Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

CLAAS LEXION z nową kabiną, większą mocą i nowymi funkcjami automatyki CEMOS – edycja 2023

Trzy lata po premierze rynkowej serie kombajnów LEXION II firmy CLAAS zyskują znaczną aktualizację w zakresie technologii. Od roku modelowego 2023 paletę produktów uzupełnią modele LEXION 8600 jako wydajna maszyna hybrydowa o szerokości kanału obróbki masy żniwnej 1700 mm oraz LEXION 5500 MONTANA i LEXION 7700 MONTANA. Ponadto wszystkie kombajny LEXION otrzymają nową kabinę, a niektóre z nich także wyższą moc silnika i większą pojemność zbiornika ziarna.

Od czasu pierwszej prezentacji w 1995 roku seria kombajnów LEXION firmy CLAAS jest uznawana za wzór w zakresie: mocy, efektywności i wszechstronności. Wraz z wprowadzeniem latem 2019 roku nowych serii z zespołem młócącym APS SYNFLOW WALKER i APS SYNFLOW HYBRID firma CLAAS po raz kolejny wyznacza pionierski kierunek rozwoju. Cztery wymienione serie rosną teraz w siłę i poprzez nowe wyposażenie i parametry wydajności zostają po raz kolejny dostosowane pod kątem najwyższych osiągów.

Nowy LEXION 8600 jako model wejściowy do najwyższej ligi

Od roku modelowego 2023 modele LEXION 8600 i 8600 TERRA TRAC uzupełnią europejską paletę produktów CLAAS w segmencie kombajnów hybrydowych. Z szerokością układu omłotu 1700 mm i mocą 549 KM generowaną przez wysoce wydajny sześciocylindrowy silnik MAN D26 o pojemności 12,4 l zgodny z normą Stage V, obie maszyny plasują się bezpośrednio nad modelem LEXION 7700 z układem omłotu o szer. 1420 mm. Dzięki systemowi DYNAMIC POWER moc silnika podobnie jak w innych modelach LEXION jest automatycznie dostosowywana do warunków pracy, co przy częściowym obciążeniu, np. podczas odkładania pokosu, pozwala zaoszczędzić do 10 procent paliwa. Model LEXION 8600, wprowadzony już z sukcesem na rynek Ameryki Północnej w roku 2019, sprawdził się w wewnętrznych porównaniach wydajności również w warunkach europejskich podczas żniw 2021 i 2022, oprócz doskonałej przepustowości osiągając przy tym bezkonkurencyjną efektywność w swojej klasie dzięki szerokiemu zespołowi młócącemu i wydajnemu systemowi czyszczenia. Pojemność zbiornika ziarna w modelu LEXION 8600 wynosi 12 500 l, a w LEXION 8600 TERRA TRAC 13 500 l.

Większa moc silnika dla kombajnów LEXION 8800 i 8700

W tej samej serii maszyn modele LEXION 8800 i 8700 zyskują wyższą moc silnika. Moc kombajnu LEXION 8700 zostaje zwiększona o 41 KM do 626 KM, a modelu LEXION 8800 o 47 KM do 700 KM. W kombajnie LEXION 8800 od teraz będzie stosowany sześciocylindrowy silnik MAN D42 o pojemności 16,2 l z modelu 8900. Dzięki zwiększeniu mocy i zoptymalizowaniu krzywych momentu obrotowego dostępne są większe rezerwy mocy, które zwłaszcza w trudnych warunkach zbioru utrzymują stały poziom prędkości obrotowej.

Większa kabina z obrotowym fotelem

Wprowadzona w 2021 roku wraz z serią TRION nowa generacja kabin od kolejnego sezonu znajdzie się także we wszystkich nowych kombajnach LEXION. Na szczególną uwagę zasługuje duża ilość miejsca w obszarze głowy i stóp oraz opcjonalny, obracany o 30 stopni w obu kierunkach fotel skórzany dla zapewnienia zawsze komfortowej pozycji siedzącej. Dostępne są także podnóżki, które pozwalają operatorowi na przyjmowanie odprężających pozycji na fotelu. Szersze centrum dowodzenia dzięki większym oknom przednim i bocznym, cieńszym słupkom A i samonośnej konstrukcji lusterek oferuje doskonały widok na przyrząd żniwny i otoczenie. Wycieraczka o zakresie ruchu 360 stopni pozwala zachować szerokie pole widzenia do przodu podczas zbioru w deszczu i warunkach dużego zapylenia. 12-calowy terminal CEBIS z wyświetlaczem HD o wysokiej rozdzielczości i dużym kontraście gwarantuje doskonałą czytelność w każdych warunkach oświetleniowych i oferuje trzy indywidualnie regulowane główne obszary wyświetlania. Ponadto w pełni zintegrowane są tutaj systemy CEMOS DIALOG i CEMOS AUTOMATIC. Obsługa odbywa się w sposób dotykowy i za pomocą pokrętła/przycisku. Ponadto wszystkich ustawień zespołu młócącego i czyszczenia można dokonywać w szybki sposób za pomocą przycisków bezpośredniego dostępu znajdujących się w prawej części podłokietnika. Terminal CEBIS i podłokietnik można niezależnie od siebie dostosowywać do indywidualnych potrzeb operatora. Dzięki dźwigni wielofunkcyjnej CMOTION operator ma zawsze pod ręką najważniejsze funkcje i może zapisać do siedmiu indywidualnych ustawień. 30-litrowy chłodzony schowek i pakiet oświetlenia LED 360 stopni są dostępne jako opcja, podobnie jak pakiet multimedialny z subwooferem i mikrofonem typu gęsia szyja.

W wersjach wyposażonych w GPS PILOT do automatycznego kierowania maszyną nowy terminal CEMIS 1200 znajduje się w prawej części kabiny. Oprócz samego zautomatyzowanego kierowania umożliwia to zarządzanie zleceniami i dokumentację online. Dzięki logice obsługi CEBIS operatorzy od razu orientują się w funkcjach i ustawieniach.

Kolejną ważną zaletą w kwestii komfortu jest dynamiczny układ kierowniczy DYNAMIC STEERING, który od lat dostępny jest w ciągnikach ARION i AXION oraz w sieczkarni polowej JAGUAR firmy CLAAS. Oferowany jako opcja dodatkowa redukuje on o 40 procent obroty kierownicy przy pełnym kącie skrętu, ułatwiając operatorowi przejazd na kolejny pas koszenia na uwrociu.

Skuteczne rozwiązania dla optymalizacji przepływu materiału

Aby jeszcze bardziej zoptymalizować przekazywanie materiału z zespołu młócącego do rotorów, w kombajnach LEXION serii 7000 i 8000 wprowadzono segmentowy bęben podający. Dzięki nowej konstrukcji w połączeniu z umieszczonymi z boku i pośrodku płytami podającymi strumień materiału jest jeszcze lepiej rozprowadzany i podawany do dwóch rotorów. Poza tym większa liczba elementów podających w przypadku twardej słomy i w ekstremalnych warunkach pracy prowadzi do lepszego przepływu plonu.

Rewers we wszystkich kombajnach LEXION od roku modelowego 2023 może być wyposażony w funkcję „powolne wciąganie”. Po procesie rewersowania kierunek obrotów silnika rewersu można łatwo odwrócić za pomocą przycisku, dzięki czemu plon jest przenoszony do zespołu młócącego wolniej i bardziej równomiernie. Pozwala to uniknąć skoków obciążenia po rewersowaniu.


Większa pojemność zbiornika ziarna i opcjonalna regulowana końcówka rury dla wszystkich modeli.

CLAAS zwiększa pojemność zbiornika ziarna w niektórych modelach LEXION. Zbiornik ziarna w kombajnie LEXION 6600 opcjonalnie może mieć teraz pojemność 11 000 l, w LEXION 6700 12 500 l, a w modelu LEXION 7600 nawet 13 500 l. LEXION 8800 od roku modelowego 2023 może być opcjonalnie dostarczany ze zbiornikiem ziarna o pojemności 18 000 l, który dotychczas był dostępny wyłącznie dla flagowego modelu LEXION 8900. Dla modelu LEXION 8700 do wyboru jest także zbiornik ziarna o pojemności 15 000 litrów, a dostępne dotychczas warianty 12 500 i 13 500 litrów można teraz znaleźć w serii LEXION 7700 i niższych.

Aby jeszcze precyzyjniej kontrolować proces przeładunku, rury rozładowcze zbiornika na ziarno zarówno o średnicy 330 mm, jak i 420 mm mogą zostać wyposażone w regulowaną końcówkę. Dzięki bezstopniowej regulacji kąta pozwala ona na precyzyjne sterowanie strumieniem ziarna w zakresie do 60 cm. Jej obsługa odbywa się za pomocą przycisku na dźwigni wielofunkcyjnej CMOTION. Regulowana końcówka jest wyposażona w zintegrowaną zastawkę zamykającą, która zapobiega wydostawaniu się ziaren po wyłączeniu napędu ślimaka w rurze rozładunkowej.

Trzy nowe funkcje CEMOS

Na rok modelowy 2023 CLAAS rozszerza środowisko CEMOS o kolejne funkcje. Nowy dialogowy pomiar strat w CEMOS DIALOG umożliwia dokładniejszą kalibrację czujników strat. CEMOS DIALOG prowadzi operatora krok po kroku przez cały proces kalibracji, co pozwala uniknąć błędów przy pomiarach i wprowadzaniu danych. Do kalibracji można wykorzystać dowolną tacę do pomiaru strat.

Na potrzeby zastosowań flotowych CLAAS wprowadza do systemu CEMOS funkcję CEMOS CONNECT. W oparciu o zasadę nadajnik-odbiornik ustawienia CEMOS mogą być przekazywane z jednego kombajnu do jednej lub kilku innych maszyn lub też poprzez aplikację TELEMATICS na urządzeniu mobilnym, takim jak smartfon. W ten sposób optymalne ustawienia można w razie potrzeby przenieść na całą flotę kombajnów. CEMOS CONNECT będzie dostępny od roku modelowego 2023 dla wszystkich kombajnów LEXION i TRION wyposażonych w CEMOS.

Kolejną nowością dla serii LEXION i TRION jest CEMOS AUTO HEADER, który na podstawie wysokości łanu mierzonej przez zainstalowany w dachu kabiny system FIELD SCANNER w pełni automatycznie optymalizuje długość stołu, wysokość nagarniacza i jego położenie poziome. Dodatkowo czujnik wykrywa grubość warstwy materiału w kanale wciągającym. Dzięki temu operator może w pełni skoncentrować się na kontroli wszystkich danych maszyny i parametrów jakościowych w CEBIS oraz na łanie przed kombajnem, a przy wyładunku podczas jazdy może skupić się na procesie przeładunku. FIELD SCANNER na potrzeby ekstremalnych warunków pracy posiada dodatkową funkcję czyszczenia, co gwarantuje zawsze niezawodne optyczne rozpoznawanie łanu zarówno dla automatycznego kierowania poprzez wykrywanie krawędzi łanu, jak i dla systemu CEMOS AUTO HEADER.

Dwa nowe modele MONTANA z wyrównaniem nachylenia podwozia

Dotychczasową paletę produktów LEXION i sześć modeli TRION MONTANA od roku 2023 będą uzupełniać modele LEXION 5500 i 7700 – kolejno kombajn z wytrząsaczami i kombajn hybrydowy z wyrównaniem nachylenia podwozia MONTANA. Zaczynając od segmentu maszyn z pięcioma wytrząsaczami o mocy 258 KM, a kończąc na średniej klasie hybrydowej o mocy 549 KM, CLAAS ma obecnie w swojej ofercie osiem maszyn MONTANA i oferuje rolnikom i przedsiębiorstwom usług rolniczych wyjątkowo szeroki wybór produktów na potrzeby pracy na stromych zboczach. Hydrauliczna regulacja podwozia pozwala na całkowite wyrównanie nachyleń bocznych do 18 stopni i nachyleń wzdłużnych do 6 stopni. Napęd na wszystkie koła POWER TRAC, elektrycznie załączana blokada mechanizmu różnicowego przedniej osi oraz system czyszczenia AUTO SLOPE zwiększają siłę ciągu i optymalizują wydajność czyszczenia dzięki automatycznemu dopasowaniu do zboczy i wzniesień.

Podsumowanie wszystkich zmian w kombajnach CLAAS serii LEXION :

 

Źródło: CLAAS

 

Exit mobile version