W roku gospodarczym 2017 grupa przedsiębiorstw Amazone odnotowała dalszy wzrost. Tym samym skonsolidowany obrót łączny, z wyłączeniem obrotów handlowych, wzrósł do poziomu 457 mln euro. Jest to nowa rekordowa wartość w historii przedsiębiorstwa. W porównaniu z rokiem ubiegłym (406 mln euro) stanowi to wzrost obrotów o 12,6%.
Popyt na nowe maszyny wzrósł zadowalająco w równym stopniu na wszystkich obszarach działalności firmy Amazone. Obroty w dziedzinach maszyn do uprawy gleby oraz ochrony roślin rozwijały się w ponadprzeciętnym stopniu. Przy udziale eksportu wynoszącym ok. 80% w szczególności na rynkach Polski, Rumunii, Ukrainy, Kazachstanu, RPA i Białorusi zanotowano znaczny wzrost poziomu sprzedaży. Pozytywny trend obrotów można było odnotować również na ważnych rynkach sprzedaży w Niemczech i Austrii. Lepiej niż pierwotnie zakładano w roku 2017 sprzedaż postępowała we Francji.
Ogółem w roku 2017 firma Amazone zatrudniała około 1850 pracowników, w tym 130 praktykantów. Przedsiębiorstwo to zainwestowało w dziedzinę badań i rozwoju ponad 7% swoich obrotów. Inwestycje w środki trwałe wyniosły ponad 15 mln euro.
Sukces dzięki innowacjom
Dyrektorzy zarządzający firmy Amazone – Christian Dreyer i dr Justus Dreyer oceniają, że przedsiębiorstwo znajduje się na stabilnej ścieżce do sukcesu. Bardzo dobry wynik uzyskany w 2017 r. świadczy o tym, że nasze innowacje oraz stałe zaangażowanie przynoszą owoce. Wraz z naszymi dystrybutorami, którzy kolejny raz wykonali kawał doskonałej roboty, jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do roli specjalisty w dziedzinie inteligentnej uprawy roślin. Na całym świecie istnieje popyt na innowacyjne maszyny i technologie, które odznaczają się nie tylko wydajnością, lecz również jeszcze większą precyzją działania i jeszcze większym komfortem obsługi. Tym samym oferujemy rolnikom oraz firmom usługowym optymalną technologię w postaci naszego programu przeznaczonego dla wszystkich typów przedsiębiorstw – dodają.
Wzrost liczby lokalizacji
Ważnym wydarzeniem związanym ze wzrostem liczby zakładów firmy Amazone było zainicjowanie w sierpniu 2017 r budowy pierwszego kompleksu budynków w nowo powstałej lokalizacji w Bramsche. Na ogólnej powierzchni 24 ha firma Amazone wznosi obecnie w pierwszej kolejności hale montażowe i magazynowe o powierzchni całkowitej 16 tys. m² oraz budynek administracyjny. Wartość tej inwestycji budowlanej opiewa na kwotę około 16 mln euro. W nowych halach planuje się w przyszłości wykonywanie montażu końcowego opryskiwaczy zaczepianych UX firmy Amazone.
W kwietniu 2017 r. zgodnie z planem nastąpiło oficjalne otwarcie nowej lakierni KTL w lokalizacji Hude-Altmoorhausen. Ten zakład znajdujący się na zadaszonej powierzchni wynoszącej 8000 m² zaprojektowany został z myślą o obróbce lakierniczej 750 tys. m² powierzchni rocznie.
W węgierskiej miejscowości Mosonmagyaróvár, gdzie jesienią 2016 r. firma Amazone zakupiła zakład produkcji pługów firmy Vogel & Noot, rozwijana jest nadal produkcja pługów Cayros. W tym przypadku zainwestowano w pierwszej kolejności w modernizację urządzeń produkcyjnych. Działania te będą kontynuowane w roku 2018, m.in. poprzez zainwestowanie ponad 1 mln euro w nowe centrum obróbcze.
Dni spotkań dystrybutorów i 26 nowości na targach Agritechnica
Do najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku należą międzynarodowe dni dystrybutorów firmy Amazone organizowane w lokalizacji Hude-Altmoorhausen. Ponad 700 dystrybutorów z Niemiec i 27 krajów eksportowych skorzystało z okazji, by zasięgnąć wyczerpujących informacji na temat nowości Amazone.
Targi Agritechnika 2017 będące wiodącą imprezą światową w dziedzinie rolnictwa były dla firmy Amazone pełnym sukcesem. W tym miejscu firma ta mogła ponownie zaprezentować dużą liczbę nowości, w tym kilka produktów całkiem nowego typu. Najważniejszymi z nich były zaczepiany rozsiewacz ZG-TS 01, opryskiwacze polowe UF 02 i UX 01, agregaty uprawowo-siewne Cataya i Centaya, jak również agregat uprawowy Ceus.
W przypadku maszyn uprawowych targi wykazały, że Amazone należy do czołowych dostawców bron i kultywatorów wirnikowych, kompaktowych bron talerzowych, kultywatorów i pługów. Po nabyciu fabryki pługów firmy Vogel & Noot firma Amazone oferuje bardzo szeroki asortyment tych maszyn, do których należy również półzawieszany pług obracalny wyposażony w maks. 8 korpusów.
Trzy z innowacji zaprezentowanych przez Amazone na targach Agritechnica zostały nawet wyróżnione srebrnymi medalami przez komisję ds. nowości. Tym samym potwierdziła ponownie swoją pozycję jednego z najbardziej innowacyjnych producentów maszyn rolniczych.
Perspektywy
W bieżącym roku dyrektorzy zarządzający Amazone skupią się na realizacji celów związanych z „widocznym gołym okiem wzrostem przedsiębiorstwa”, jak również kontynuacją roli lidera innowacji w kluczowych dziedzinach jej działalności. Jako najważniejszy temat na najbliższą przyszłość prócz konstruowania maszyn zapewniających coraz wyższą precyzję i oszczędność kosztów postrzegają oni transformację zmierzającą do osiągnięcia poziomu „Rolnictwo 4.0”. Jednocześnie pod kluczowym pojęciem „Amazone 4.0” planowane są opracowania zmierzające do połączenia w cyfrową sieć procesów produkcji agrarnej celem wyzwolenia dalszego potencjału w zakresie optymalizacji.
Dyrektorzy zarządzający oceniają również pozytywnie dalszy wzrost obrotów w roku 2018. Już ostatnie miesiące ubiegłego roku wykazały pozytywny klimat dla inwestycji w branżę rolniczą. Jednocześnie zainteresowanie klientów nowoczesną techniką rolniczą i naszymi innowacjami jest tak wielkie, że również w przyszłym roku spodziewamy się wzrostu obrotów – mówią zgodnie.
źródło: AMAZONE