Czy można wykorzystać dane z posiadanych maszyn różnych marek w programie do zarządzania gospodarstwem?

Dostępne na rynku rozwiązania programowe do wspierania obsługi kartoteki polowej i zarządzania gospodarstwem wymagają od użytkowników regularnego wprowadzania danych na temat wykonanych prac. Często klienci muszą poświęcać dużo czasu na eksport danych z posiadanych maszyny różnych marek za pośrednictwem pamięci USB lub telemetrii a następnie import tych danych do programu. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów w zeszłym roku CLAAS wprowadził na rynek nową funkcjonalność z zakresu telematyki – CLAAS API. Umożliwia ona bezpośrednie połączenie między platformą Telematics a oprogramowaniem do zarządzania gospodarstwem – Farm Management Information Systems (FMIS). CLAAS API jest dostępny dla każdej podłączonej do sieci maszyny CLAAS, niezależnie od roku jej produkcji.

Nowy interfejs CLAAS API tworzy specjalny układ łączący Telematics z oprogramowaniem od różnych dostawców. „Takie rozwiązanie znacznie ułatwia rolnikom śledzenie pracy, planowanie i dokumentację za pomocą wybranego przez nich programu” – komentuje Krzysztof Gomolla z CLAAS Polska. „Obecnie klienci korzystają z wielu rozwiązań cyfrowych, które są dostępne na rynku, mają również mieszane floty maszyn, dlatego tak ważna jest możliwość wzajemnej wymiany danych bez ich uciążliwego i czasochłonnego importowania i eksportowania pomiędzy różnymi programami” – dodaje Gomolla.

Rozwiązanie dla każdego rolnika…

Aby móc skorzystać z CLAAS API, wystarczy mieć aktywną licencję CLAAS Telematics oraz licencję automatycznej dokumentacji, a także program do zarządzania gospodarstwem, np. 365FarmNet lub inny. Nie ma konieczności wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji w maszynie.

Nawiązanie połączenia jest bardzo proste i polega na podaniu danych dostępowych do portalu Telematics w FMIS. Dzięki temu rozwiązaniu klienci nie muszą ręcznie dokumentować swojej pracy na polu, ponieważ CLAAS Telematics samoczynnie to nadzoruje i zbiera wszystkie dane z jednej lub kilku maszyn w zadaniu. Platforma Claas Telematics synchronizuje linie graniczne działek z programem FMIS i automatycznie przesyła wszystkie prace wykonane przez maszyny oraz dane o wydajności i plonie. Klient może się od tego momentu zająć przetwarzaniem tych danych w programie i nie musi już poświęcać czasu na ich przenoszenie ani na tworzenie kolejnych linii granicznych w kilku systemach.

oraz producenta

Każdy producent oprogramowania może skorzystać z CLAAS API i umożliwić klientom wykorzystanie danych z Telematics. Klienci otrzymują w ten sposób realne korzyści. Dzieje się tak dlatego, że parametry i mapy plonów mogą być teraz używane również w FMIS i mogą one stanowić podstawę decyzji dotyczących np. map aplikacyjnych nawożenia i siewu. Dane maszynowe umożliwiają również automatyczne zapisywanie pracy, co ułatwia dokumentację oraz rozliczanie rolników i usługodawców.

CLAAS API to już kolejne po systemie DataConnect rozwiązanie mające na celu ułatwienie zarządzania danymi, a tym samym stworzenie pewnego rodzaju sieci łączącej maszyny i programy różnych producentów. Rolnik może z tych funkcjonalności skorzystać bezpłatnie. Otrzymuje w ten sposób pakiet najpotrzebniejszych informacji – nie musi już ich nigdzie szukać ani poświęcać czasu na ich ręczne przenoszenie.

Korzyści ze skorzystania z CLAAS API:

  • większy komfort obsługi;
  • brak potrzeby wprowadzania danych do różnych systemów;
  • brak konieczności wykonywania ręcznych czynności związanych z zarządzaniem danymi;
  • eliminacja ryzyka utraty danych wskutek nieprawidłowej obsługi;
  • łatwa, inteligentna dokumentacja;
  • wymiana szczegółowych danych pól w formacie ISO-XML.

Co oznacza termin API?

Skrót API (Application Programming Interface) oznacza interfejs programowania aplikacji. Jest częścią oprogramowania, które umożliwia innym programom połączenie się z programem docelowym. To termin techniczny z zakresu informatyki. Z programami typu API mamy kontakt na co dzień, np. podczas robienia zakupów przez Internet, gdy sklep internetowy automatycznie łączy się z kontem bankowym, dzięki czemu nie musimy wykonywać przelewu ręcznie.

 

źródło: CLAAS