Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Amazone – ciągły rozwój

 

 

Równolegle do wzrostu obrotów, liczba pracowników zatrudnionych przez Amazone zwiększyła się do 1.800. Udział eksportu ponownie ukształtował się na poziomie 80 % a wydatki na badania i rozwój wyniosły ponad 5 % obrotów. Rynkami o największej liczbie transakcji są Niemcy, Francja, Rosja, Polska, Anglia i kraje skandynawskie. Na rynku niemieckim zaobserwowano wzrost obrotów Amazone w porównaniu do roku poprzedniego. Mocno wzrosły wyniki sprzedaży maszyn Amazone w krajach nadbałtyckich oraz w Hiszpanii i Rumunii.

W skali światowej, wśród produktów Amazone wyjątkowo pozytywnie rozwijał się rynek opryskiwaczy polowych. Wzrosło również zainteresowanie maszynami z zakresu techniki nawożenia, uprawy gleby, siewnikami oraz sprzętem dla gospodarki komunalnej.

Szczególnie cieszy nas to, że po bardzo dobrym roku 2012 osiągnęliśmy wyraźny wzrost obrotów kształtujący się powyżej przeciętnego w branży, tak skomentowało wyniki roku 2013 kierownictwo Amazone w osobach Christiana Dreyera i dr. Justusa Dreyera. Z jednej strony oznacza to ustabilizowaną pozycję rynkową a z drugie świadczy także o tym, że grupa Amazone stale inwestuje w rozbudowę swoich zakładów oraz w rozwój konstrukcji nowych maszyn.

Z obrotów osiągniętych w roku gospodarczym 2013 na dalsze zwiększenie mocy produkcyjnych  przeznaczono pełne 25 milionów Euro. Do najważniejszych planów należy zaliczyć budowę nowego centrum techniki w Hasbergen-Gaste ze 120 miejscami pracy dla inżynierów i techników Amazone, którego działalność będzie zainaugurowana w połowie lutego 2014. W Hasbergen-Gaste na powierzchni 1,75 hektara zbudowano w ubiegłym roku parking dla aut pracowników liczący 570 nowych miejsc. W Lipsku Amazone oddało do użytku nową halę do produkcji pługów a w Leeden rozbudowano dział logistyki o kolejne 3.000 m².

Amazone rozwija swoje możliwości także w zakresie serwisu i obsługi posprzedażowej. Nie tylko zwiększono liczbę pracowników w tym dziale ale zainwestowano również w ofertę szkoleniową dla partnerów handlowych Amazone. Nowością w tej kwestii było uruchomienie przez Amazone w roku 2013  tak zwanego E-Learning. Jest to system dający możliwość interaktywnego, samodzielnego treningu w zakresie kompleksowej obsługi maszyn z wykorzystaniem PC lub tabletu, prowadzonego poza okresem prac polowych.

W zakładach produkcyjnych GAG Eurotechnika w rosyjskiej Samarze, grupa Amazone przejęła w roku 2013 wszystkie udziały i stała się ich wyłącznym udziałowcem. W tych zakładach, Amazone zainwestowała także w budynek administracji i zarządu. Kolejnym krokiem było otwarcie w Saratowie nowego przedstawicielstwa Amazone-Eurotechnika. Wspólnie z GAG Eurotechnika, zaliczającym się do największych krajowych producentów wytwarzających w Rosji maszyny dołączane do ciągników, szefostwo grupy Amazone widzi dobre średnio i długoterminowe perspektywy dla Europy wschodniej.

Nowe pola produkcji i ofensywa produktowa
Patrząc od strony produktów, Amazone pokazała na światowej wystawie techniki rolniczej Agritechnica 2013 cały szereg nowości wprowadzanych na rynek. Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszył się pług obracalny Cayron. Ten nowy pług ma ogromne, strategiczne znaczenie, ponieważ Amazone oferuje teraz także technikę do odwracalnej uprawy gleby i tym samym dysponuje również kompletnym programem profesjonalnej uprawy roli i roślin. Równocześnie, w ramach rozwoju programu – dokładnie 150 lat od momentu założenia firmy Rud. Sack – kontynuuje długą i pełną sukcesów tradycję produkcji maszyn do uprawy gleby a w szczególności pługów, w zakładach w Lipsku.

Nowymi seriami modelowymi kultywatorów Cenius TX o szerokości roboczej do 7 m oraz siewnikami Cirrus 03, Amazone rozpoczyna ofensywę produktową dla roku 2014 w zakresie siewników i kultywatorów wielkopowierzchniowych. Kolejnymi, ważnymi nowościami będą wielkie i stale modernizowane samojezdne opryskiwacze polowe 4502 oraz Strip Till-Gerät XTill-VT będące profesjonalnym rozwiązaniem pasmowej uprawy gleby. Już na początku roku 2013 na wystawie techniki rolniczej Sima w Paryż zaprezentowano nowe rozsiewacze nawozów serii ZA-TS. Tym typem maszyn Amazone poszerzyła swoją ofertę paletę produktów o maszyny ze sterowaniem ISOBUS, dysponujące szerokością roboczą do 52 m, które w kwestii precyzji, siły uderzenia i komfortu obsługi stanowią całkowicie nowy wymiar.

Wszystkie nowości będą zaprezentowane szerokiej publiczności w praktycznej prazy przy okazji zakładowej wystawy Amatechnica 2014. Taka prezentacja skierowana do rolników, firm świadczących usługi oraz dla partnerów handlowych odbędzie się 22 maja 2014 wokół terenów fabrycznych w Hasbergen-Gaste.

Prognozy i plany na rok 2014
Prognozując obroty na rok gospodarczy 2014, kierownictwo Amazone jest ostrożne co do utrzymywanego dotychczas rozwoju rynków na świecie. Oczekuje wręcz lekkiego trendu wstecznego. Równocześnie jest pełne ufności, że dalszy wzrost grupy Amazone nie będzie zależał jedynie od generalnego rozwoju rynków ale również od inwestowania w nowe produkty, od produkcji oraz wyszukania nowych rynków zbytu. Dlatego oczekuje, że obroty w roku 2014, będą mogły być utrzymane na stałym, wysokim poziomie poprzez zwiększenie udziałów w rynku.

Za najważniejszy cel, kierownictwo Amazone uważa utrzymanie kursu stałego wzrostu. Na rynku pierwotnym widzi ogromny potencjał dalszego wzrostu sprzedaży nowych produktów, jak na przykład pługów. Kolejne możliwości zbytu widoczne są także w eksporcie poprzez dołączenie nowych rynków zbytu np. w Afryce lub Chinach.

Równolegle do tego w roku 2014 rozwijane będą możliwości produkcyjne oraz strefa serwisu i obsługi posprzedażowej. Zaplanowano budowę nowej lakierni w zakładach w Hude-Altmoorhausen – o wartości inwestycyjnej liczonej w dwucyfrowych kwotach milionowych, co będzie jak dotychczas największym jednostkowym przedsięwzięciem w historii przedsiębiorstwa. W Lipsku rozpocznie się produkcja nowych pługów Cayron, a możliwości produkcyjne Hasbergen-Gaste będą rozbudowane w zakresie nowej serii rozsiewaczy nawozów ZA-TS.

źródło: Amazone

 

Exit mobile version