Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Dwóch finalistów XIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników z „Zieloną Kartą” John Deere

Mistrzostwa Mechaników – przyszłość polskiego rolnictwa

Połączenie zapału i innowacyjności młodych z ekspertyzą doświadczonych specjalistów pozwala uzyskać bardzo dobre efekty pracy. Dlatego John Deere Polska po raz kolejny wspiera inicjatywę Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, które obecnie mają już XIII edycję.

Uczestnicy mogli wziąć udział w wyzwaniu „Zielonej Karty”, które ruszyło w już w trakcie XII edycji. W ramach wyzwania musieli zapisać się do Akademii Młodego Mechanika, przejść szkolenie, a następnie wypełnić test wiedzy na temat marki i rozwiązań od John Deere. Dobry wynik pozwalał zdobyć tytułową „Zieloną Kartę” i gwarantował miejsce w finale. Eksperci John Deere przygotowali materiały edukacyjne i filmy treningowe, a samo szkolenie odbyło się w formie online. Młodzi uczestnicy mogli wykazać się wiedzą o historii John Deere, jego ofercie produktowej, a wreszcie obsłudze i serwisowaniu maszyn rolniczych. W tym roku zdobywcami Zielonej Karty John Deere są przedstawiciele Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie.

Zielona Karta” John Deere dokłada cegiełkę do ogólnego rozwoju branży i wspomaga wypełnienie zapotrzebowania na różnorodne kwalifikacje. Niezbędna jest chęć młodych do rozwoju oraz posiadanie podstawowych umiejętności z elektryki lub hydrauliki. Znaczną rolę odgrywa także znajomość pracy z komputerem, bo to właśnie te kompetencje są dalej rozwijane w strukturach dealerskich John Deere.

Dealer poszukuje szerokiego wachlarza umiejętności u wchodzących do branży młodych specjalistów. Wynika to z zadań dealera, który zapewnia rolnikom dostęp do szerokiej gamy maszyn i rozwiązań cyfrowych oraz stałe wsparcie, pomoc i serwis w przypadku usterki. Wspomaga też rozwój rolnika. Napływ nowych specjalistów o różnorodnych kompetencjach, które pozwolą danej osobie stać się nieodzowną częścią zespołu, jest kluczowy – mówi Dorota Boruszewska – Dyrektor ds. HR i Rozwoju Agro – Sieć Maszyny.

W Polsce działają czterej dealerzy: Fricke Maszyny Rolnicze, Agro – Sieć Maszyny, PHP Agro-Efekt oraz Wanicki Serwis. Ich celem jest wysoka jakość obsługi klienta, a do tego niezbędna jest wykwalifikowana kadra. Dlatego dealerzy kreują ścieżki kariery dla wdrażających się pracowników, pomagając w zdobywaniu nowych kompetencji i dostarczeniu odpowiednich zasobów – wsparcie dotyczy zarówno młodych chętnych, jak i osób z przedsiębiorstw związanych z dealerami, które chcą dalej rozwijać rozpoczętą już ścieżkę zawodową.

Zadanie dealerów to profesjonalna obsługa klienta, a także specjalizacja w nowych technologiach, szczególnie w rozwiązaniach rolnictwa przyszłości. Tworzymy ścieżki kariery, dlatego pozyskiwanie młodych talentów jest dla nas szczególnie ważne – cieszymy się, że John Deere po raz kolejny jest partnerem Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Finaliści edycji z 2023 roku znaleźli zatrudnienie w naszej firmie – dodaje Dorota Boruszewska.

Jak rozpocząć karierę u dealera? Warto zapoznać się z wymogami na stronie John Deere. Można rozpocząć swoją działalność jako praktykant w serwisie – w dalszej perspektywie jest awans na specjalistę serwisowego czy menadżera warsztatu. Oto typowe stanowiska w dziale serwisu:

Jeszcze więcej informacji dla osób zaczynających karierę w rolnictwie dostępnych jest na stronie John Deere „Praktyki i staże”.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników okiem finalistów 2023

John Deere chętnie wspiera inicjatywy, które przyczyniają się do poprawy przyszłości rolnictwa, dlatego po raz kolejny jest partnerem Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Podczas finałów na Międzynarodowych Targach Poznańskich obecni będą przedstawiciele działów HR Dealerów John Deere, od których można otrzymać informacje o stażach i możliwościach zatrudnienia.

Uczestnicy mogą wziąć udział w kilku kategoriach: Młody Mechanik, Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Mechanik Motocyklowy, Elektromobilni, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, Młody Lakiernik, Młody Detailer, Młody Instalator LPG i Mechanik Zawodowy.

Spostrzeżeniami z udziału w inicjatywie dzielą się finaliści zeszłorocznej edycji:

O Akademii Młodego Mechanika dowiedziałem się z mediów społecznościowych, gdzie wiele twórców zachęcało do udziału, ale finalnie to chęć sprawdzenia swojej wiedzy i rywalizacja skłoniły mnie do udziału w konkursie. Najciekawszą atrakcją w ramach inicjatywy była dla mnie wystawa John Deere – postawiono tutaj obok siebie najnowsze technologie XXI w oraz te z lat 90-tych. Różnica między nimi była „kosmiczna”! – mówi Wiktor Grzegórski, Młodszy Serwisant w Agro-Sieć Maszyny Sp. z o. o. – Osobom, które się wahają, aby wziąć udział w Mistrzostwach powiedziałbym, że taka okazja pokazania swoich umiejętności podczas konkurencji z osobami z całej Polski, może się już nie zdarzyć. Warto spróbować! – dodaje Wiktor.

Chęć udziału w tym wydarzeniu wzięła się u mnie z ciekawości i spróbowania własnych sił. Opłaciło się! Dla mnie największą zaletą odbytego stażu było nabranie praktycznego doświadczenia przy pracy z maszynami – mówi Michał Radomski, Młodszy Serwisant w Agro-Sieć Maszyny Sp. z o. o. – Tym, którzy przygotowują się do Mistrzostw na pewno poleciłbym poleganie na logicznym podejściu, to ono tak naprawdę zapewniło mi zwycięstwo – dodaje finalista.

Oboje finaliści po egzaminach maturalnych w czerwcu 2023 roku odbyli w Agro-Sieć Maszyny Sp. z o. o. miesięczny płatny staż, a od lipca dołączyli do zespołu rozpoczynając pracę na pełen etat na stanowisku Młodszego Serwisanta. Aktualnie w ramach rozwoju zawodowego realizują ścieżkę Certyfikowanego Technika.

 

Źródło: John Deere

 

Exit mobile version