowatorskich rozwiązań dla swoich gospodarstw powinni udać się do Lublina. W tym terminie odbędzie się tam już VII edycja targów AGRO-PARK.
AGRO-PARK to wydarzenie organizowane przez Targi Lublin oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Co roku przyciąga czołowych producentów i dystrybutorów maszyn rolniczych, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Tegoroczna ekspozycja zapowiada się imponująco. Na powierzchni 12 tys. m² będzie można zobaczyć maszyny i urządzenia wykorzystywane w procesie uprawy, zbiorów jak i przechowywania plonów, a także te, które dedykowane są gospodarstwom zajmującym się chowem zwierząt.
Formuła targów AGRO-PARK została opracowana tak, by nie tylko zaprezentować bogatą ofertę nowatorskich narzędzi znajdujących zastosowanie w szeroko pojętym rolnictwie, ale także by dostarczyć profesjonalnej wiedzy tym, którzy szukają optymalnych rozwiązań dla swoich gospodarstw.
We współpracy z Polskim Wydawnictwem Rolniczym oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego został przygotowany bogaty pakiet szkoleniowy, podczas którego specjaliści z branży rolniczej podzielą się wiedzą na temat metod uprawy roślin czy hodowli zwierząt. Zaplanowano między innymi spotkanie z inż. Adamem Paradowskim, który omówi najnowsze techniki odchwaszczania podczas seminarium „Nie pozwól aby chwasty zabrały ci plon! ”. Z kolei prof. Zygmunt Pejsak, w trakcie seminarium „Bioasekuracja – zasadniczy sposób ochrony przed afrykańskim pomorem świń (ASF) oraz innymi chorobami”, poruszy jeden z bardziej frapujących w tej chwili rolników problemów związany z hodowlą trzody chlewnej. Również hodowcy krów będą mogli zaczerpnąć cennych wskazówek. Szkolenie „Wykrywanie i rozpoznawanie istotnych dla stada chorób zakaźnych bydła – BVD, IBR, paratuberkuloza” poprowadzi dr Krzysztof Janeczko.
Podczas targów AGRO PARK, 25 października, poznamy także Rolnika Lubelszczyzny, laureata konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego (Departament Rolnictwa i Środowiska) oraz Targi Lublin. Do tegorocznej edycji zgłoszono i zakwalifikowano dwudziestu pięciu gospodarzy (ośmiu hodowców bydła, trzech hodowców trzody chlewnej, pięciu rolników w kategorii roślinnej, czterech rolników w kategorii ogrodniczej, dwóch rolników w kategorii rolnictwa ekologicznego oraz po jednym kandydacie w kategoriach owce i kozy, konie, drób). Kapituła konkursu poddaje ocenie nie tylko wyniki produkcji, ale także stopień innowacyjności gospodarstwa rolnego oraz umiejętność korzystania z funduszy unijnych.
Tegoroczna edycja AGRO-PARK, jak co roku, odbędzie się na terenie Targów Lublin, dysponujących nowoczesną infrastrukturą wystawienniczą, umożliwiającą ekspozycję maszyn do 8m wysokości, profesjonalnie wyposażonymi salami konferencyjnymi oraz licznymi miejscami parkingowymi. W tym roku, w odpowiedzi na sugestie uczestników wydarzenia, wystawcy zostaną przyporządkowani do poszczególnych grup branżowych zlokalizowanych w odrębnych sektorach: UPRAWA, HODOWLA oraz SADOWNICTWO. Ponadto zostaną wyznaczone ścieżki poruszania się po halach, a zwiedzający otrzymają bezpłatne plany ekspozycji, co ma umożliwić sprawne dotarcie do jej poszczególnych obszarów.
źródło: MTP