Czy warto wykupić monitoring GPS dla maszyn rolniczych? Krótka analiza (2)

Choć monitoring GPS kojarzony jest przede wszystkim z branżą logistyczną lub ochroną pojazdów prywatnych (samochodów i motocykli) przed kradzieżą, na tę usługę decyduje się coraz szersze grono posiadaczy maszyn rolniczych. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że nowoczesne systemy monitorowania oferują znacznie szerszy zakres rozwiązań niż tylko zabezpieczenia przed kradzieżą.

Monitoring GPS zabezpieczy maszynę rolniczą na wiele sposobów

Koszty obsługi maszyn rolniczych, takich jak m.in. kombajny, jest bardzo wysoki. Wydatki na paliwo, eksploatacja podzespołów, koszt pracy operatora – nawet niewielkie oszczędności w długofalowej perspektywie są istotne. Zdarza się, że pracownicy obsługujący maszyny rolnicze robią to nieuczciwie. Kradzież paliwa, wykonywanie prac „na boku” i przywłaszczanie sobie zysków lub wręcz przeciwnie, skracanie godzin pracy, nie są przypadkami odosobnionymi. W sytuacjach takich przydatny okazać się może nowoczesny monitoring GPS – np. oferowany przez Konsalnet. Dzięki niemu właściciel maszyny zyska dostęp nie tylko do aktualnej (i poprzednich) pozycji sprzętu, ale i do danych związanych z jego eksploatacją.

Jakie informacje gromadzi i analizuje nowoczesny monitoring GPS?

Podstawową informacją – dostępną w czasie rzeczywistym, również za pośrednictwem aplikacji na smartfona – jest ta o bieżącej lokalizacji maszyny rolniczej. Właściciel może więc w każdej chwili zlokalizować swój sprzęt, co jest kluczowe również na wypadek kradzieży. Odnalezienie wyposażonej w nadajnik maszyny, która została przywłaszczona przez osobę trzecią, staje się proste i szybkie.

Monitoring GPS można podłączyć np. do modułu CAN, a co za tym idzie – śledzić na bieżąco również inne parametry maszyny rolniczej. Jakie? Przede wszystkim zużycie paliwa. System sprawdzi jego przepływ, zarejestruje każde otwarcie korka wlewu paliwowego, zarejestruje wielkość i częstotliwość tankowań oraz wskaże ewentualne ubytki. Ponadto system monitorowania pozwoli sprawdzić, ile czasu maszyna faktycznie pracowała i w jakich godzinach. Ułatwi to rozliczenie czasu pracy oraz wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Komu zatem opłaca się wykupienie monitoringu GPS dla maszyn rolniczych? To inwestycja warta uwagi dla każdego rolnika, również posiadającego jedno wartościowe urządzenie. Najwięcej zyskają jednak przedsiębiorcy zajmujący się wynajmem maszyn rolniczych oraz właściciele dużych gospodarstw, w których można już mówić o zarządzaniu flotą maszyn.

Whitepress/art. sponsorowany