Kiedy zbliża się premiera nowego modelu ciągnika zawsze zastanawiamy się czy zapowiadane nowe rozwiązania techniczne sprawdzą się w praktyce i spełnią zakładane cele. Dokładnie tak było po prezentacji prototypu ciągnika Claas AXION z napędem gąsienicowym TERRA TRAC na targach Agritechnica w 2017 roku.
Za sprawą modeli AXION 960 TERRA TRAC (445 KM) i AXION 930 TERRA TRAC (355 KM), Claas postanowił uzupełnić swoją ofertę o ciągniki półgąsienicowe. Kluczową innowacją nowych ciągników była integracja amortyzowanego napędu TERRA TRAC znanego z kombajnów zbożowych Claas, w których jest stosowany od ponad 20 lat, która została specjalnie dostosowana do wymagań konstrukcyjnych ciągnika. Dzięki temu możliwe stało się połączenie zalet ciągnika gąsienicowego pod względem trakcji oraz ochrony podłoża z bardziej komfortową charakterystyką jazdy typowej maszyny. Pojedynczo amortyzowane elementy napędu powodują, że podwozie zawsze zapewnia odpowiednią powierzchnię przylegania.
Komfort użytkowania, prędkość jazdy do 40 km/h, amortyzowany napęd gąsienicowy, zwiększona pojemność zbiornika paliwa, ekonomia użytkowania – to tylko kilka atutów ciągnika Claas AXION 960 z systemem TERRA TRAC. W jaki sposób mogą one zostać wykorzystane w praktyce? Mieliśmy okazję to sprawdzić podczas testów zorganizowanych przez firmę Agro Sznajder Sp. z o.o. w jednym z gospodarstw na Kujawach.
Najważniejsze liczby? Maksymalna moc maszyny to 445 KM, maksymalny moment obrotowy 1860 Nm przy 1400 obr./min, masa własna 16,2 t. Największa szerokość gąsienicy wynosi 735 mm, a pozostawiony przez nią ślad jest o 35 proc. większy niż w przypadku napędu kołowego 900/60 R42.
Podczas naszej wizyty prezentowany AXION pracował z agregatem uprawowym Vaderstad TopDown podczas uprawy pola po poplonie. Intensywne opady deszczu oraz duża ilość zmulczowanego poplonu spowodowały, że na polu zrobiło się bardzo ślisko. Byliśmy bardzo ciekawi jak półgąsienicowy AXION poradzi sobie w takich warunkach i czy rzeczywiście zapowiedzi producenta względem trakcji zostaną spełnione.
Ciągnik zaskoczył nas ogromnie. Trudne warunki polowe oraz praca na pełnym zagłębieniu agregatu nie stanowiły żadnego problemu przy zachowaniu zerowego poślizgu. Przypuszczamy, że ciągnik z tradycyjnym napędem kołowym miałby trudności w osiągnięciu tak wydajnej pracy.
Należy podkreślić także wysoki komfort pracy tym ciągnikiem. W mijającym sezonie mieliśmy okazję przyjrzeć się również innym ciągnikom z napędem gąsienicowym i trzeba przyznać, AXION dzięki pełnej amortyzacji podwozia wypada na tle konkurencji bardzo dobrze. Komfort z perspektywy operatora nie odbiega od warunków oferowanych przez ciągniki z napędem kołowym. Dotyczy to zarówno pracy w polu jak i podczas poruszania się po drodze. Tak wysoki komfort osiągnięto dzięki pełnej amortyzacji podwozia, począwszy od amortyzowanego przedniego i tylnego podnośnika, amortyzowanej przedniej osi, 4 punktach amortyzacji kabiny, kończąc na napędzie gąsienicowym.
Widoczny półgąsienicowy Claas AXION 960 TERRA TRAC jest wyposażony w te same systemy obsługi co klasyczny AXION, wraz z systemem rolnictwa precyzyjnego.
Autorzy: M.K. ; Szymon Śpiewak