Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Claas Jaguar – z emisją spalin STAGE 4 i wieloma nowościami

Ze swoimi dwoma seriami oraz z jedenastoma modelami sieczkarni samojezdnej firma CLAAS wciąż oferuje największą gamę tego typu maszyn na świecie. Począwszy od przenośnika ślimakowego po tunel wyrzutowy, firma CLAAS po raz kolejny zaprezentowała wyjątkowe rozwiązania inżynierskie oraz ugruntował pozycję lidera w zakresie innowacji. Wprowadzając nową normę emisji spalin Stage IV w całej gamie maszyn, CLAAS wprowadził nowe zaawansowane technologie, nowe walce zgniatacza ziarna oraz dodatkowe wyposażenie takie jak system kontroli ciśnienia w oponach dla osi napędowej oraz kierującej w sieczkarni JAGUAR.

 

Wraz z nowymi rzędowymi 6-cylindrowymi silnikami marki Mercedes-Benz oraz technologią SCR związaną z emisją spalin, wszystkie modele CLAAS JAGUAR obecnie spełniają normę emisji spalin Stage IV (Tier 4). W ramach technologii AdBlue zamontowano w maszynach dodatkowy 130 l zbiornik na mocznik. Dwa najmocniejsze modele 970 oraz 980 nie są objęte żadną regulacją dotyczącą normy emisji spalin dla mocy silnika powyżej 560 kW. Silniki zamontowane w tych modelach to silniki marki MAN typu V8 oraz V12.

Dalszy rozwój DYNAMIC POWER

Silnik to nie jedyny element wpływający na wydajność maszyny, ale również inteligentne zarządzanie maszyną podczas pracy. Z tego powodu CLAAS zastosował system sterowania mocą silnika DYNAMIC POWER w sieczkarniach JAGUAR oraz wprowadził je w modelach od 940 do 980, a także w serii 860 i 870, dodając trzy tryby do wyboru w CEBIS. DYNAMIC POWER steruje mocą silnika w zależności od jego prędkości obrotowej. Podczas szerokiego otwarcia przepustnicy, system osiąga maksymalną efektywność oraz przepustowość, gdyż silnik osiąga swoją maksymalną moc przy prędkości 1800 obr/min. W zakresie częściowego obciążenia maszyny oraz prędkościami obrotowymi 1800 – 2000 obr/min, system DYNAMIC POWER dostosowuje moc w 10 krokach. Pozwala to na oszczędność paliwa do 10,6% w trybie częściowego obciążenia maszyny. Kolejną nową cechą jest fakt, że operator w trzech krokach może wybrać jeden z trzech trybów pracy silnika. Operator może wybrać “moc maksymalna”, “moc wysoka” oraz “moc normalna”. Nowa funkcja pozwala maszynie na wjazd w łan z maksymalną mocą (poziom 10) i tylko dopiero po wyjeździe system ustawia wymaganą do pracy moc silnika. To pozwala zwiększyć niezawodność funkcjonalną maszyny. CRUISE PILOT – Automatyczne sterowanie prędkością

 

System automatycznego sterowania prędkością maszyny CRUISE PILOT również pomaga osiągnąć maksymalną zdolność pracy oraz efektywność maszyny, zwiększając tym samym komfort operatora. W 2013, CLAAS wprowadził system CRUISE PILOT do sieczkarni samojezdnych. Poprzednio system był oferowany tylko w kombajnach LEXION. Początkowo system był dostępny tylko w jednym wyższym modelu maszyny – JAGUAR 980. Obecnie CLAAS wprowadził tą technologię w kolejnych modelach, nie tylko w JAGUAR 940 do 970, ale także w modelach 870 i 860. Aby używać CRUISE PILOT wpierw operator określa wymaganą prędkość obrotową w CEBIS. Ustalona prędkość jest łatwo aktywowana poprzez użycie przycisku na dźwigni wielofunkcyjnej. Od tego momentu sieczkarnia JAGUAR w sposób ciągły pracuje na określonych obrotach silnika. Jeśli gęstość łanu zwiększa się, to prędkość jazdy maszyny jest automatycznie redukowana. Jeśli gęstość łanu zmniejsza się, wtedy JAGUAR zwiększa prędkość jazdy póki nie osiągnie określonej wcześniej prędkości obrotowej silnika. System sterowania działa na podstawie odczytu przepustowości oraz stopnia obciążenia silnika. Operator może wybrać między trzema trybami pracy: prędkość jazdy (stała prędkość pracy), wydajność (stała przepustowość) oraz maksymalne obciążenie silnika.

 

System kontroli ciśnienia w oponach dla osi napędowej oraz kierującej

JAGUAR od dłuższego czasu był wyposażony w system kontroli ciśnienia w oponach na przedniej osi – zapewniając szereg korzyści: ochronę gleby, zwiększoną trakcję oraz przede wszystkim komfort jazdy w polu, wysoką stabilność jazdy oraz minimalne zużycie opon w transporcie, a także w ostateczności oszczędność paliwa. Obecnie JAGUAR 900 to pierwsza sieczkarnia samojezdna na rynku wyposażona w podwójny system kontroli ciśnienia dla osi kierującej oraz napędowej. System bez wątpienia pozwala na szybszą zmianę ciśnienia dzięki dwóm przewodom: o dużej średnicy do zmiany ciśnienia (pompowania/spuszczania) oraz o mniejszej średnicy do kontroli poziomu ciśnienia. Przewód do kontroli poziomu ciśnienia steruje zaworami oraz sprawdza ustawiony poziom ciśnienia co 30 minut. System pozwala zachować ciśnienie w oponach przewidziane przez producenta na polu oraz w szczególności na drodze. Przed użyciem maszyny, operator ustawia odpowiednie wartości zalecone przez producenta opon – oddzielnie dla osi napędowej oraz kierującej. Podczas użytkowania maszyny, zapamiętane ciśnienia są zawsze automatycznie ustawiane w zależności od pozycji przycisku do zmiany trybu z polowego na drogowy, podczas pracy na polu w oponach ciśnienie jest niższe, natomiast podczas jazdy po drodze wyższe.

 

MULTI CROP CRACKER – Dwa nowe walce zgniatacza ziaren dla dłuższej długości sieczki

W sieczkarni JAGUAR cięty materiał jest kondycjonowany przez MULTI CROP CRACKER (MCC), elastyczna koncepcja zgniatacza pozwala różnym typom walców o określonych profilach być użytkowanym w zależności od typu rośliny oraz w zależności od oczekiwanego stopnia kondycjonowania. Walce mogą być łatwo montowane lub demontowane w zależności od potrzeby. Do teraz zakres dostępnych walców zgniatacza ziarna CLAAS obejmował MCC M (średni walec) i L (duży walec) o profilu piłokształtnym dla krótko ciętej kiszonki o długości 4,0-12 mm. CLAAS obecnie poszerza gamę produktów o dwa dodatkowe profile walców zgniatacza dla długiej kiszonki oraz typu Shredlage w kukurydzy. Nowe walce MCC MAX zostały zaprojektowane do kondycjonowania kiszonki z kukurydzy o długości od 15 do 22 mm. Walce posiadają profil piłokształtny oraz składają się z 30 pierścieniowych elementów. Także nowa seria walców MCC SHREDLAGE posiada profil piłokształtny, ale również spiralny rowek obracający się przeciwstawnie. Zgniatacz ziarna jest przez to przystosowany do intensywnego kondycjonowania kukurydzy z niezwykle długą długością sieczki od 26 do 30 mm.

 

Wielofunkcyjna dźwignia CMOTION – teraz także w sieczkarni JAGUAR

W przyszłości JAGUAR będzie sterowany za pomocą wielofunkcyjnej dźwigni CMOTION. Dźwignia jest już wykorzystywana w praktyce oraz jest popularna ze względu na ergonomiczną budowę oraz intuicyjność oraz wrażliwość obsługi. Może być wykorzystywana do obsługi 13 funkcji maszyny. Po wprowadzeniu jej po raz pierwszy w XERION w 2009, CLAAS w sposób ciągły rozwijał wielofunkcyjną dźwignię oraz obecnie jest zamontowana na ciągnikach CLAAS, na kombajnach LEXION, TUCANO. Teraz może być dostępna również jako opcja w JAGUAR. Zaawansowana technologia została zaszyta w prostym systemie sterowania w sieczkarniach samojezdnych CLAAS. Wystarczy wsiąść i odjechać.

 

Usiądź i poczuj się komfortowo

Ergonomia i komfort są również bardzo istotnym czynnikiem podczas wyboru siedzenia operatora. Do teraz operatorzy sieczkarni JAGUAR byli w stanie wybrać między kilkoma wariantami siedzenia, takimi jak siedzenie standardowe, premium oraz obracane. Wraz z nowymi modelami sieczkarni JAGUAR będzie możliwość wyboru dodatkowego siedzenia z wysokiej jakości skóry wraz z funkcjami grzania oraz chłodzenia. Jest również możliwe zamówienie wysokiej jakości siedzenia skórzanego dla pasażera.

 

Światła robocze LED

Podczas długich dni pracy, szczególnie podczas pracy w nocy, operatorzy nie tylko skupiają się na komforcie siedzenia, ale również na bezstresowej pracy maszyną. O zmroku czy po ciemku ważne jest aby mieć odpowiednie oświetlenie robocze. Poprzednia koncepcja oświetlenia JAGUAR wraz z H9 oraz światłami ksenonowymi dla przedniego oraz bocznego oświetlenia jest obecnie zastąpiona światłami LED.

 

System indywidualnego zamykania

I wreszcie kiedy nastąpił koniec pracy operator maszyny może ze spokojem zostawić sieczkarnię JAGUAR na polu. Dlatego, że firma CLAAS wprowadza system indywidualnego zamykania w nowych maszynach. Każdy JAGUAR może być opcjonalnie wyposażony w indywidualny klucz, który pasuje do drzwi kabinowych, stacyjki, korka zbiornika paliwa oraz zbiornika z mocznikiem.

 

Nowa seria przyrządów roboczych DIRECT DISC 500 i 600

CLAAS wprowadza nowe przyrządy robocze dla sieczkarni JAGUAR. DIRECT DISC 500 / 600 dla JAGUAR 900 oraz DIRECT DISC 500 dla serii 800. Oba modele pracują z nową listwą tnącą MAX CUT. Talerze tnące przyrządu są ustawione bardzo blisko przedniej części oraz odwzorowują bardzo czysto ściernisko. Przenośnik ślimakowy na nowym przyrządzie roboczym posiada również zwiększoną średnicę. Pozwala to stosować przyrządy nawet podczas zbiorów wysokich roślin. Dwu etapowy system uruchomienia, począwszy od przenośnika ślimakowego aktywowanego przez listwę został zaczerpnięty z obecnie dostępnych modeli, które to pozwalają załączyć przyrząd roboczy nawet na wysokich obrotach silnika. Nowa seria modeli DIRECT DISC poszerza zakres użytkowania przyrządów dzięki listwom tnącym, które pozwalają na zbiór roślin energetycznych, w szczególności wysokich roślin, jak np. sorgo do wysokości 4.0 m.

 

Warianty silników w CLAAS JAGUAR 900 Stage IV (Tier 4)

Model

980

970

960

950

940

930

Producent

MAN

MAN

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Model silnika

D2862

D2868

OM 473 LA

OM 473 LA

OM 471 LA

OM 471 LA

Liczba cylindrów

V12

V8

rzędowa 6

rzędowa 6

rzędowa 6

rzędowa 6

Pojemność [l]

24.2

16.2

15.6

15.6

12.8

12.8

Moc silnika przy 1800 obr/min (ECE R 120), kW/KM

650/884

570/775

 

 

 

 

Moc silnika przy

1700 rpm (ECE R 120), kW/KM

 

 

460/626

430/585

380/516

340/462

 Warianty silników w CLAAS JAGUAR 800 Stage IV (Tier 4)

Model

880*

870

860

850

840

Producent

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Model silnika

OM 473 LA

OM 473 LA

OM 471 LA

OM 471 LA

OM 470 LA

Liczba cylindrów

rzędowa 6

rzędowa 6

rzędowa 6

rzędowa 6

rzędowa 6

Pojemność [l]

15.6

15.6

12.8

12.8

10.6

Moc silnika przy 1700 obr/min (ECE R 120), kW/KM

460/626

430/585

380/516

340/462

300/408

 *Tylko dla Ameryki Północnej

 źródło: Claas

 

 

 

Exit mobile version