Przebieg pogody w 2024 roku, od afrykańskich upałów wiosną, po monsunowe deszcze latem i do tego dokuczliwą suszę jesienią pokazują, jak bardzo zmienia się nasz klimat. Coraz większa niestabilność klimatyczna wprost zmusza do rewizji dotychczasowego spojrzenia na szerokość roboczą maszyn do gospodarstwa.
Przy wąskich oknach pogodowych utrzymanie jakości zbioru zielonki staje się coraz większym wyzwaniem. Zebranie dobrej paszy zaczyna liczyć się już nie w dniach, ale w godzinach. Dlatego wśród producentów rolnych zauważalny jest trend w kierunku posiadania własnej maszyny, względnie zakupienia urządzenia większego niż wskazywałby potencjał danego gospodarstwa. Większa i szersza maszyna – pozwala bowiem na zbiór dobrej paszy w krótszym czasie.
CLAAS, wychodząc naprzeciw potrzebom rolników, w tym roku na targach Agro Show w Bednarach zaprezentował po raz pierwszy najmniejszą zgrabiarkę czterowirnikową z serii LINER 4700 TREND o szerokości roboczej od 9,30 do 12,70 m.
Zgrabiarka LINER 4700 TREND – sprawdzona przez rolników
Maszyny serii LINER pracują już w Polsce. Wykorzystują je m.in. Stadnina Koni Nowe Jankowice.
Powód? Opinia dostępna pod linkiem
https://www.youtube.com/watch?v=v9hobMnH75U&t=18s
Wybór maszyny wielkopowierzchniowej przyspiesza zbiór pasz i poprawia logistykę zielonki w gospodarstwie. Przy jednoczesnym zachowaniu jakości zebranej biomasy.
Zatrzymajmy się w tym miejscu na chwilę i podkreślmy, że dla osiągnięcia jak najwyższej wydajności mlecznej krów, jakość i czystość paszy mają kluczowe znaczenie. Liczy się tu zwłaszcza minimalna zawartość popiołu surowego z zanieczyszczeń pokosu glebą. CLAAS słynie z dopracowanych od dziesięcioleci rozwiązań. Oto niektóre z nich.
Czysta praca – dzięki stabilnym zębom do kiszonki
To zęby zgrabiarki mają bezpośrednią styczność z pokosem. Podwójnie wygięte zęby zgrabiarek CLAAS mają grubość 9,50 mm i są podniesione na dolnym końcu o 10°. Ten kształt zapewnia czyste podbierane materiału; pasza przesuwa się wysoko na zębach, co zapewnia jej łagodny i wolny od zanieczyszczeń transport. O tym, że zęby są bardzo dopracowanym elementem technicznym dowodzi fakt, że CLAAS ma je w swej niezmienionej ofercie od ponad 20 lat.
Przy torze pracy zębów ulokowano koła podwozia wirników. To rozwiązanie chroni darń, gdyż odległość pomiędzy czubkami zębów a podłożem jest zawsze stała. Efekt ten wzmacnia wydłużony rozstaw osi.
Logika LINER: wszystko kręci się wokół jakości paszy
Sercem rodziny zgrabiarek LINER jest głowica wirnika. W niej znajduje się przekładnia pracująca w kąpieli olejowej, hermetycznie zamknięta. Mechanizm jest chroniony przed zanieczyszczeniami i wilgocią. Nie wymaga konserwacji. Dzięki non-stop smarowaniu rolki sterujące i wszystkie ruchome elementy gwarantują maksymalną żywotność. Dźwigary zębów – zależnie od liczby – są ułożyskowane nawet potrójnie.
Tory krzywkowe wykonano z żeliwa sferoidalnego, które – co pokazały doświadczenia – wykazuje odporność na wszelkie obciążenia. Przez dużą średnicę i związane z tym łagodne wznoszenie rolek sterujących zminimalizowano siły kierowania. Dźwigary zębów poruszają się stabilnie bez zmęczenia materiału i zapewniają zawsze czyste zgrabianie w ciągu długich dni pracy.
Układ przeniesienia napędu zgrabiarki LINER znajduje się na zewnątrz i jest łatwo dostępny. Za pośrednictwem inteligentnego przełożenia przekładnia rozdzielająca przekazuje moc do wirników. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać optymalną liczbę obrotów i minimalne zużycie paliwa. Bezpieczeństwo pracy zapewnia także dostępne seryjnie wolne koło oraz zabezpieczenie poszczególnych wirników.
Częstotliwość smarowania przegubów krzyżakowych wałka przegubowego wynosi 250 h, a wałka ciągnika – 50 h. To całkiem sporo, więc zgrabiarkę LINER można nazwać maszyną o niezwykle małych wymaganiach konserwacyjnych.
LINER to także jednakowa liczba obrotów na wszystkich czterech wirnikach. To pozwala na czyste przekazywanie pakietów paszy z wirnika na wirnik. W efekcie LINER pozostawia równomierny, czysty pokos – ku zadowoleniu każdego operatora sieczkarni, który dzięki temu może idealnie wykorzystać moc swojej maszyny.
Praktyczne rozwiązania
Zgrabiarka LINER jest zabezpieczona przez ewentualną kolizją z przeszkodą. Za to odpowiada system PROFIX, chroniąc dźwigary zębów. W razie uderzenia dźwigary zginają się w przewidzianym miejscu i absorbują siłę uderzenia. To chroni głowicę zgrabiarki.
Wygięte dźwigary można łatwo wymienić, a 20-rowkowe zazębienie zapewnia idealne osadzenie nowych dźwigarów bez luzów.
Na koniec dodajmy, że o wygodzie użytkowania decyduje też moment składania i rozkładania maszyny. LINER ma wbudowany tzw. efekt JET. Podczas podnoszenia najpierw unosi się przednia część wirnika. Przy opuszczaniu najpierw osadzana jest tylna, a następnie przednia część wirnika. Dzięki temu zęby nie wbijają się w glebę, a zebrany materiał pozostaje czysty.
Warto zaznaczyć, że urządzenia linii zielonkowej CLAAS dobrze współpracują ze sobą. Np. kosiarka DISCO 9300 DIRECTSWATHER i LINER 4700 tworzą zgrany zespół.
Za pomocą zespołów taśm kosiarka ta zmniejsza szerokość roboczą z 18,00 m do 12,00 m. Następnie zgrabiarka czterowirnikowa odkłada cały skoszony materiał na środku, tworząc wyjątkowo równomierny pokos. Strategia ta zapewnia o 50% więcej trawy w pokosie, umożliwiając optymalne wykorzystanie sieczkarni i oszczędność czasu i paliwa.
Dane techniczne LINER
Charakterystyka zgrabiarki CLAAS LINER 4700:
- 4 wirniki zgrabiarki o średnicy 3,30 m każdy, centralne odkładanie pokosu;
- mechaniczna zmiana szerokości pokosu;
- zawieszenie pałąka na cięgłach dolnych, kat. II;
- napęd 540 obr./min;
- szerokość robocza 9,30 –12,70 m, ustawiana bezstopniowo, hydraulicznie;
- 12 ramion zębów na wirniku;
- 4 podwójne sprężyste zęby na ramieniu zębów;
- zęby do kiszonki CLAAS Ø 9,5 mm, podniesione o 10° na dole.
Rama główna:
- trapezowa, z wysoko wytrzymałej stali;
- kluczowe komponenty (hydraulika i elektronika) zintegrowane w ramie głównej;
- opatentowany podwójny wysięgnik teleskopowy z profilem C, zamontowany z przodu.
Napęd wirników:
- głowica zgrabiarki hermetycznie zamknięta;
- tor krzywkowy z żeliwa sferoidalnego, rolki prowadzące (ułożyskowane kulkowo) oraz łożyska ramion zębów pracujące w kąpieli olejowej;
- napęd mechaniczny z wbudowanym sprzęgłem ciernym;
- opatentowane prowadzenie wirników za pomocą podwójnej sprężyny;
- prowadzenie wirników w pełni przegubowe, trójwymiarowe dopasowanie do podłoża;
- ręczny regulator wysokości rotora pokosu.
Ramiona zębów PROFIX:
- podwójne ścianki ze zintegrowanym miejscem ugięcia zabezpieczającego;
- łącznik wtykowy z uzębieniem wielokrotnym;
- zabezpieczenie pałąkami PROFIX;
- możliwość wymiany zębów bez narzędziowej.
Informacje dodatkowe:
- pełna obsługa przez zawory hydrauliczne ciągnika;
- podwozie transportowe opuszczane hydraulicznie, prędkość jazdy do 40 km/h;
- podwozia wirników z ogumieniem 16×6.50-8;
- zintegrowane zabezpieczenie przed utratą zębów;
- pałąk ochronny i półautomatyczny wspornik;
- obracane tablice ostrzegawcze z oświetleniem;
- wymiary transportowe: wysokość 3,99 m (z ramionami zębów), szerokość 3,00 m;
- masa: ok. 5080 kg.
Czterowirnikowe zgrabiarki serii LINER występują w następujących wersjach:
* 4700 Trend, szerokość robocza 9,30 –12,70 m, średnica wirników 3300 mm;
* 4800 Trend, szerokość robocza 9,30 – 13,60 m, średnica wirników 3500 mm;
* 4800 Business, szerokość robocza 9,30 – 13,60 m, średnica wirników 3500 mm;
* 4900 Business Pro, szerokość robocza 10,10 – 15,00 m, średnica wirników 3800 mm.
Źródło: CLAAS