Jeżeli szukasz ciągnika na ciężkie czasy, to sprawdź w praktyce czy jest oszczędny, wielozadaniowy i dobrze wyposażony. Warto przetestować upatrzony traktor w swoim gospodarstwie, na swoim polu, sprzężony z posiadanymi maszynami.
W Gospodarstwie Rolnym Państwa Zielińskich na Kujawach na testy trafił bogato wyposażony Claas Arion 660. Traktor był testowany w zimowej orce gdzie pracował z 4-skibowym pługiem Kverneland ED 100. Pracę utrudniał padający deszcz i już mocno nasiąknieta gleba. Ciągnik w tych warunkach radził sobie bardzo dobrze. Dzięki przekładni bezstopniowej CMATIC ciągnik sam redukował poślizg do minimum i pozwalał na efektywną pracę.
Uprzedzając pytania widzów, wyjaśniamy, że widoczny test nie był testem siły uciągu. Gospodarz chciał głównie sprawdzić przekładnię bezstopniową CMATIC w warunkach polowych oraz poznać systemy automatyzacji pracy ciągnika. Oczywistym jest, że widoczny Arion 660 poradziłby sobie z większym pługiem mimo trudnych warunków – jednak na ten moment gospodarstwo dysponowało tylko pługiem 4 skibowym.
Claas Arion 660 to największy model w tej serii, dysponuje mocą nominalną 175 KM, moc maksymalna wynosi 185 KM z doładowaniem może wzrosnąć do 205 KM. Widoczny Claas był także wyposażony w pakiet rolnictwa precyzyjnego, wbrew pozorom także przydatny w orce.
Na wysoką ocenę zasługuje bogato wyposażona kabina, która zapewnia wysoki komfort pracy, niczym nie ustępując wyższej serii Axion. Na wygodę obsługi ciągnika wpływ ma także dźwignia C-Motion o której zaletach już wcześniej słyszeliśmy od wielu operatorów pracujących innymi maszynami Claas.
Gama ciągników Arion słynie także z niskiego spalania co potwierdzono w testach DLG.w którym sprawdzono popularny model 400. Szczególne duża różnica w zużyciu paliwa w porównaniu z konkurentami pojawiała się przy pracach transportowych – sięgała 16%;
Firma Claas rekomendując serię ARION jako ciągnik na ciężkie czasy jako najważniejsze atuty podkreśla jego:
- atrakcyjną cenę, z niskimi kosztami finansowania fabrycznego
- wyposażenie gwarantujące wykonanie różnorodnych prac bez konieczności doposażenia i dokupowania dodatkowych opcji;
- oszczędność w zużyciu paliwa,
- komfort na poziomie PREMIUM – co potwierdzają rolnicy;
- łatwość obsługi i manewrowania – co także potwierdził test DLG;
Orientacyjnie, koszt zakupu najpopularniejszego modelu ARION 400 o mocy 155 KM, gotowego do pracy, bogato wyposażonego to koszt rzędu 375.000 zl netto (dane z dnia 06/11/2023)
źródło: CLAAS, produkcja: Szymon Śpiewak, M.K./MDF