Bioelektrownie zasilane słomą szansą na dodatkowy dochód dla gospodarstw rolnych

 

Zalety budowy elektrowni opalanej słomą

Elektrownie TergoPower, zarówno ta w Lublinie, jak i innych lokalizacjach stworzyłyby miejsca pracy i zwiększyłaby dochody społeczności lokalnych. Spółka spodziewa się, że w budowę jednej elektrowni byłoby zaangażowanych ok. 300 osób. W samej elektrowni znalazłoby zatrudnienie ok. 35 pełnoetatowych pracowników. Kolejnych 200 osób zaangażowanych byłoby w logistykę. Firma zakłada dla przykładowej inwestycji zakup słomy od co najmniej 2 tys. gospodarstw rolnych. Łączny koszt pięciu inwestycji dla Polski to ok. 850 mln euro.

 

Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego nowa instalacja miałaby zapewnić dostawy energii elektrycznej w regionach, które zużywają jej więcej niż generują. Przykładem jest Lublin, który potrzebuje stabilnych, lokalnych źródeł energii, żeby uniknąć przeciążenia linii i wyłączania prądu. Elektrownia opalana słomą pomogłaby miastu w zakresie zobowiązań unijnych dotyczących ochrony środowiska naturalnego, redukując emisję CO2 o 200 tys. ton rocznie. Z kolei popiół powstały w wyniku spalania słomy może być wykorzystywany jako nawóz.

 

Potencjał Polski i regionu lubelskiego

Każdego roku w Polsce nie wykorzystuje się ok. 10 mln ton słomy. Według danych GUS w 2015 r. powierzchnia upraw w Polsce wynosiła 10,8 mln ha, z czego 69,9 proc. (7,5 mln ha) zajmował areał zbóż. 14,8 proc. ogółu pracowników w Polsce zatrudnionych jest w sektorze rolniczym (dane za 2007 r.). Jednak w województwach ściany wschodniej zatrudnienie w rolnictwie jest znacznie większe, w województwie lubelskim dochodzi do 33,7 proc (dane za 2007 r.).

 

Na początku kwietnia 2017 r. Europejski Urząd Statystyczny poinformował, że w 2015 r. w 19 regionach Unii Europejskiej odnotowano PKB w przeliczeniu na mieszkańca na poziomie poniżej 50 proc. Wśród tych regionów znalazło się województwo lubelskie (47 proc.). Na koniec 2016 r. bezrobocie w województwie lubelskim wynosiło 10,4 proc. (w całej Polsce 8,3 proc.). Pierwszą z pięciu planowanych elektrowni z opcją technologiczną zmiany w elektrociepłownie, z których każda to wartość inwestycji na poziomie 170 mln euro, jest elektrownia na słomę w Lublinie.

 

Długoterminowe partnerstwo wsparciem dla rozwoju polskiego przemysłu

Spółka TergoPower od kilku lat jest obecna w Lublinie. Decyzja o inwestowaniu w regionie lubelskim była oparta na pogłębionym dialogu ze społecznością i władzami lokalnymi, od dawna wyrażającymi poparcie dla planów firmy. Spółka otrzymała pozytywne opinie SANEPID-u i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Lublinie. TergoPower udowodniło, że inwestycja jest korzystna dla ekosystemu miasta i ma pozytywny wpływ w przypadku deficytu energii, jednocześnie przynosząc długoterminowe korzyści ekonomiczne dla miasta i jego mieszkańców.

 

Planowana elektrownia miałaby się znajdować na obrzeżach miasta, przy zjeździe z jego obwodnicy, co ułatwiałoby logistykę transportu słomy od lokalnych gospodarstw rolnych. Przy zoptymalizowanym scenariuszu TergoPower zakłada, że ruch wzrośnie średnio o 1,1 proc. do maksymalnie 1,8 proc. Słoma nie będzie dostarczana w nocy, soboty i dni wolne od pracy, dlatego też wpływ na natężenie ruchu byłby marginalny.

 

Do pewnego momentu lubelska inwestycja TergoPowerbyła pozytywnie przyjmowana i uczestniczyła w partnerskim dialogu z miastem, między innymi odbyła wiele tur konsultacji społecznych. Latem 2016 r. Urząd Miasta zmienił front i rozpoczął politykę mającą na celu uniemożliwienie realizacji inwestycji. W październiku 2016 r. wydał negatywną decyzję środowiskową, uzasadniając ją bardzo ogólnie i niemerytorycznie. TergoPower skierowało sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO), które powieliło werdykt, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), który z kolei cofnął ją z powrotem do SKO z powodu formalnych błędów proceduralnych. W praktyce cofnięcie postępowania do SKO oznacza wstrzymanie inwestycji i uniemożliwienie TergoPower uczestnictwa w przeprowadzanych aukcjach.

 

Niezależnie od sytuacji w Lublinie TergoPower pozostaje w pełni zaangażowany we współpracę z polskimi partnerami zarówno w zakresie budowy, jak i eksploatacji pięciu najnowocześniejszych inwestycji w ekologiczne elektrownie opalane słomą w różnych lokalizacjach w kraju. Spółka jest gotowa do stworzenia wraz z polskimi kontrahentami, szczególnie dostawcami paliwa – właścicielami gospodarstw rolnych, długoterminowego partnerstwa, aby wspierać rozwój sektora energetycznego w Polsce.

 

 

MDF