Czy pielnik może zastąpić opryskiwacz? Monosem MULTICROP 12/8 w burakach – VIDEO

Wielu rolników pielnik kojarzy z archaiczną maszyną z minionej epoki. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego. Dziś to bardzo nowoczesne maszyny wyposażone w najnowsze technologie i systemy rolnictwa precyzyjnego. W drugiej połowie maja mieliśmy okazję uczestniczyć w polowej prezentacji 12 rzędowego pielnika marki Monosem. Maszynę zaprezentowano podczas pracy na plantacji buraka cukrowego. Pielnik przedstawili nam specjaliści z firmy Korbanek, przedstawiciela marki Monosem w Polsce.

 

maxresdefault Czy pielnik może zastąpić opryskiwacz? Monosem MULTICROP 12/8 w burakach   VIDEO

 

Pielnik Monosem serii MULTICROP (12/8-rzędowy) może pielić 12 rzędów w rozstawie między rzędami 45 cm (np. buraki) lub po przezbrojeniu 8 rzędów w rozstawie między rzędami 75 cm (np. kukurydza). Szerokość robocza maszyny wynosi ok. 6,7 m, zaś szerokość transportowa to ok. 3,25 m.

12-rzędowy Monosem posiada 13 sekcji pielących (w tym 11 centralnych + 2 skrajne). Przy rozstawie 45 cm sekcje centralne są wyposażone w 3 zęby robocze z lemieszami typu gęsiostópka a sekcje skrajne w 2 zęby, natomiast w wersji 8 rzędowej o rozstawie 75 cm: sekcje centralne wyposażono w 5 zębów a sekcje skrajne w 3 zęby.

Sekcje pielące mocowane są za pomocą przesuwnych obejm – ułatwia to szybką zmianę rozstawu między sekcjami. Szybkiego ustawienia głębokości pracy dokonujemy poprzez przestawienie w otworze na skali – skok co 7,5 mm. Sekcje wyposażone są w talerze chroniące uprawę, z możliwością uniesienia, gdy roślina jest już mocno rozwinięta. W celu skutecznego wyrywania chwastów z korzeniami w rzędzie możemy zastosować gwiazdy pielące o średnicy 290 mm – stosowane, gdy uprawa główna jest wystarczająco rozwinięta. Na polach zakamienionych lub z resztkami roślinnymi znakomicie sprawdzają się zgrzebła z palcami sprężystymi. Sekcje wyposażono także w koło kontrolujące głębokość pracy (350×120) z miękkim ogumieniem samoczyszczącym.

Oczywiście pielnik można wyposażyć w najnowsze rozwiązania rolnictwa precyzyjnego, które znacząco podnoszą precyzję działania i komfort obsługi maszyny. Jest to między innymi układ prowadzenia z kamerą 3D, automatyczna korekcja kąta i wysokości pracy elementów roboczych, korekcji prawo/lewo na uwrociach, system Section Control oraz kompensacja zachodzenia podczas jazdy po łuku, wybór rozpoznawania kolorów w zależności od uprawy i jej fazy rozwoju, detekcja na podstawie różnicy wysokości między uprawą a chwastami. Pielnik do obsługi wymienionych funkcji – w zależności od wersji, wyposażony może być w kamerę 3D, moduły sterujące, czujniki dotykowe, terminal dotykowy oraz zestaw GPS.

Dzisiejsze pielniki to bardzo zaawansowane technicznie maszyny gotowe do pracy z dużą precyzją. Warto podkreślić także, że w dobie zielonego ładu i przy aktualnie wysokich cenach środków ochrony roślin, pielnik i mechaniczna pielęgnacja upraw to bardzo skuteczny sposób na realne oszczędności.

WYPOSAŻENIE PIELNIKA MONOSEM

Układ prowadzenia z kamerą 3D i światłami sygnalizacyjnymi:

– Optyka odczytująca obraz na regulowanym maszcie.

– Moduł sterujący ECU (brak kompatybilności z Isobus).

– Terminal obsługiwany dotykowo COMMUNICATOR 3.

– Instalacja hydrauliczna.

– Kompensacja zachodzenia podczas jazdy po łuku za pomocą bloku hydraulicznego proporcjonalnego, który zapewnia progresywne przesuwanie.

– Automatyczna korekcja kąta i wysokości.

– Automatyka korekcji prawo/lewo na uwrociach.

– Wybór kolorów: optymalizacja ustawień w zależności od uprawy i jej fazy rozwoju.

– Tryb pracy 3D: detekcja na podstawie różnicy wysokości między uprawą a chwastami, w przypadku dużego zachwaszczenia.

– Wysoka rozdzielczość odczytu: możliwa praca we wstępnych stadiach rozwoju upraw.

Zalety zestawu z 2 czujnikami dotykowymi:

– Wybór trybu pracy: tryb kamery lub tryb czujników (czujniki stosowane są do rozwiniętych upraw).

– Hydrauliczne unoszenie sekcji pielących GPS dla funkcji Section Control – wersja ISOBUS dla 12 rzędów, bez terminala (wymaga kompatybilnego terminala oraz licencji)

Skład zestawu:

– Blok (bloki) hydrauliczne,

– Przewody hydrauliczne,

– Regulator przepływu oleju,

– Układ filtrujący,

– Skrzynka podłączeniowa,

– Wiązka podłączeniowa ISOBUS do ciągnika,

– Moduł sterujący ISOBUS ECU (Uwaga: w zestawie nie ma terminala uniwersalnego Isobus ani licencji ani anteny GPS) – dla 12 rzędów (13 sekcji).

Do działania zestawu potrzebny jest terminal uniwersalny ISOBUS, licencje na nawigację oraz Section Control i antena GPS o odpowiedniej precyzji działania (do dokupienia osobno, chyba że już użytkownik posiada).

 

źródło: Korbanek Sp. z o.o.