Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Automatyczny pielnik stworzony przez Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny i Expom

Precyzyjnie pieli, jest łatwy w obsłudze i sam wykrywa rzędy roślin. Automatyczny pielnik stworzony przez naukowców z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego we współpracy z firmą Expom niebawem ma wejść na rynek. Urządzenie może być zastosowane we wszystkich zielonych uprawach rzędowych, np. rzepaku, kukurydzy czy burakach cukrowych. Może obsłużyć do dwunastu rzędów jednocześnie.

Mechaniczne pielenie jest ekologicznym i niezwykle skutecznym sposobem pozbywania się chwastów. Dobrze wpływa na kondycję roślin, ponieważ usuwa zaskorupienie gleby i ułatwia dostęp powietrza do korzeni. Przerywa kapilary glebowe, co powoduje mniejsze parowanie wody.

Pielnik wyposażony jest w kamerę, która jest umieszczona w środku wybranej sekcji pielącej. Może ona pracować w słabym świetle lub cieniu. Rejestrowany przez nią obraz trafia do komputera maszyny, w którym specjalny algorytm wykrywa rzędy roślin i przekazuje informacje do sterownika. Ten z kolei kontroluje położenie maszyny. Kamera może pokazać obraz z dwóch sąsiednich rzędów roślin oraz dwóch połów zewnętrznych międzyrzędzi.

W kabinie ciągnika umieszczony jest wyświetlacz, na którym rolnik może na bieżąco kontrolować proces pielenia i dokonywać zmian w systemie wizyjnym. Na wyświetlaczu można zobaczyć albo rzeczywisty obraz z kamery, albo same rośliny (tło zostaje usunięte) – działa on bowiem w dwóch trybach podglądu. Panel jest wyposażony w najważniejsze i niezbędne funkcje – reszta odbywa się automatycznie.

Do sterowania pielnikiem służy pulpit sterowniczy. Pozwala on automatycznie składać i rozkładać urządzenie oraz centrować je. Maszyna jest zaopatrzona w czujniki, dzięki którym obsługująca ją osoba ma pewność, że pielnik znajduje się w odpowiednim położeniu. Rozdzielacz hydrauliczny pozwala na sterowanie wszystkimi funkcjami automatycznie.

– Testy polowe, które prowadziliśmy, wypadły bardzo dobrze – mówi Michał Zawada, z-ca kierownika Grupy Badawczej Systemów Autonomicznych Łukasiewicz – PIT. – Prowadziliśmy je w różnych warunkach oświetleniowych i fazach wzrostu roślin, a ciągnik z pielnikiem poruszały się z prędkością do15 km/h. Konstrukcja i każdy zastosowany element są odporne na wstrząsy, pył czy wodę, a także przystosowane do ciężkich warunków polowych – dodaje.

Pielnik został zaprezentowany podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW w Bednarach. Firma Expom sp. z o.o. włączyła go w skład swojej oferty. Naukowcy z Łukasiewicz – PIT zakładają, że maszyna ma być cały czas rozwijana i udoskonalana (np. o nowe metody wykrywania rzędów).

 

Źródło: Łukasiewicz – PIT

 

Exit mobile version