maszyny_rolnicze

Czy warto serwisować maszyny rolnicze?

Maszyny rolnicze muszą być w świetnym stanie by mogły dobrze spełniać swoje funkcje. Nowy sprzęt rolniczy powinien cechować się wysoką wydajnością oraz poziomem bezpieczeństwa. To maszyny, które umożliwiają osiąganie świetnych wyników przy mniejszym wysiłku. Posiadając tą wiedzę, trudno nie zastanawiać się czy opłaca się zainwestować w naprawę i renowację sprzętu rolniczego? Czy będzie to tańsze rozwiązanie niż zakup nowego sprzętu? Kiedy opłaca się serwisować maszyny?

Maszyny rolnicze muszą być w świetnym stanie by mogły dobrze spełniać swoje funkcje. Nowy sprzęt rolniczy powinien cechować się wysoką wydajnością oraz poziomem bezpieczeństwa. To maszyny, które umożliwiają osiąganie świetnych wyników przy mniejszym wysiłku.

Posiadając tą wiedzę, trudno nie zastanawiać się czy opłaca się zainwestować w naprawę i renowację sprzętu rolniczego? Czy będzie to tańsze rozwiązanie niż zakup nowego sprzętu? Kiedy opłaca się serwisować maszyny?

Nowy sprzęt rolniczy to spore ceny

Nowoczesne rolnictwo opiera się na nowoczesnym sprzęcie. Gdyby tak nie było to na polach zamiast kombajnów moglibyśmy obserwować pług zaprzężony w woły i ludzi z sierpami. Ta epoka jest już za nami. Stare technologie nie przynoszą już wystarczających zysków by były ekonomicznie wytłumaczalne. Nowe maszyny rolnicze z założenia są niezawodne.

Ryzyko przestojów w pracy jest niewielkie. Tyle, że to tylko teoria. W praktyce – każdy sprzęt może wymagać naprawy.

Koszt naprawy maszyny, której gwarancja się już skończyła, ale model jest nadal stosunkowo nowy i niepopularny może okazać się sporym wydatkiem, który uderzy rolnika po kieszeni. Poza tym, nowe maszyny są drogie. Wycinaki do kiszonek: http://agrotech-junoszyn.pl/bvl/wycinaki-do-kiszonki/ lub paszowozy prosto od dealeara to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że rolnicy często mogą korzystać z dofinansowań europejskich oraz leasingu.

Nowoczesny sprzęt musi być naprawiany przez serwis maszyn rolniczych. Wynika to z faktu, że jest on bardzo zaawansowany technologicznie. Jego naprawa wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz wiedzy, która jest niedostępna dla amatorów.

Historia serwisowa jest też atutem w późniejszej odsprzedaży pojazdu. Warto też pamiętać, że warunkiem gwarancji jest korzystanie z autoryzowanego serwisu.

Czy warto naprawiać stare maszyny rolnicze?

Naprawa maszyn rolniczych jest kwestią dość kontrowersyjną. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, co dokładnie uległo awarii lub wymaga renowacji oraz o jakiej klasy sprzęcie jest mowa. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z usługi serwisu maszyn rolniczych, by wycenić koszty naprawy. Dzięki temu, łatwiej będzie oszacować, czy jest ona opłacalna.

Sprzęt używany jest tańszy – ale czy warto go kupować?

Sprzęt używany jest zdecydowanie tańszy niż nowy. Zdarza się, że rolnik w związku z przebranżowieniem się sprzedaje maszynę, która jest w doskonałym stanie i bez zarzutu spełnia wszystkie oczekiwania nowego właściciela. Jednak, częściej sprzedawane są maszyny stare, zużyte i wymagające naprawy. Czy warto się jej podejmować?

Znów odpowiedź brzmi – to zależy. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejszy z nich to historia pojazdu – ilość poprzednich właścicieli, sposób użytkowania sprzętu oraz wielkość gospodarstw, na których były używane. Daje to wgląd w zużycie maszyny.

Można się spodziewać, że jeśli pracowała na wyjątkowo dużym areale albo trudnym gruncie to najprawdopodobniej maszyna jest bardziej zużyta i jest większe prawdopodobieństwo, że będzie wymagała naprawy. Pod tym kątem należy też zwrócić na liczbę przepracowanych motogodzin.

W przypadku maszyn rolniczych to dużo ważniejszy parametr niż przebieg. Warto też zapytać się o to, czy maszyna była garażowana. Te przechowywane pod dachem zazwyczaj są w lepszym stanie, niż te, które były narażone na intensywne działanie warunków atmosferycznych. Trzeba też koniecznie sprawdzić historię serwisowania danej maszyny.

Powinny znaleźć się w niej informacje o wymienianych płynach, filtrach i innych, poważniejszych naprawach. Regularne serwisowanie zwiększa prawdopodobieństwo tego, że urządzenia rolnicze są zadbane i bezawaryjne. Warto stawiać na renomowane marki rolnicze.

Jeśli początkowo sprzęt był wysokiej jakości to nawet używany będzie lepszy niż nowa maszyna od producenta, który swoje produkty tworzy po kosztach. W razie wątpliwości, co do stanu urządzenia można wezwać mobilny serwis maszyn. Pomoże on ocenić rzeczywisty stan maszyny, a w razie ewentualnych awarii dokona wyceny naprawy już na miejscu sprzedaży.

Przy wyborze np. wycinaka do kiszonek, warto zapoznać się z poradnikiem, dzięki któremu dowiemy się jaki wycinak do kiszonek wybrać: http://portalrolniczy.info/porady/1201398-jak-wybrac-dobry-wycinak-do-kiszonek

To wyjątkowo wygodne rozwiązanie dla kupującego. Dzięki temu, od razu wie, jakie nakłady finansowe będą potrzebne, by urządzenie nadawało się do pracy. Pod uwagę trzeba wziąć koszt samej naprawy oraz okres w jakim maszyna będzie mogła jeszcze być użytkowana. Może się okazać, że poniesione koszty są zbyt wysokie, a planowane użytkowanie zbyt krótkie.

Dokumenty

Kupując serwisowany, ale używany sprzęt rolniczy trzeba pamiętać o sprawdzeniu jego dokumentacji. Najważniejszy jest dowód rejestracyjny oraz znajdująca się w nim data ostatniego przeglądu. Warto też poprosić o okazanie dowodu zakupu samej maszyny. Kupując sprzęt trzeba też pamiętać o spisaniu umowy.

Naprawa za wszelką cenę

Zdarza się, że rolnicy poddają naprawie maszyny, które powinny już dawno być zezłomowane. Przykładowo – wielu rolników wciąż posiada niezniszczalne Ursusy. Ich wydajność w pracy jest dużo mniejsza niż w przypadku nowoczesnego sprzętu, ale tutaj do głosu dochodzi sentyment. Naprawa takiego „zabytkowego” Ursusa zazwyczaj nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

źródło: Agrotech Junoszyn