W większości przypadków tak, ponieważ pozwala na większą wygodę a przede wszystkim poprawia jakość wykonywanych prac polowych oraz pozwala zaoszczędzić na środkach do produkcji i paliwie. U wielu rolników często nowoczesne systemy rolnictwa precyzyjnego budzą obawy przed ich obsługą, jednak po praktycznym zetknięciu się z tego typu rozwiązaniami, w większości przypadków szybko zmieniają zdanie. Proste ale nie wszystko i tak do końca. Analizując te najnowsze i rozbudowane systemy, niejednokrotnie niezbędna jest szeroka wiedza z zakresu nowoczesnych technologii upraw i rozwiązań technicznych. Dotyczy to np. kalibracji najnowszych rozsiewaczy, opryskiwaczy czy agregatów siewnych.

 

„Tak, robotę robi ale ile kosztuje” – to pytanie najczęściej zadają rolnicy gdy poznają możliwości nowych technologii. Trudno się nie zgodzić, mimo atutów, ceny tych nowoczesnych urządzeń niekiedy szokują i trzeba wielu lat pracy lub ogromnych areałów aby się zwróciły.

 

Śledząc na bieżąco pojawiające się na targach i wystawach nowości z zakresu systemów elektronicznych dedykowanych rolnictwu, obserwujemy dynamiczny rozwój tego sektora. Niejednokrotnie w gronie redakcyjnym pada pytanie, co jeszcze zobaczymy wkrótce i na co jeszcze odważą się producenci nowoczesnych maszyn rolniczych. Jednoczesne zdalne sterowanie kilkoma zestawami maszyn na jednym polu przez jednego operatora to całkiem realna wizja. Wydaje się, że era samodzielnie poruszających się ciągników i kombajnów po polach zbliża się wielkimi krokami.

 

 

M.K. (MDF)