Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

CLAAS Lexion 6800 Cemos Automatic – testy w Agrade Jacewo

12 sierpnia uczestniczyliśmy w testach kombajnu CLAAS Lexion 6800 Cemos Automatic, który zagościł na polach gospodarstwa Agrade Jacewo. Kombajn udostępnila firma Agrosznajder WKP, autoryzowany przedstawiciel Claas Polska. Poznaj opinie!’ Zapraszamy na relację filmową z testu.

 

 

Przypomnijmy, Claas Lexion 6800 wyposażony jest w system omłotu APS SYNFLOW WALKER, który posiada bęben przyspieszacza o średnicy 450 mm, bęben młócący o średnicy 755 mm z dziesięcioma cepami oraz dodatkowy bęben separujący o średnicy 600 mm z odrzutnikiem. W modelach serii 6000 zespół ten ma szerokość 1700 mm. Za ostateczną separację odpowiada sześć wytrząsaczy o długości 3,8 m i powierzchni 6,4 m2. Kombajn może pracować w trybie automatycznym dzięki systemowi CEMOS AUTOMATIC dokonując na bieżąco regulacji ustawień maszyny w celu uzyskania optymalnej wydajności i najwyższej jakości omłotu. Kombajn napędza silnik Mercedes Benz o pojemności 10,7 litra o mocy 462 KM, wyposażony w system Dynamic Power, który dokonuje elastycznej regulacji mocy zgodnie z warunkami pracy. Pojemność zbiornika ziarna wynosi 11 000 l, katalogowy czas rozładun to 110 l/s.

Kombajn był testowany w zbiorze rzepaku o wilgotności około 8 %, pracował z prędkością maksymalną 6 km/h, przeciętna prędkość wynosiła około 4 km/h. Lexion został wyposażony w przyżąd żniwny o szerokości 9,3 m. Za sterami Lexiona zasiadł doświadczony operator z Agrade Jacewo, który pracuje podobnej klasy kombajnami innych marek. Zebraliśmy kilka najważniejszych spostrzeżeń na temat Lexiona 6800.

Na początek, na uznanie zasługuje precyzja działania systemu CEMOS AUTOMATIC. Tak właściwie to wirtualny kombajnista, który czuwa nad płynną i wydaja pracą maszyny, błyskawicznie reagując na warunki zbioru. Przy wyposażeniu kombajnu w CEMOS AUTO HEADER, który na podstawie wysokości łanu mierzonej przez zainstalowany w dachu kabiny system FIELD SCANNER w pełni automatycznie optymalizuje długość stołu, wysokość nagarniacza i jego położenie poziome, rola operatora sprowadza się do dozorowania i zarządzania pracy kombajnu. Bardzo wysoko należy ocenic ogólny komfort jaki oferuje kabina Lexiona II generacji.

Często spotykamy się z pytaniami czy nowego Lexiona można zapchać? Nam się nie udało. Automatyka kombajnu mimo momentami dużej ilości zbieranego materiału na bieżąco korygowała ustawienia i prędkość maszyny. Kolejnym atutem widocznego Lexiona jest bardzo szybki rozładunek ziarna. Sześcio klawiszowy Lexion osiągał wydajność zbioru na poziomie około 45 ton/godz. Pozytywnym zaskoczeniem dla właścicieli gospodarstwa w którym odbyłyły się testy było także niskie zużycie paliwa.

Pozdrawiamy Pana Piotra z firmy AgroSznajder i wszystkich pracowników widocznego gospodarstwa.

Produkcja: Szymon Śpiewak, M.K. / MDF

Exit mobile version