Firma Claas uruchomiła dwa nowe stanowiska kontrolne w centrum testowania i walidacji w Tange we Francji . Koszt inwestycji wyniósł 6,5 mln Euro. Na nowych stanowiskach kontrolnych testowana jest wydajność i optymalizacja całego systemu przeniesienia napędu, od silnika, skrzyni biegów i hydrauliki do oprogramowania. Proces badania konstrukcji maszyn z logo CLAAS odbywa się na czterosegmentowym stanowisku.
Dzięki nowym stanowiskom kontrolnym można sprawdzić z dużą precyzją i powtarzalnością, wydajność i niezawodność całych pojazdów jak również i poszczególnych części. W tym samym czasie, pozwolą firmie CLAAS bardziej efektywnie sprostać wymaganiom podnoszonym przez tworzenie coraz bardziej wydajnych i trwałych maszyn i systemów rolniczych. Zdolność do sprawdzania prototypów znacznie wzrosła dzięki tej inwestycji. Stanowiska kontrolne pracują przez całą dobę, siedem dni w tygodniu i przyczyniają się również do zmniejszenia czasu wymaganego do badań trwałości, a tym samym zmniejszają koszty rozwoju produktu. Testy polowe pozostają nadal kluczowe i są przeprowadzane na całym świecie przez gospodarstwa partnerów rolnych.
Nowe stanowisko kontrolne napędów: podróż dookoła świata w ciągu kilku godzin
Na nowym stanowisku bada się napęd ciągników CLAAS od modelu AXOS do XERION. Testy obciążeniowe o łącznej mocy 2500 kW (500 kW na każde koło i WOM). Najnowocześniejsza technika pozwala również na odtwarzanie bardzo wielu cykli użytkowania różnych stron świata. Frédéric Cavoleau, szef centrum badań i walidacji, wyjaśnia jak to działa: Przeprowadzamy testy terenowe, podczas których rejestrujemy takie parametry jak: moment obrotowy, prędkość, temperatura, wydajność hydrauliki, … od 20 do 100 różnych wartości. Na podstawie tych danych, możemy korzystać z nowych stanowisk kontrolnych, tak często jak chcemy na tym samym ciągniku. Możemy odtworzyć ukraińskie, północnoamerykańskie, australijskie itp. cykle pracy w Trangé.
Nowe czterosegmentowe stanowisko kontrolne: Dziesięć lat życia ciągnika w zaledwie cztery tygodnie
Nowe czterosegmentowe stanowisko kontrolne z czteroma hydraulicznymi cylindrami, z których każdy ma 25 ton udźwigu, maksymalną częstotliwość 25 Hz i maksymalną różnicę wysokości 40 cm, jest niezwykle wszechstronnym stanowiskiem badawczym, ponieważ oprócz ciągników CLAAS od modelu AXOS do XERION mogą również być testowane kombajny, sieczkarnie i prasy. W tym teście maszyny poddawane są silnym wibracjom spełniając test wytrzymałości – np. w celu optymalizacji systemów podwozia i zawieszenia. Dzięki nowej technologii, można przeprowadzać testy maszyn, których silnik i przekładnie nie muszą być włączane, by być przetestowane poprzez wibracje. „W ciągu czterech tygodni symulujemy dziesięć lat życia ciągnika”, wyjaśnia Frédéric Cavoleau. Dla całego ustawienia przedniej osi może być wykonane 20 różnych testów w czasie krótszym niż dwa dni. Eliminuje to niektóre z drogich badań polowych.
Z badań polowych na symulację komputerową
Wyzwaniem dla producentów jest przetestowanie zasadniczych funkcji ciągnika na wczesnym etapie rozwoju produktu – podsumowuje Christophe Perge, Prezes Zarządu rozwoju produktu w firmie CLAAS Tractor. Symulacja komputerowa pomaga nam przy tym. Dzięki niej możemy zwiększyć wydajność i niezawodność naszego rozwoju tak szybko jak tylko się da – powiedział Frédéric Cavoleau. W tym pomagają nam testy na stanowiskach badawczych, na torach testowych a następnie testy na polu. W sumie firma CLAAS może wykonać więcej niż 40.000 godzin testów w ramach jednego projektu, maksymalnie do 7.000 godzin dla jednego prototypu. Dzięki naszym globalnym, operacyjnym doświadczeniom w polu, możemy rozwijać programy testowe, które są dostosowane do różnych warunków, w których sprzęt ma być używany na całym świecie. Wnioski z tych prac stale wpływają na rozwój stymulacji komputerowych – wyjaśnia Frédéric Cavoleau.
Techniczne aspekty systemu
Oba stanowiska kontrolne zostały zainstalowane w nowym, 12 metrowym budynku i stoją na podłodze odpornej sejsmicznej i pochłaniającej wstrząsy i wibracje. Do budowy płyt było potrzebne 950 ton betonu i 60 ton stali. Czterosegmentowe stanowisko kontrolne zbudowane na poduszkach powietrznych. Przy maksymalnym obciążeniu potrzeba 2,9 mega watów do jego zasilenia. Odpowiada to mniej więcej potrzebom energetycznym małego miasteczka z 1000 mieszkańców. Stanowiska kontrolne służą w tym samym czasie jako generatory energii elektrycznej. Energia jest bezpośrednio wykorzystywana zwłaszcza na stanowisku czterosegmentowym. Centrum testowania CLAAS zostało zbudowane od podstaw w 2012 roku w ramach międzynarodowego planu rozwoju strategicznego dla firmy CLAAS Traktor w miejscowości Trangé, niedaleko fabryki ciągników w Le Mans. Dziś opiera się na 60 osobowym zespole pracującym równolegle w sześciu projektach. W centrum może być badane do 100 ciągników jednocześnie. Ponadto centrum wyposażone jest w warsztat dla przygotowywania prototypów do testów.
Z dwoma istniejącymi stanowiskami kontrolnymi w centrum badań CLAAS w Vélizy Villacoublay, niedaleko Paryża oraz dwoma nowymi stanowiskami w Trangé, firma CLAAS zwiększa zdolności do testowania i badania rozwoju produktów i dlatego zamierza rozszerzyć swoją pozycję lidera w dziedzinie technologii dla wszystkich produktów.
źródło: CLAAS