Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Ciągniki rolnicze – tendencje sprzedażowe w Polsce

Coraz większa liczba polskich rolników zainteresowana jest modernizacją i rozbudową parku maszyn rolniczych we własnych gospodarstwach. Wiele gospodarstw rolnych zwiększa swoje areały a to wymusza konieczność posiadania większej ilości sprzętu. Zwiększanie areałów wymaga również coraz bardziej wydajnych i niezawodnych maszyn.

Tendencje rynkowe – nowe maszyny

Trudno jednoznacznie określić co wpływa na rynek ciągników. Czynników determinujących sprzedaż jest bardzo dużo. Wiele maszyn jest kupowana ze środków pochodzących z dotacji, kredytów rolniczych na zakup maszyn rolniczych – https://agrofundusz.pl/zakup-maszyn-i-urzadzen/. Kredyty rolnicze na zakup ciągników są jednymi z popularniejszych metod finansowania tuż po leasingu maszyn rolniczych.

W 2018 roku miesięcznie w rejestrowanych było około 730 maszyn a w 2017 około 890 maszyn miesięcznie. W porównywaniu z 2017 rokiem w 2018 zarejestrowano około 17% mniej maszyn. W styczniu i lutym 2019, poziom liczby rejestracji maszyn rolniczych jest na podobnym poziomie jak w roku poprzedzającym.

Kiedy sprzedaje się najwięcej maszyn?

W grudniu 2018 zanotowano sprzedaż ponad 1000 nowych a w marcu sprzedano ponad 1800 używanych maszyn importowanych.

Jak widać sprzedaż maszyn nowych i używanych nie idzie w parze.

Używane ciągniki – import z zagranicy

W tym przypadku analogicznie z branżą motoryzacyjną, sprzedaż importowanych ciągników z zagranicy była większa niż sprzedaż maszyn nowych. W 2018 roku sprzedano ponad 15000 używanych ciągników importowanych z zagranicy analogicznie tym roku sprzedano ponad 8800 nowych maszyn. Taki stan rzeczy nie pozostaje obojętny dla głównych oferentów sprzętu rolniczego, który niewątpliwie będą chcieli wykorzystać sytuację w 2019 roku i będą tworzyć atrakcyjne oferty zakupu nowych traktorów. Największą liczbę ciągników importowanych z zagranicy zajęła marka John Deere.

Marki konkurujące o status lidera

Wśród czołówki trudno ustalić jednoznacznie, która firma sprzedaje więcej ciągników. Różnice liczbowe nie są zbyt duże. W 2018 roku prym wiódł John Derre (model 6120M) ze sprzedażą na poziomie 245 sztuk a jego konkurent – New Holland (model TD 5.85) sprzedał 233 ciągniki. To jednak dane dla poszczególnionych modeli ciągników rolniczych.

Liderem w 2018 roku pozostał New Holland, ze sprzedażą na poziomie ponad 1900 ciągników/rok. Na drugim miejscu uplasował się John Deere ze sprzedażą nieco ponad 1500 ciągników. Trzecie miejsce zajęła Kubota – ponad 900 maszyn, Zetor blisko 795 sztuk, Case 770 sztuk, Deutz Fahr 660 sztuk, Valtra 360 sztuk a nasz rodzimy Ursus nieco ponad 350 sztuk.

Największa liczba rejestracji ciągników została odnotowana w województwie Mazowieckim, które od lat wiedzie prym w największej liczbie zarejestrowanych maszyn a ich liczba wyniosła ponad 1600 sztuk – około 19% w skali kraju. Drugim województwem, była Wielkopolska ponad 850 zarejestrowanych ciągników – około 10% maszyn w skali kraju. Trzecim województwem okazała się Lubelszczyzna z ponad zarejestrowanymi 860 maszynami.

Wyniki sprzedaży w 2019 roku

Jak wspomniano na początku artykułu trudno jest określić wolumen sprzedaży w roku następnym. Analiza lat poprzednich również nie przynosi konstruktywnych wniosków. Czynnikiem determinującym sprzedaż są na pewno czynniki takie jak sytuacja w rolnictwie, warunki atmosferyczne, susze oraz inne klęski żywiołowe.

źródło: Agrofundusz.pl

 

Exit mobile version