Bobcat wprowadza na rynek nowe ładowarki teleskopowe T35105, T35105L i T36120SL o średnim udźwigu i wysokości 10 – 12 m. Zastępują one modele od T35100 do T35120SL.
Oparte na tej samej, charakterystycznej czarnej ramie z przeciwwagą, modele T35105, T35105L i T36120SL należą do serii ładowarek teleskopowych Bobcat nowej generacji. Posiadają wiele ulepszeń stosowanych dotąd w modelach TL360/TL470 6 – 7 m oraz T40140/T40180 14 – 18 m wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
Nowa panoramiczna kabina, z dużą, paraboliczną szybą przednią, zapewnia doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach, co jest szczególnie przydatne podczas manewrowania z podniesionym ładunkiem. Nowa deska rozdzielcza z cyfrowym wyświetlaczem wyposażona jest w ergonomiczne elementy sterujące, w tym joystick z przyciskiem FNR (jazda w przód/tył), zwiększające bezpieczeństwo i sprawność pracy.
Najnowocześniejsze układy elektroniczne zastosowane w nowych podnośnikach teleskopowych korzystają z technologii Can Bus, umożliwiając płynną kontrolę nad maszyną, monitorowanie głównych podzespołów, a także ułatwiając konserwację. Wyposażony w pompę zębatą o wydajności 100 l/min układ hydrauliczny posiada nowoczesny układ diagnostyczny, dzięki któremu maszyna będzie pracować w ustalonym bezpiecznym zakresie nawet w przypadku usterki układu hydraulicznego.
Zależnie od rynku docelowego, nieregulowanego lub regulowanego przez normy emisji spalin, maszyny wyposażone są w wysoko wydajne silniki Diesla, odpowiednio Perkins Stage IIIA lub Deutz Stage IIIB o mocy 74,5 kW (100 KM) 410 Nm, zapewniające najlepsze w swojej klasie moc i moment obrotowy nawet w przypadku pracy na trudnym podłożu. Podnośniki teleskopowe Bobcat T35105, T35105L i T36120SL wyposażone są w przekładnię hydrostatyczną, umożliwiającą jazdę po drodze z prędkością 30 km/h. Posiadają także funkcję impulsowania ułatwiającą płynną jazdę i precyzyjne pozycjonowanie podnośnika. Model T36120SL wyposażony jest dodatkowo w stabilizatory i systemem poziomowania ramy, zaś model T35105L – w sam system poziomowania ramy.
Stworzone z myślą o budowie i wynajmie
Zaprojektowane z myślą o firmach budowlanych i zajmujących się wynajmem, ładowarkii teleskopowe standardowo wyposażone są w pomocniczy układ hydrauliczny, a także karetkę o szerokości 1,12 m z podpórką i składanymi widłami paletowymi o długości 1200 mm. W podnośnikach zastosowano nowy element zwiększający bezpieczeństwo – blokadę ruchów niebezpiecznych (AMA), która uniemożliwia wykonanie niebezpiecznych ruchów i zapewnia bezpieczną pracę w całym obszarze roboczym bez względu na rodzaj używanego osprzętu i typ podnoszonego ładunku (paletyzowany lub zawieszony).
Maksymalny udźwig podnośników teleskopowych T35105 i T35105L wynosi 3,5 t. Maksymalna wysokość podnoszenia w obszarze roboczym wynosi 10,29 m, zaś maksymalny zasięg przedni – 6,88 m.
Maksymalny udźwig podnośnika teleskopowego T36120SL wynosi 3,6 t. Maksymalna wysokość podnoszenia w obszarze roboczym wynosi 11,87 m, zaś maksymalny zasięg przedni – 8,20 m.
Zwiększone bezpieczeństwo i lepsza kontrola
Oprócz wygiętej szyby przedniej nowa kabina ROPS/FOPS podnośników teleskopowych T35105, T35105L i T36120SL posiada większe okno tylne, zwiększające widoczność, oraz przeszklone drzwi kabiny zapewniające optymalną widoczność podczas manewrowania w pobliżu ścian lub innych przeszkód. Nowa kabina została zaprojektowana z myślą o poprawie komfortu i warunków pracy operatora, co przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia, poprawy bezpieczeństwa oraz wydajności podczas pracy.
Wyświetlacz cyfrowy w nowej desce rozdzielczej w trybie rzeczywistym dostarcza operatorowi czytelnych danych dotyczących wydajności maszyny, w tym wartości liczników czasu pracy (łącznego i zadaniowego), obrotów, kąta nachylenia wysięgnika czy kąta ustawienia ramy. Po aktywacji funkcji poziomowania odczyt na wyświetlaczu zmienia się automatycznie, wskazując wartości kąta nachylenia ramy po jednej lub drugiej stronie, dzięki czemu operator ma pełną świadomość warunków pracy.
Na ekranie LCD wyświetlana jest także wartość kąta nachylenia wysięgnika, co umożliwia bardziej precyzyjne sterowanie i skrócenie czasów cyklów roboczych przy powtarzających się czynnościach. Oprócz skróconych czasów cyklów roboczych nowe podnośniki charakteryzują się również większą dopuszczalną szybkością jazdy – do 30 km/h – co pozwala znacznie skrócić czas przejazdu pomiędzy dwoma punktami pracy. Podnośniki teleskopowe są standardowo wyposażone w światła drogowe i kierunkowskazy.
Z wygodnego fotela z zawieszeniem mechanicznym lub pneumatycznym operator ma łatwy dostęp do ergonomicznie rozmieszczonych elementów sterujących maszyny, w tym nowego joysticka wielofunkcyjnego z wbudowanym przyciskiem FNR oraz regulowanej kolumny kierownicy. Przycisk FNR na joysticku zapewnia operatorowi maksymalną kontrolę nad maszyną, umożliwiając wybór kierunku jazdy za pomocą dotknięcia bez konieczności zwalniania uchwytu kierownicy lub joysticka, co zwiększa bezpieczeństwo i sprawność pracy.
Półautomatyczny układ regulacji kół stanowi nieocenioną pomoc dla operatora, gwarantując, że koła są zawsze prawidłowo ustawione względem siebie po zmianie trybu sterowania na sterowanie 2 kołami, 4 kołami lub funkcję „psiego chodu”. Za pomocą joysticka można również precyzyjnie sterować maksymalną prędkością jazdy (i trybem pełzania) oraz przepływem pomocniczego układu hydraulicznego.
Dzięki łatwym w obsłudze kompaktowym stabilizatorom można w pełni wykorzystać możliwości podnośników teleskopowych nawet podczas pracy w przestrzeniach ograniczonych i w pobliżu ścian przy minimalnych tylko stratach zasięgu.
Dodatkowo optymalne funkcje sterowania i minimalny zewnętrzny promień skrętu (3,76 m po stronie opon) sprawiają, że maszyna jest niezwykle zwrotna i doskonale sprawdza się na każdym placu budowy.
Optymalna niezawodność i serwisowanie
W celu maksymalnego wydłużenia czasu pracy maszyny i usprawnienia serwisowania, układ diagnostyczny głównego zaworu hydraulicznego monitoruje trzy kluczowe parametry – położenie suwaka, napięcie sterujące oraz wskazania czujników. Układ ten zapewnia, że maszyna będzie stale pracować w ustalonym bezpiecznym zakresie nawet w przypadku usterki układu hydraulicznego. Kontrolki na panelu zdalnego sterowania wskazują wystąpienie jakichkolwiek problemów z układem hydraulicznym lub bezpieczeństwem maszyny (ruch hydrauliczny, stabilizatory itd.). Sterowanie stabilizatorami jest możliwe, jeśli wysięgnik znajduje się w bezpiecznym położeniu (jest całkowicie złożony lub nachylony pod niewielkim kątem).
Układ hydrauliczny i instalacja elektryczna nowej generacji zapewniają optymalną wydajność i długi okres eksploatacji maszyny. Nowy układ chłodzenia gwarantuje płynną i stabilną kontrolę temperatury oleju hydraulicznego oraz optymalny czas eksploatacji przewodów hydraulicznych.
Pełna osłona siłownika przechyłu w głowicy wysięgnika eliminuje ryzyko uszkodzenia i zwiększa bezpieczeństwo operatora. Płytki cierne nowej generacji oraz większe śruby i stalowe wkładki zapewniają lepszą ochronę przed zużyciem. Bezpieczny układ płynnej kontroli nadmiernej prędkości zwiększa trwałość i czas eksploatacji maszyny.
Nowe łądowarki teleskopowe T35105, T35105L i T36120SL dostępne są z szeroką gamą osprzętu – od różnego rodzaju łyżek po widły paletowe i ramiona.
DANE TECHNICZNE:
T35105
Maksymalny udźwig: 3500 kg
Maksymalna wysokość podnoszenia: 10 290 mm
Maksymalny zasięg poziomy: 6886 mm
Maksymalna prędkość jazdy: 30 km/h
Masa całkowita (bez ładunku): 7700 kg
T35105L
System poziomowania ramy
Maksymalny udźwig: 3500 kg
Maksymalna wysokość podnoszenia: 10 290 mm
Maksymalny zasięg poziomy: 6886 mm
Maksymalna prędkość jazdy: 30 km/h
Masa całkowita (bez ładunku): 7700 kg
T36120SL
Stabilizatory i system poziomowania ramy
Maksymalny udźwig: 3600 kg
Maksymalna wysokość podnoszenia przy zastosowaniu stabilizatorów: 11 871 mm
Maksymalna wysokość podnoszenia bez stabilizatorów: 11 524 mm
Maksymalny zasięg poziomy: 8198 mm
Maksymalna prędkość jazdy: 30 km/h
Masa całkowita (bez ładunku): 8660 kg
źródło: Bobcat