Firma BEDNAR przygotowała na rok 2019 wiele nowości maszynowych. Poniżej przedstawiamy przegląd nowych propozycji czeskiego producenta.
ATLAS AO_PROFI BRONA TALERZOWA DO PRECYZYJNEJ UPRAWY
Nowa brona talerzowa ATLAS AO_PROFI to maszyna dla najbardziej wymagających, dzięki swojej konstrukcji oraz sterowaniu. Hydrauliczna regulacja głównych części roboczych jest dziś koniecznością, ale ATLAS AO_PROFI jest wyposażony w regulację elektrohydrauliczną, która jest nowym wymiarem w zakresie komfortu sterowania maszynami BEDNAR FMT. Oprócz łatwego ustawiania głębokości sekcji talerzowej, nowy system sterowania maszyny zapewnia również wiele innych pomocniczych funkcji, takich jak stopniowe wsuwanie głębokości roboczej talerzy do pokonania nierówności i powrót do pierwotnej głębokości roboczej, korekta zużycia tarcz i inne.
Maszyna wyposażona jest w pojedynczo montowane dyski o średnicy 620 mm i grubości 6 mm, ułożonych w przekroju poprzecznym w układzie “X”. To zaaranżowanie talerzy roboczych zapewnia nam idealne kopiowanie toru ciągnika. Każdy z talerzy zabezpieczony jest poprzez sprężynowy system non-stop, który zapewnia jakościową pracę nawet na zakamienionych glebach.
Brona talerzowa ATLAS AO_PROFI pozwala nam na dobór odpowiednich talerzy roboczy, pomiędzy standardowymi oraz agresywnymi dyskami, które pozwalają nam na pracę do 16 cm głębokości. Zintegrowana oś znacznie ogranicza kąt skrętu na uwrociach i będzie doceniona przez wszystkich tych, którzy zmagają się z brakiem dostępu do swoich pól. Przesunięcie mocowani tylnych wałów zapewnia większą stabilność podczas pracy.
Klienci, którzy rozpoczęli uprawę rzepaku, kukurydzy, słonecznika i innych podobnych roślin docenią możliwość dodania wałka Trash Cutter na całej szerokości roboczej maszyny. Możliwe jest również wybranie podwójnych kół kopiujących, zapewniających stabilność ram bocznych.
SZEROKA BRONA TALERZOWA ATLAS AE_PROFI
Ciężka i szeroka brona talerzowa ATLAS AE_PROFI miała swoją premierę na targach AGRITECHNICA 2017. Po wiele testach maszyna obecnie wchodzi do komercyjnej sprzedaży
Ogromną zaletą tej maszyny jest proste i wygodne elektrohydrauliczne sterowanie wszystkimi funkcjami bezpośrednio z kabiny ciągnika, co szczególnie docenią operatorzy. Aby podłączyć maszynę do ciągnika, potrzebujesz tylko trzech węży do wyjściowego ciągnika hydraulicznego Load Sensing. Sterowanie maszyny jest zgodne ze standardowym systemem ISOBUS.
Nie musisz już myśleć o procedurze składania lub rozkładania, ponieważ proces ten jest teraz w pełni zautomatyzowany. Operator maszyny składa lub rozkłada maszynę poprzez naciśnięcie jednego przycisku na terminalu ISOBUS w ciągniku. Wszystkie parametry maszyny można łatwo ustawić za pomocą terminala, nawet podczas pracy maszyny. System kontroli ATLAS AE_PROFI znacznie upraszcza ustawienia maszyny w różnych warunkach glebowych. Oprócz innych funkcji dostępna jest również funkcja rozładowania, która tymczasowo zmniejsza głębokość roboczą, np. gdy moc ciągnika nie wystarcza na polach o dużych pochyłościach.
Maszyna obsługuje również Task-Controller ISOBUS, który pozwala na automatyczne ustawienie głębokości roboczej na podstawie przygotowanej mapy. Jednocześnie możliwe jest zapisanie rzeczywistej głębokości roboczej maszyny w każdej części pola w terminalu. Dzięki wdrożeniu funkcji Section-Control ISOBUS maszyna może automatycznie podnosić i opuszczać się na uwrociu. Terminal maszyny pozwala również wyświetlać statystyki przepracowanych godzin, przepracowanego obszaru i wydajności maszyny.
Precyzyjne kopiowanie toru jazdy traktora zapewnione jest poprzez ułożenie elementów roboczych w układzie”X”. Maszyna jest wyposażona w talerze o średnicy 620 mm i grubości 6 mm. Każdy z talerzy zabezpieczony jest sprężyną w systemie non-stop. Głębokość robocza jest ustawiana na kołach transportowych, kołach podporowych oraz wałach doprawiających, które zapewniają wysoką stabilność maszyny.
Maszyna ATLAS AE_PROFI skręca na uwrociach za pomocą osi transportowej, podwójnych kół obrotowych oraz tylnych wałów. System ten zmniejsza naprężenia w ramach i na łączeniach, co zwiększa żywotność maszyny. Konstrukcja maszyny pozwala na łatwy, bezpieczny i szybki transport na drogach zgodnie z przepisami UE.
Brona talerzowa ATLAS AE_PROFI przeznaczona jest do dużych dziennych wydajności co pozwala na oczędności przy kosztach pracy, dziei dużej szerokości roboczej oraz wysokiej prędkości pracy. Maszyna nadaje się do jakościowej uprawy ścierniska na całej swojej szerokości, z ogromną ilością resztek pożniwnych. ATLAS AE_PROFI dostępny jest w szerokościach 10 i 12 m.
VERSATILL VO_PROFI
VERSATILL VO_PROFI uniwersalny kultywator, który BEDNAR został zaprezentowany jako wynik projektu na międzynarodowych targach AGRITECHNICA w Hanowerze, w Niemczech w 2017 roku. Od tego czasu maszyna przeszła intensywne testy w różnych warunkach i wchodzi obecnie do sprzedaży.
Zaletami tej maszyny jest ułożenie ramion na 5 belkach roboczych. Takie ułożenie zapewnia doskonałe podcięcie profilu glebowego na całej szerokości maszyny. Konstrukcja wyróżnia się dużą przepustowością. Każde ze słupic zabezpieczona jest poziomym zabezpieczeniem non-stop. Zintegrowana oś poprawia zwrotność maszyny, zmniejsza promień skrętu na uwrociach i umożliwia pracę bez tylnych wałów.
Kultywator nadaję się do upraw przedsiewnych z większą ilością resztek pożniwnych, lub do uprawy ścierniska do 15 cm lub niżej i to wszystko to w mokrych warunkach. Modele dostępne to 6 i 7,5 m.
STRIP MASTER EN
Nowy kultywator STRIP MASTER EN wypełnia lukę w portfolio maszyn firmy BEDNAR. Maszyna została zaprojektowana na podstawie zapotrzebowań rolników, zmian klimatu oraz powodów legislacyjnych. Zaprojektowany do uprawy pasowej gleby z możliwością dozowania nawozu na dwie głębokości.
Zaletą maszyny są unikalne elementy robocze, które pozwalają na stosowanie zarówno nawozów mineralnych, jak i płynnych, w tym obornika lub pofermentu ze stacji biogazu, wszystkie na dwóch warstwach gleby. Elementy robocze obejmują króje tnące, tarcze czyszczące, słupicę i tylne wałki równające. Maszyna jest wyposażona w koła podporowe, aby utrzymać równomierną głębokość roboczą na całej szerokości maszyny.
STRIP MASTER EN uprawia glebe w pasach w rozstawie 75 cm (70 cm) do głębokości 35 cm. Gleba jest spulchniona na całej szerokości pasów, a pasy zostają oczyszczone z resztek roślinnych. Maszyna oczyszcza pasy z resztek roślinnych nawet w dużych ilościach, jak na przykład po zbiorze kukurydzy. STRIP MASTER jest przystosowany do technologii zapobiegającej erozjii wietrznej i wodnej. Maszyna ma 6 metrów szerokości.
OMEGA OO_FL
Lżejsza wersja siewnika do siewu różnorodnych nasion z dozowaniem nawozu i wieloma możliwościami zakresu dawek siew, jest nowością w gamie siewników BEDNAR. Siewnik odbył bardzo intensywne testy w różnorodnych warunkach przez cały rok 2018.
Siewnik OMEGA OO_FL o szerokości 4 metrów wyposażony jest w zbiornik o pojemności 4000 litrów, natomiast siewnik o szerokości 6 metrów posiada zbiornik już 5000 litrów. Obie pojemności stanowią dwa oddzielne zbiorniki ciśnieniowe w stosunku 40:60. Ciśnieniowe zbiorniki zapewniają precyzyjny siew nawet w przypadku dużych dawek nawozu.
Ogromną zaletą siewnika jest utrzymanie toru jazdy ciągnika, dzięki układowi sekcji talerzy roboczych w kształcie litery „X“. Tarcze mają średnicę 460 mm, co prowadzi do wyższej prędkości obwodowej, która ma pozytywny wpływ na jakość uprawy przedsiewnej. Ponadto siewnik wyposażony jest w dwutalerzowe redlice nawozowe, wał oponowy i dwutalerzowe redlice siewnika zamontowane na równoległoboku (system PSP). Istnieje szeroka gama wyposażenia dodatkowego, takiego jak przedni wał oponowy lub włóka krusząca.
Kalibracja i potencjalne opróżnianie zbiorników jest bardzo łatwe, dzięki położeniu ujścia w tylnej części maszyny. Sterowanie siewnikiem jest proste i intuicyjne. System dozowania jest w pełni sterowany elektronicznie i działa w oparciu o system ISOBUS, podobnie jak w poprzednich wersjach siewników OMEGA.
Dzięki elektronicznemu układowi sterowania operator ciągnika może z łatwością kontrolować ustawienia maszyny (głębokość talerzy, przednia włóka, tylne akcesoria, głębokość siewu, docisk redlicy siewnika). Ponadto, oprogramowanie obsługuje teraz funkcje Section-Control (do dwóch sekcji) i Multi-Control (zmienne dozowanie z maksymalnie dwóch mechanizmów wysiewu). Możliwe jest wybranie między 12,5 a 16,5 cm międzyrzędzia redlic siewnika.
Siewnik OMEGA OO_FL jest przystosowany do siewu w obu technologiach uprawy, w tradycyjnej (orka) oraz uproszczonej. Nawóz może być rozsiewany rzędowo w międzyrzędziu, rozsiewany na powierzchni gleby lub wraz z nasionami w redlicach nasiennych. System PSP zapewnia siew poprzez dwutalerzowe redlice nasienny na tej samej głębokości na całej szerokości maszyny oraz zapewnia doskonałe kopiowanie nierównego terenu zarówno w kierunku wzdłużnym jak i poprzecznym.
ALFA DRILL
ALFA DRILL to kolejna nowość w gamie BEDNAR. Może być montowany na różnych maszynach z portfolio BEDNARA. Służy do siewu poplonów, traw lub do nawożenia. Pomaga w zwiększeniu stosunku materii organicznej i poprawia strukturę gleby, dzięki wykorzystaniu plonu.
ALFA DRILL wykorzystuje przetestowany, solidny mechanizm wysiewu ze stali nierdzewnej z siewników OMEGA, położony w miejscu ujścia materiału poniżej leja zasypowego. Zaletą maszyny jest prosta intuicyjna obsługa bezpośrednio z kabiny ciągnika za pomocą terminala ISOBUS. Dzięki wydajnemu wentylatorowi napędzanemu przez silnik hydrauliczny siewnik dozuje materiał równomiernie, nawet w przypadku dużych szerokości roboczych. Zbiornik ALFA DRILL jest dostępny w pojemnościach 400 i 800 litrów.
FERTI-BOX FB_F DUAL
FERTI-BOX FB_F DUAL to zbiornik nawozowy montowany z przodu ciągnika, ma dwukomorowy zbiornik ciśnieniowy o łącznej pojemności 2200 litrów w stosunku 70:30. Posiada dwa mechanizmy dozujące z napędami elektrycznymi, umożliwiające zmianę ilości dozowania zgodnie z potrzebami agronomicznymi. Dozowanie odbywa się za pomocą ISOBUS.
Zbiornik FERTI-BOX FB_F DUAL jest pod ciśnieniem, co zwiększa dokładność dawki siewu nawozów, które są bardziej wymagające w dystrybucji. Jest on agregowany z ciągnikiem do przedniej hydrauliki. Nawóz lub nasiona są transportowane pneumatycznie do maszyny znajdującej się za ciągnikiem, takiej jak TERRALAND TN_PROFI czy FENIX FN_L.
Źródło: BEDNAR FMT s.r.o.