Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Automatyczne smarowanie w maszynach rolniczych

Automatyczne smarowanie w maszynach rolniczych

Automatyczne smarowanie w maszynach rolniczych

Polskie rolnictwo sukcesywnie zmienia swoje oblicze. Obecnie polski rolnik, również ten małoobszarowy, dba aby jego sprzęt nie odbiegał jakościowo od urządzeń wykorzystywanych przez jego zachodniego kolegę. Posiadanie dobrze funkcjonującego gospodarstwa wymaga przemyślanych i trafnych decyzji przy zakupie nowego sprzętu. Oferta rozwiązań proponowanych w branży rolniczej jest przeogromna.

Nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze mają coraz bardziej złożoną budowę. Bywają ponadto nietanie, a duże koszty związane z ich konserwacją to zwykłe straty. Dlatego, aby były wydajne i przynosiły jak największe zyski muszą być użytkowane w sposób optymalny, bez niepotrzebnych zakłóceń. Aby osiągnąć ten efekt, wyposaża się je w rozwiązania, które znane i stosowane są od dawna z dużym powodzeniem w innych branżach. Mówimy tu o automatycznych systemach smarowania.

Groeneveld SingleLine, niezbędnik w eksploatacji sprzętu rolniczego

Niezbędnym elementem zachowania prawidłowej eksploatacji sprzętu rolniczego jest m.in. dostarczenie do ruchomych części roboczych wystarczającej ilości i wysokiej jakości środków smarnych. To fakt. W przeciwieństwie do ręcznej konserwacji, która jest nie tylko czasochłonna, bywa mało wydajna i często wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem, szczególnie w przypadku trudno dostępnych miejsc, automatyczne smarowanie zapewnia prawidłową konserwację i ogromny komfort użytkownikowi. Groeneveld ma szeroką paletą produktów z zakresu automatycznego smarowania.

Najpopularniejszym rozwiązaniem Groeneveld stosowanym w rolnictwie jest SingleLine. Ma on szerokie zastosowanie m.in. w.: prasach, przesiewaczach, naczepach do przewozu paszy dla zwierząt, przyczepach, wywrotkach czy ładowarkach teleskopowych wykorzystywanych we wszystkich pracach w gospodarstwie rolnym od przemieszczania, podnoszenia, transportowania ładunków do operowania osprzętem.

SingleLine cechuje solidna konstrukcja, nieskomplikowana instalacja i obsługa. To system jednoprzewodowy na smar półpłynny. Regularnie i precyzyjnie podaje optymalną ilości smaru podczas pracy urządzeń rolniczych. Nie wyłącza ich z codziennego użytkowania. Zapewnia właściwe smarowanie każdego punktu prawidłowo go uszczelniając przez co znacząco obniża zużycie smarów łożyskowych. Za pomocą czujnika ciśnienia na bieżąco monitoruje przebieg całego procesu konserwacji.

SingleLine ogranicza czas bezproduktywnego przestoju do minimum i znacznie wydłuża okres trwałości eksploatacyjnej kosztownych części maszyn m.in. tulei czy połączeń sworzniowych. Standardowo posiada płytę nadążną z funkcją dociskania zapewniając wzorkową kontrolę i zużycie całego środka smarnego oraz zapobiegając jego degradacji. Opcjonalnie SingleLine w wersji elektrycznej można doposażyć w urządzenie sygnalizujące minimalny stan smaru. Do jego walorów przekonała się włoska firma Merlo produkująca ładowarki teleskopowe. Premiera SingleLine na Multifarmer MF 40.7 CS spotkała się z pozytywnym odbiorem polskiego rynku rolniczego. Nie jest to niczym dziwnym, skoro każdy chce mieć dobry sprzęt.

Groeneveld Twin, rozwiązanie dla bardziej wymagających

W rolnictwie pojawiają się obszary, gdzie jakość zastosowanych materiałów i rozwiązań ma szczególne znaczenie. Środowisko w którym często przychodzi pracować urządzeniom rolniczym bywa dla nich skrajnie nieprzyjazne. Wystawione są one na działanie silnie żrących substancji. Dzieje się tak np. podczas procesu produkcji podłoża do pieczarek, gdzie głównym składnikiem kompostu jest przefermentowana słoma przemieszana z obornikiem końskim czy kurzym z odrobiną kredy. Podobnie ma się w przypadku rozrzutników obornika. Jak dodamy do tego większą ilość punktów, które należy właściwie zabezpieczyć przed korozją to rodzi się pytanie jak to należycie zrobić.. i czy jest to w ogóle realne.. Odpowiedź jest prosta. Jest to możliwe i w zasięgu każdego rolnika.

W takich przypadkach naturalnym wyborem jest automatyczny system smarowania Twin. Sprawdzony przez branżę budowlaną czy wydobywczą odpowiada doskonale stawianym wysokim wymaganiom. Ekstremalne środowisko czy wahania temperatury są to warunki, gdzie dwuliniowy Twin doskonale się sprawdza i nie zawodzi. I jak każdy system Groeneveld smaruje optymalnie, praktycznie bezobsługowo. Co jest jego niepodważalną zaletą.

Groeneveld TriPlus, szczotkowanie warzyw staje się prostsze

Nierzadko wysoko wyspecjalizowane gospodarstwa dodatkowo wyposażane są oprócz mobilnego sprzętu rolniczego, w mniej lub bardziej zaawansowane linie technologiczne. Inwestycje tego typu pozwalają na terminową realizację kontraktów, a przy tym spełnienie najbardziej wyśrubowanych standardów narzucanych przez instytucje kontrolujące. Dobrym przykładem są tu gospodarstwa zajmujące się produkcją i dostawą warzyw czy owoców. Aby praca była niezakłócona, terminy dotrzymane, zysk osiągnięty wszystko musi ze sobą współgrać. Mycie i szczotkowanie warzyw to jedna z najważniejszych czynności wykonywanych w ramach przygotowania ich do wysyłki. Profesjonalne szczotkarki pozwalają szybko, sprawnie i skutecznie czyścić warzywa. Aby mycie, czyszczenie, płukanie oraz pozostałe czynności w zakresie obróbki stały się prostsze i jeszcze bardziej efektywne producenci doposażają linie technologiczne do przygotowania warzyw pod sprzedaż w rozwiązanie TriPlus, które automatycznie i niezależnie nasmaruje różne elementy instalacji, w tym m.in. rolki podporowe bębna szczotki. TriPlus daje spokój i pewność, że proces produkcji nie zostanie przerwany przez nieplanowaną awarię.

SingleLine, Twin, TriPlus – każde rozwiązanie Groeneveld skutecznie zwalcza korozję. Jest bezpieczne w użytkowaniu i przyjazne środowisku. Pracuje przy bardzo niskich temperaturach, co ma istotne znaczenie w polskich warunkach klimatycznych. Przynosi wymierne korzyści i oszczędności w postaci redukcji całkowitych kosztów urządzeń rolniczych, podnosi wartość sprzętu przy jego ewentualnej odsprzedaży.

Zapotrzebowanie na tego typu urządzenia minimalizujące koszty w produkcji rolniczej jak SingleLine, Twin, TriPlus rośnie, bo wzrasta świadomość rolników, którzy przekonali się, iż dbając o swój sprzęt, stają się bardziej konkurencyjni na rynku a przez co zwiększają swój zysk.

źródło: Groeneveld

 

Exit mobile version